זיוף מסמכים

רוב האנשים אינם יודעים זאת אך עבירת זיוף מסמכים היינה עבירה נפרדת מאשר עבירת הזיוף הרגילה. סעיף 420 לחוק העונשין דן באופן ספציפי על נאשם אשר השתמש במסמך מזויף למטרה כזאת או אחרת. חשוב להדגיש כי הסעיף לחוק קובע כי הנאשם חייב להיות מודע לכך שמדובר במסמך מזויף, והוא עשה בו שימוש במכוון על מנת להשיג מטרה כזאת או אחרת. עבירת זיוף מסמכים חמורה באותה המידה כמו עבירת הזיוף הרגילה, וישנם מקרים שניתן להאשים אדם בשתי העבירות בעת ובעונה אחת. כלומר העונש יכול להיות משמעותי הרבה יותר מאשר ציפיתם בתחילת הדרך.

זיוף מסמכים – עם מי להתייעץ

חשוב מאוד לפנות אל עורך דין פלילי מנוסה על מנת שייצג אתכם אל מול רשויות המשפט ויגרום לכך שתוכלו לחזור לשגרה במהירות האפשרית. נאשמים רבים נוטים להקל ראש בעבירת זיוף מסמכים, ומעדיפים לייצג את עצמם באופן עצמאי על מנת לחסוך בעלויות. אך מדובר בטעות קריטית שיכולה בסופו של דבר להוביל לכך שתצטרכו לבלות את החודשים או אפילו את השנים הקרובות מאחורי סורג ובריח. אל תיקחו סיכונים כאשר זה מגיע לעתיד שלכם או לטובת המשפחה שלכם! פנייה אל עורך דין פלילי תהפוך את ההליך להיות הרבה יותר קל עבורכם, ותוכלו לחזור לשגרה בתוך זמן קצר עם ייצוג משפטי הולם ורלוונטי למקרה שלכם.

 

מהי הענישה על זיוף מסמכים והשימוש בהם?

על פי החוק העונש על זיוף מסמך זהה לעונש על עבירת זיוף רגילה, כאשר חומרת העונש עשויה להשתנות בהתאם לחומרת העבירה. כאשר הענישה יכולה לנוע החל משנת מאסר אחת לעבירת זיוף קלה יחסית, ועד לחמש שנות מאסר לעבירת זיוף משמעותית. בית המשפט מבדיל בין עבירת זיוף אשר נעשתה ללא כל תחכום מצידו של הנאשם, עבירה מהסוג הזה תוגדר בתור עבירת זיוף קלה בלבד.

אך כאשר מדובר על עבירת זיוף של מסמכים רשמיים כגון תעודת זהות או דרכון, בית המשפט מחמיר מאוד עם הענישה וקובע כי מדובר בעבירת זיוף משמעותית והעונש על עבירה מהסוג הזה היינו בהתאם. בית המשפט כאמור קובע את חומרת הענישה על פי מגוון רחב של נסיבות, ולכן חשוב מאוד לפנות אל עורך דין פלילי על מנת שינסה למזער את הנזקים.

עורך דין פלילי אשר מכיר את תחום עבירות הזיוף על בוריו ידע בדיוק אילו טענות ניתן לטעון בבית המשפט על מנת להביא למצב שבו העונש יהיה הרבה פחות משמעותי מאשר היה אמור להיות בתחילת הדרך. לעיתים עורך דין פלילי יצליח להביא למצב של ביטול כתב אישום או אפילו ביטול גזר דין על ידי ערעור לערכאות גבוהות יותר, לכן אסור להרים ידיים ובאפשרותכם לפנות בכל שלב לעורך דין פלילי שיעזור לכם לצאת מהסיטואציה שאליה נקלעתם.

זיוף מסמכים
זיוף מסמכים

למרות שאצל אזרחים רבים בישראל נוצר הרושם שזיוף מסמכים הוא עניין שולי ביחס לעבירות פליליות מסוגים שונים, בפועל, מערכת המשפט בארץ, אינה מקלה ראש בעבירות של זיוף מסמכים ונוטה להעניש עבריינים מורשעים במלוא חומרת הדין.

היה וגם אנשים נורמטיביים ושומרי חוק בדרך כלל, עלולים להתעורר יום בהיר אחד ולגלות להפתעתם כי היום מעורבים בעבירת זיוף מסמכים ללא ידיעתם, חשוב להכיר את הנושא לעומקו ואת הדרך להימנע מתסבוכת פלילית בלתי רצויה, כפי שנסביר במאמר הבא.

הידעתם? זיוף מסמכים הוא עבירה פלילית

זיוף מסמכים הוא קטגוריה רחבה של עבירות פליליות המערבות מעשי זיוף ממגוון סוגים שונים, לרבות: זיוף תעודות מזהות כדוגמת תעודת זהות, דרכון, או רשיון נהיגה, זיוף רישיונות ממגוון סוגים, זיוף אישורים רפואיים, זיוף חתימות, זיוף חוזים, זיוף תלושי משכורת, זיוף אישורים אקדמיים, ציונים והסמכות מקצועיות, זיוף של שטרות, מטבעות ושיקים, וכיוצא באלו.

 

באילו סוגי עבירות זיוף מסמכים הדין הפלילי בישראל מטפל?

בחוק העונשין בישראל מסווגות עבירות זיוף מסמכים באחד משלושה אופנים, כאשר חומרת העונש בגין מעשה הזיוף שבוצע היא כתלות בסיווג של העבירה ובמידת החומרה שהחוק מייחס לה, כפי שיוסבר להלן:

 

זיוף חתימות על מסמכים מקוריים

עבירת זיוף של חתימה על מסמך קיים, עניינה זיוף של חתימה / חותמת המופיעה במסמך מקור קיים, כדוגמת: זיוף חתימה / חותמת על אישור רפואי, זיוף חתימות על חוזים, זיוף חתימה על שיק, או זיוף חתימה בצוואה. על פי רוב, זיוף של חתימות במסמכי מקור, יבוצע כאשר לאדם יש צורך לאשר מסמך ללא ידיעת הגורם הרשמי שאמור לחתום עליו הלכה למעשה, בין אם לשם עשיית רווח כספי ובין אם לשם השגת תועלת אישית מסוג אחר.

 

זיוף מסמכים קיימים

עבירה של זיוף מסמכים קיימים, נוגעת בדרך כלל לשינוי של ספרטים או בנתונים שמהווים חלק ממסמכים שכבר נוצרו, כדוגמת: שינוי של פסקאות או שינוי הנוסח של תכנים המופיעים במסמכים, שינוי השמות, שינוי בתאריכים המופיעים על מסמכי מקור, שינוי בסכומים הנקובים במסמכים המקוריים, שינוי של כמויות, שינוי במינונים וכן הלאה.

 

זיוף מסמכים בשלמותם

עבירת זיוף של מסמכים מלאים, פירושה יצירת מסמכים אשר לא היו קיימים לפני כן, וייתכן אף כי פוברקו בהשראת מסמכי מקור דומים. במסגרת עבירות זיוף מסמכים מלאים, עשוי להיות שימוש בסמלים מסחריים של חברות בניגוד לדין, העתקה של ניסוחים ממסמכים קיימים, חיקוי סגנון הכתיבה במסמכים קיימים, העתקת חותמות או חתימות ממסמכי מקור, וכדומה.

מסמכים שזויפו במלואם עלולים להיות גם מסמכי צוואה, חוזי מכירה, הסכמים של העברת בעלות, צ'קים, וכו'. מטרתו של הזיוף של מסמכים שלמים היא על פי רוב ליצור מעין מצג שווא או מידע מסולף באופן מטעה המסייע לזייפנים להשיג את יעדיהם במרמה ובהטעיה – לעתים לטובת עשיית הון, ולעתים למטרת השגת בעלות על נכס, מינוי לתפקידים כלשהם או השגת טובות הנאה אחרות.

 

מה העונש הקבוע בחוק העונשין בגין עבירות זיוף מסמכים?

להלן העונשים הקבועים בחוק העונשין הישראלי בגין עבירות של זיוף מסמכים לסוגיהן:

  1. זיוף חתימות או חותמות במסמכי מקור – אדם אשר הורשע בזיוף חותמות או חתימות על מסמכים מקוריים, עומד בפני עונש מאסר של עד שנת מאסר. עם זאת, ככל שיעלה בידי בית המשפט להוכיח כי עבירת זיוף החתימה / החותמת נתבצעה לשם קבלת דבר במרמה, עשוי העונש להחמיר אף לרמה של תקופת מאסר בת 3 שנים.
  2. זיוף מסמכים קיימים – כמו במקרה של זיוף חתימה או חותמת במסמכי מקור, גם מי שהורשע בזיוף מסמכים קיימים, עומד בפני עונש מאסר של עד שנה. עם זאת, ככל שיעלה בידי בית המשפט להוכיח כי עבירת זיוף המסמכים נעשתה למטרת קבלת דבר במרמה, העונש עלול להחמיר אפילו לרמה של תקופת מאסר בת 3 שנים.
  3. זיוף מסמכים בשלמותם – אדם שהורשע בזיוף מסמכים מלאים, עומד בפני עונש מאסר של 5 שנים, ואפילו 7 שנות מאסר, אם מדובר במקרה של הרשעה בעבירות זיוף בנסיבות מחמירות.

 

כך יכול עורך דין פלילי לסייע לחשודים ונאשמים בעבירות זיוף מסמכים

במקרה של עבירות זיוף מסמכים לסוגיהן השונים, המנגנונים המשפטיים המטפלים בתיק הפלילי נוטים לבחון את נסיבות ועובדות המקרה, לצד העבר הפלילי של הנאשם, המצב האישי שלו, ומעמדו (למשל, עובד ציבור), בכדי להכריע מה יהיה העונש שיקבע לנאשם אם יורשע.

גם לסוג המסמכים שזויפו, רמת התחכום בזיוף וחומרתו של המעשה מבחינת ההשלכות הנגזרות ממנו, יש חשיבות לקציבת עונשו של הנאשם. למרבה המזל, עורך דין פלילי, אשר מכיר מקרוב את אופן ההתנהלות של בית המשפט הפלילי בתביעות על זיוף מסמכים, יודע כיצד ניתן למזער את הנזקים ולהביא לצמצום בסעיפי האישום אשר מיוחסים למרשו, להשיג הסדר טיעון והפחתה בענישה, ובמקרים מסוימים, אף לאפשר את ביטולו של כתב האישום לחלוטין.

 

בשורה התחתונה

אם נחשדתם או נאשמתם בעבירת זיוף מסמכים, דעו כי עזרתו של עורך דין פלילי מנוסה היא חיונית מאין כמוה למניעת נזקים לשמכם הטוב ולעתידכם. זה לא סוד כי רישום פלילי יכול לפגוע במוניטין של כל אדם ובאמינות שלו, ועקב כך – עלול להיגרם לו גם נזק מקצועי וכלכלי כבד.

אי לכך, ההסתייעות בשירותיו הטובים של עורך דין פלילי מיומן כבר משלב החקירה המשטרתית, היא קריטית ביותר לצמצום ההשלכות של ההליך הפלילי על חיי הלקוח, הן ברמה המיידית והן בעתיד.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זיוף דרכון ירוק, תו ירוק ותעודת מתחסן

מגפת הקורונה שהתפשטה במהירות עצומה ברחבי העולם, גרמה לסגירה כמעט מוחלטת של המשק הישראלי. למעט עסקים ומקומות עבודה חיוניים, הוחלט כבר בשלב מוקדם של התפשטות

עורך דין עבירות זיוף והתחזות

עבירות זיוף והתחזות, הן עבירות פליליות הכרוכות בנטילת הזהות של אדם אחר והתחזות לו, המתבצעת על ידי זיוף של תעודות ואישורים שונים, מתוך כוונה לקבל

גניבת זהות והתחזות – עונש

גניבת זהות והתחזות הן עבירות לא פשוטות ובמקרים רבים קשה לפענח את ההתחזות ולפתור את הבעיה. מי שעלול לסבול הוא דווקא קורבן ההתחזות ולאו דווקא

זיוף מסמכים – העונשים הקבועים בחוק

זיוף מסמכים הוא קטגוריה נרחבת של עבירות פליליות המגלמת בחובה סוגים שונים של מעשי זיוף, ובכללם: זיוף של תעודות מזהות כמו תעודות זהות, רשיונות נהיגה

עבירות זיוף – סוגים ועונשים

אחת מן העבירות השכיחות יותר בעשורים האחרונים, הן עבירות זיוף. ישנם סוגים שונים של עבירות זיוף המנויות בחוק העונשין הישראלי ועונשים שונים בגין עבירות זיוף