3 טיפים לתביעת רשלנות רפואית

טיפול רפואי רשלני עשוי להותיר את המטופל פגוע בשני מישורים.

במישור האחד, פגיעה עקב נזק פיזי כתוצאה מהטיפול ובמישור השני, הוצאה כספית לצורך תיקון הנזק שנגרם לו בטיפול הרשלני.

הדרך לחייב בפיצויים את מי שהתרשל בטיפול, היא באמצעות הגשת תביעת רשלנות רפואית.

ישנם מספר טיפים שיכולים לסייע רבות להצלחה בתביעה מסוג זה. 

רשלנות רפואית – המשמעות המשפטית

המונח רשלנות רפואית לקוח מתחום דיני הנזיקין. מדובר בתחום החולש על המקרים שבהם פעולה של צד אחד גרמה נזק לצד אחר. תביעות נזיקין מוגשות בהתאם לסכום הנזק שהתובע סבור שנגרם לו על ידי הנתבע, כאשר הנטל להוכיח כי הנתבע הוא שגרם לנזק, מוטל על כתפי התובע.

 

נטל ההוכחה המוטל על התובע

על מנת שהתובע יצליח לזכות בתביעתו, עליו להוכיח בשלב הראשון כי אכן נגרם לו נזק. בנוסף, יהיה עליו להוכיח את גובה הנזק. בהמשך, יידרש התובע להוכיח כי הנזק נגרם כתוצאה מפעולה רשלנית או זדונית של הנתבע.

בהתאם לכך, במקרה של תביעת רשלנות רפואית, יהיה על התובע להוכיח כי הגורם הרפואי אותו הוא תובע, הוא זה שאחראי לנזק שנגרם לו וכי נזק זה נובע מפעולה רשלנית מצד הגורם המטפל, אשר כל גורם רפואי סביר אחר היה נמנע מלעשות אותה בשל הסכנה הכרוכה בה.

 

1 – ליווי על ידי עורך דין הבקיא בתחום

על מנת לבסס את התביעה מבחינה ראייתית ומשפטית, יש צורך בליווי של עורך דין מקצועי העוסק בתחום הרשלנות הרפואית כדבר שבשגרה ומכיר את הקריטריונים המנחים את בתי המשפט בעת שהם דנים בתביעת רשלנות רפואית. עורך דין שמואל קשיוב, הוא עורך דין המנוסה בניהול תיקים מסוג זה.

3 טיפים לתביעת רשלנות רפואית
3 טיפים לתביעת רשלנות רפואית 

2 – איסוף כל ראיה רלוונטית

אחת הדרכים לבסס תביעת רשלנות רפואית, היא על ידי הרכבת תמונה עובדתית מלאה המצביעה על כך שהגורם הרפואי שהעניק את הטיפול אכן גרם לנזק, וכי התנהלותו מצביעה על אי עמידה בסטנדרטים המצופים מאיש רפואה.

אחד האלמנטים המהותיים בתביעת רשלנות רפואית הוא הנזק והיקפו. לכן, מוטב לבצע כל תיעוד אפשרי של הנזק, מועד יצירתו, תקופת השפעתו וצורתו. במידה שניתנו תרופות לצורך הטיפול בו, מומלץ לאסוף את המרשמים של אותן תרופות. בנוסף, רצוי לאסוף כל תכתובת מול הגורם הרפואי. זאת בשל האפשרות לדלות ממנה התחייבות על טיב הטיפול המוצע על ידו והסכנות הכרוכות בו.

 

3 – הכנת חוות דעת רפואית אצל מומחה בעל שם

על מנת לבסס תביעת רשלנות רפואית על יסוד פרמטרים מקצועיים, כך שבית המשפט יתרשם כי אכן מדובר ברשלנות, על הצד התובע להצטייד בחוות דעת של גורם רפואי מקצועי. גורם זה יידרש לבחון את הנזק, את אופן הטיפול שגרם לנזק ובהמשך יציין את מסקנותיו בשאלת הרשלנות וינמק אותן בצורה מקצועית על יסוד ניסיונו כאיש  רפואה.

 

תביעת רשלנות רפואית – ביסודיות ומקצועיות

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה הדורשת הכנה יסודית, בחינת היתכנות הצלחתה בבית המשפט והבנה של אופן קביעת האחריות והטלת הפיצויים על ידי בתי המשפט. מדובר בתביעה שקבלתה יכולה לתת מזור כלכלי ורוחני עבור מי שנפגע כתוצאה מפעולה רפואית רשלנית, ועל כן מוטב להסתייע בעורך דין המנוסה בתחום זה.

איש משפט

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
פטיש

מידע נוסף סביב הנושא