כיצד בוחרים עורך דין נזיקין?

כל הקשור בדיני הנזיקין נכנס תחת המשפט האזרחי בישראל (בניגוד למשפט פלילי). כדי להוכיח את התקיימותן של העוולות הקיימות בנזיקין נדרשות ראיות ערכיות ולשם כך יש צורך בעורכי דין בעלי ניסיון, מקצועיות ויכולת רבה. אתם כאן בשביל לבחון מה הפרמטרים המרכזיים לבחירת עורך דין נזיקין טוב, ואנחנו כאן בשביל לענות לכם על השאלה הזו בפירוט ובאופן שיעזור לכם לקבל החלטה מושכלת שעשויה לעזור לכם לזכות במשפט אותו אתם רוצים לנהל או לחלופין, מתנהל כנגדכם.

 

דיני הנזיקין

דיני הנזיקין הם חלק מהמשפט האזרחי והם כוללים עיסוק באירועים אשר כתוצאה מהם נגרם נזק לגופו או רכושו של אדם והוא מעוניין לתבוע פיצוי מהמזיק. בניגוד לתחומים רבים במשפט האזרחי, דיני הנזיקין מתמקדים רבות בנטלי הוכחה – כלומר, מה רמת השכנוע הנדרשת כדי לגרום להטלת אחריות על המזיק לכאורה.

ישנן שלוש רמות אחריות:

  • רגילה – לפיה נטל ההוכחה הוא על התובע להוכיח שאכן הנתבע גרם לו נזק.
  • חמורה – נטל האחריות מוטל על הנתבע להוכיח שאינו אשם ולא גרם לנזק הנטען.
  • מוחלטת – אחריות שקמה ובמסגרתה לא נדרש אשם. נפוצה בעיקר במסגרת חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (הפלת"ד).

 

עילות התביעה הנפוצות בדיני נזיקין

  • נזקי גוף – התביעות החשובות והמשמעותיות ביותר כוללות אדם אשר טוען כי נפגע פיזית לאור פעולה שנעשתה לא כשורה מצד הנתבע. הדבר עשוי להיות בגין תאונה קלה או קשה. במקרים אלו נדרשים ניסיון ותחכום לאור הקושי לאמוד במדויק את שווי הפגיעה.
  • נזקי רכוש – נזקים הקשורים לרכוש פיזי כגון גניבה, תאונות פח ועוד. לרוב קל יותר לאמוד את השווי של הנזק.
  • נזקים בלתי ממוניים – מדובר על פגיעה נפשית. פעמים רבות תביעות בתחום הרשלנות הרפואית כוללות עילה זו אשר מדברת על נזקים של פגיעה באוטונומיה. עם זאת, כמות הזכויות בעילה זו יחסית נמוכה.

 

כיצד לבחור את עורך הדין הטוב ביותר?

לאור המורכבות של תחום דיני נזיקין, ראוי לבדוק מספר פרמטרים:

 

  • התמחות ספציפית

עורכי דין שונים מתמקצעים בנושאים שונים – עורך דין שמתמחה בדיני עבודה לא בהכרח ידע לענות לכם על שאלות נזיקיות. יתרה מכך, בתוך דיני הנזיקין ישנן תתי התמחויות כגון טיפול בתאונות דרכים, רשלנות רפואית ועוד. לדעתנו, יש לוודא כי אתם הולכים לעורך הדין הטוב ביותר בתיק שלכם.

 

  • שכר טרחה

שכר טרחה של עורכי דין יכול לנוע בטווחים גדולים מאד. בניגוד לענפים אחרים, לרוב שכר הטרחה נעשה לפי אחוז מהניצחון ולא מחיר מוסכם מראש. לכן, ממליצים לוודא את התקרות בחוק וללכת לעורכי דין הוגנים.

 

  • המלצות

כמובן שגם אם מצאתם עורכי דין שלדעתכם עונים על הדרישות, ראוי לוודא כי הם מומלצים ולאחרים יש חוויות חיוביות מהם.

 

לסיכום

דיני נזיקין הוא תחום סבוך ומרתק. כאשר אתם מגישים תביעה נזיקית, אנחנו ממליצים לבחון הבנה בתיק הספציפי שלכם ולפנות לעורכי דין שמבינים את המורכבות האנליטית והרגשית שאתם עומדים בפניה. משרד גיא דויטש לדעתנו עונה על כל המשבצות הללו. מוזמנים לבדוק אותם בכתובת: https://dlawyer.co.il.

עורך דין נזיקין

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

5 טיפים שיעזרו לך לבחור עו"ד תותח!

התפקיד של עורך דין הוא לייעץ ללקוחותיו בכל הנושאים המשפטיים שלהם, לייצגם בבתי המשפט ולהגיש עבורם תביעות והגנות. הוא יכול לעבוד בתחומים שונים כגון דיני