5 טיפים לשחקן השח המתחיל

שחמט הוא משחק אסטרטגיה עתיק יומין, הנחשב לאחד המשחקים הפופולריים יותר בעולם מזה מאות שנים. כל שחקן או שחקנית שחמט המעוניינים להשתפר, צריך לעבוד בין היתר על כישורי האסטרטגיה, הסבלנות והחשיבה "צעד אחד קדימה" שלו או שלה.

לפעמים, משחק השחמט עשוי להיות מעט מאיים עבור שחקנים מתחילים, שאינם כל כך יודעים מה הם השלבים הראשונים שעליהם לעשות בשביל להשתפר ולהתחיל לנצח במשחקים. בדיוק בשביל לעזור לכם בכך, סיכמנו עבורכם חמישה טיפים חשובים שחשוב שכל שחקן שחמט מתחיל ידע.

אף על פי שמשחק השחמט היה פופולרי עוד מימי קדם, בשנים האחרונות אנחנו חווים עליה משמעותית בפופולריות של משחק השחמט בקרב שחקנים צעירים מכל רחבי העולם. הסיבות העיקריות לכך הן הפופולריות העולה של משחקי השחמט באונליין, המאפשרים לכל אחד לשחק שחמט בכל זמן ומכל מקום מול יריבים מרחבי העולם, וגם עלייתן של סדרות טלוויזיה פופולריות כמו "גמביט המלכה".

יש הבדל עצום בין הדרך בה משוחק שחמט למתחילים לבין שחמט לשחקנים מתקדמים יותר, כאשר ההבדלים העיקריים נובעים מהבנת המשחק וקריאת המצבים אליהם מתגלגל המשחק. למטה, תוכלו למצוא כמה טיפים חשובים שיעזרו לכם להבין בקלות איך מתנהל משחק השחמט ויעזרו לכם לפתח חשיבה של רב אמן בהתהוות.

  • דעו את כל החוקים והכללים של המשחק בעל פה: מבחינת חוקים, משחק השחמט אינו מורכב במיוחד. כל סוג של כלי מסוגל לנוע באופן מסוים, וישנם מספר כלים המסוגלים לצאת למהלכים "מיוחדים" (לדוגמא, הצרחה). בשביל שתוכלו לקרוא את הלוח בצורה הטובה ביותר ולהבין מה הן האפשרויות העומדות בפניכם ובפני היריב שלכם, חשוב מאוד שתדעו לשרוק בעיניים עצומות מה הם הכללים של משחק השחמט ומה כל כלי וכלי מסוגל או לא מסוגל לבצע בכל רגע נתון.
  • קשה באימונים – קל בקרב: אנשים רבים מחשיבים את משחק השחמט כספורט לכל דבר ועניין, ובדומה לכל ספורט באשר הוא, גם בשביל להשתפר בשחמט יש צורך באימונים רבים. ככל שתשחקו יותר, כך תשתפרו יותר, תלמדו יותר ותבינו יותר מה הם המהלכים הכי יעילים לבצע בכל סיטואציה.
  • למדו אסטרטגיות ומהלכים פונדמנטליים: ישנם כמה אלמנטים בסיסיים של משחק השחמט שכל שחקן מתחיל צריך לדעת. חשוב מאוד שבהתחלה תכירו את אותם אלמנטים (למשל, שליטה על מרכז הלוח) ותבינו כיצד תוכלו לפתח בעזרתם את המשחק שלכם.
  • למדו פתיחות קלאסיות ופופולריות: לאחר שלמדתם על העקרונות הבסיסיים של המשחק, חשוב להכיר כמה פתיחות קלאסיות ופופולריות ולהתנסות איתן.
  • צפו במשחקים שלכם ונתחו אותם: אחרי שאתם מסיימים משחק, בין אם מדובר בניצחון או בהפסד, חשוב שתיקחו קצת זמן ותנסו להבין מה היו הדברים הטובים והרעים במשחק שלכם, אילו הזדמנויות פספסתם ומה הייתם יכולים לעשות אחרת בכל סיטואציה בשביל שתוכלו להשתפר בעתיד.

שחמטאי מתחיל

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
שחמטאי מתחיל

מידע נוסף סביב הנושא

4 טיפים לבחירת עו"ד פלילי תותח!

התמודדות עם בעיות משפטיות שנוגעות לתחום המשפטי זה לא עניין של מה בכך. מדובר בתרחיש שמחייב הסתייעות מצד עורך דין שנחשב לשם דבר בתחום. מדריך