שלוש סיבות לתביעת פיצויים בגין חוסר בטיחות במקום העבודה

פעמים רבות תאונות עבודה או פגיעות בעבודה נגרמות בשל רשלנות של המעסיק וניתן לתבוע פיצויים ממנו.  ניתן לתבוע לאחר רשלנות את המעסיק במידה והוא יצר סביבת עבודה לא בטוחה שגרמה לסיכון בלתי סביר לעובדים. במאמר זה נרחיב לגבי שלוש סיבות עבורם ניתן לתבוע פיצויים מהמעסיק, אי סיפוק אמצעי מיגון נאותים לביצוע העבודה, אי העברת הדרכה כנדרש ואי סילוק מפגעים בסביבת העבודה.

 

אמצעי מיגון בעבודה

תאונות רבות יכולות להימנע על ידי שימוש באמצעי המיגון הנכונים. ישנה חובה על המעסיק לספק ציוד מגן אישי על פי סביבת העבודה. ציוד מגן נפוץ כולל נעלי בטיחות, אמצעים להגנה על השמיעה, אמצעים להגנה על הנשימה, אמצעים להגנה על העיניים, הגנה על הראש וציוד מיוחד לעבודה בגובה. המעסיק יחד עם ממונה בטיחות אחראים להתאים את הציוד למאפייני העבודה.

 

הדרכות בטיחות

הדרכת בטיחות היא חלק בלתי נפרד מהתפקוד התקין של כל מקום עבודה בו הסביבה כוללת סיכון לתאונות עבודה בגלל מאפייני העבודה. נושאי ההדרכה צריכים להיקבע בהתאם לעבודה הנעשית על ידי כל עובד ולכלול גם הדרכת בטיחות כללית, הדרכת בטיחות אש ועזרה ראשונה. מקום עבודה שלא העביר הדרכה חיונית שיכלה למנוע את הפציעה יכול להיתבע על ידי העובד.

 

אי טיפול במפגעים

סיבה נוספת לתביעת פיצויים בגלל חוסר בטיחות בעבודה יכולה להתקיים כאשר המעסיק לא טיפל במפגעים שונים. הטיפול במפגעים צריך להתבצע בהתאם לסקר זיהוי סיכונים שביצע ממונה בטיחות בעבודה והוא חיוני להגנה על העובדים. יש לתת את הדעת למפגעים בטיחותיים, מפגעים ביולוגיים, מפגעים פיזיים, מפגעים ארגונומיים ומפגעים כימיים.

 

הגשת תביעה כנגד המעסיק

בעת הגשת תביעה כנגד המעסיק לאחר תאונת העבודה שנגרמה מאחת הסיבות שסקרנו, על העובד להוכיח כי אירוע הפגיעה אכן אירע עקב התרשלותו של המעסיק והוא האחראי בדין לנזקים שנגרמו לעובד בגינה. יש להוכיח קשר סיבתי בין הסיבות שציינו לתוצאת האירוע. כאשר יש למעביד פוליסת חבות מעסיקים, על העובד לתבוע את חברת הביטוח של המעסיק.

 

חברת צמח בטיחות

חברת צמח בטיחות מתמחה במתן מגוון שירותים בתחום של בטיחות וגהות בעבודה. החברה מעסיקה ממוני בטיחות ויועצי בטיחות איכותיים ומנוסים המספקים ייעוץ וליווי בתחומי פעילות רבים. החברה מלווה פרויקטים, בונה סקרי סיכונים וסקרי מפגעים במקום העבודה, מעבירה הדרכות מקצועיות ועוד. החברה מאמינה בהעצמת העובדים ורתימתם לשמירה על הבטיחות.

 

סיכום סיבות לתביעת פיצויים

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בסיבות לתביעה כנגד המעסיק. כפי שציינו, אי אספקת אמצעי מיגון מותאמים, אי העברת תדריכי בטיחות ואי סילוק מפגעים עשויים להיחשב כרשלנות מצדו של המעסיק ולחייבו בפיצויי העובד. בניגוד לתביעת ימי פגיעה וקצבת נכות מהביטוח הלאומי בהם אין זה משנה מי האחראי להתרחשות התאונה תביעת המעסיק מצריכה הוכחת קשר סיבתי.

לתבוע פיצויים בגין חוסר בטיחות במקום העבודה

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא