פסילת שופט

בתור אזרחים במדינת ישראל, אתם זכאים למשפט הוגן ותקין. לפיכך טוב לדעת שניתן לבחון את התנהלות השופט שניצב מולכם ובמידת הצורך לערער על התנהלותו במשפט שלכם, ואף לבקש כי הוא ייפסל בנסיבות מסוימות. במאמר זה נדון על אפשרות לפסילת שופט ועל הפעולות שיש לעשות על מנת שצעד זה ישרת אתכם בהליך המשפטי המתקיים בעניינכם.

פסילת שופט – באילו תרחישים היא מתאפשרת?

כאשר אתם מגיעים למצב בו נקבע דיון בבית משפט פלילי כנגדכם ואתם מוצאים את עצמכם חשים כי נעשה לכם עוול במסגרת ההליכים, אתם יכולים להגיש בקשה לפסילת שופט, אך יש לעשות את הדבר בנסיבות ענייניות ומנומקות. פסילת שופט היא פעולה שיכולה להיות לעיתים מורכבת, ולכן כדי שתצא אל הפועל באופן שיועיל לכם, עליכם להחזיק במספיק הוכחות לכך שפסילת השופט היא אכן מוצדקת בנסיבות הקיימות.

עורך דין פלילי מיומן, ידע לפעול לטובתכם כמובן, במידה ויראה לנכון להגיש בקשה לפסילת שופט כדי לשפר את סיכוי ההכרעה לטובתכם. חשוב לציין כי למרות שפעולה של פסילת שופט אינה נפוצה מאוד, לעתים בהחלט עולה הצורך בביצועה, וכאשר הצורך עולה – מוטב כי האדם שיבצע את המהלך יהיה עורך דין פלילי מוסמך.

 

מה חשוב להביא בחשבון כששוקלים לבקש פסילת שופט?

במידה ושקלתם להגיש לבית המשפט בקשה לפסילת שופט, עליכם לבחון את המצב בו אתם נתונים בעין אובייקטיבית עד כמה שניתן, ולנסות להעריך האם הגשת בקשה לפסילת שופט היא אכן הפעולה שתיטיב עימכם בכל הנוגע לתיק הפלילי שלכם.

הגשת בקשה לפסילת שופט נדרשת כאמור לכלול תימוכין וראיות רלוונטיות המצדיקות את הגשתה. על מנת לגבש בסיס ראיות מוצק שיאפשר טיפול נאות בדרישתכם לפסילת שופט, מוטב להסתייע כאמור בשירותיו של עורך הדין הפלילי המטפל בתיק שלכם.

 

מהן העילות לבקשת פסילת שופט?

ישנן כמה נסיבות שבהן הגשת בקשה לפסילת שופט עשויה להיתפס כדרישה לגיטימית, למשל:

האפשרות הראשונה היא לטעון כי במהלך המשפט, נוצרה מערכת יחסים בלתי הולמת בין השופט וביניכם או בין עורך הדין שלכם. מערכת יחסים החורגת מזו המתקיימת בבית המשפט, עלולה להוביל למעורבות רגשית של השופט בהליך ושיקולים בלתי ענייניים שישפיעו על ההליך שלא בטובתכם.

למשל, גילוי עוינות כלפי סנגורו של הלקוח, עשויה בהחלט להוות עילה לפסילת שופט, לאור העובדה שהיא מטה באופן מובהק את הכף לטובת הצד השני בתביעה.

פסילת שופט
פסילת שופט

עילה נוספת ונפוצה למדי לפסילת שופט, היא היכרות אישית של השופט עם מי מהצדדים במשפט, לרבות הפרקליטים הפועלים בשם לקוחותיהם. על בסיס זה, ניתן לבקש פסילה באם תזהו קשר בין השופט לבין הצד שאתם מבקשים לתבוע, למשל.

היה וקיים קשר בין השופט לבין אחד הצדדים בהליך הפלילי, מדובר על מצב של ניגוד עניינים במהלך המשפט, שעלול להצדיק את פסילת השופט, משום ששופטים מצופים לבצע את מלאכתם ללא משוא פנים.

יתר על כן, תוכלו לבקש לפסול את השופט גם אם אתם מרגישים כי הוא מפלה אתכם לרעה על בסיס גזע, דת או מין.

לבסוף, גם התבטאויות המעידות על מעורבות יתר על השופט בסכסוך הנדון בנוכחותו, כאלו שמשתקפת מהן עמדה נחרצת ואישית של השופט, שכאמור, נדרש להיות צד אובייקטיבי בהליך – עשויות לשמש כעילה לפסילתו.

האם בקשה לפסילת שופט עשויה להטות את הכף לרעתי בהמשך ההליך הפלילי?

חשוב להיות מודעים לכך שהגשת בקשה לפסילת שופט היא מעשה שנחשב לפעולה קבילה בבית המשפט. לכן אין סיבה לחשוש כאשר אתם מגישים בקשה שכזאת מכיוון שהמסגרות הדנות בה הן מסגרות חיצוניות שפועלות על תקן גורמי ביקורת, שתפקידם הוא לבדוק האם ההתנהלות של המערכת המשפטית היא תקינה ותואמת לדרישות החוק.

מכיוון שהגשת בקשה לפסילת שופט הינה פעולה לגיטימית על פי חוק, בחלק הארי של המקרים אם פסילת השופט הצליחה, והמשך הטיפול בהליכים יועבר לידיו של שופט אחר, אין צפי לכך שפסילת השופט הנוכחי בתיק תשפיע לרעה על המשך הטיפול בו.

 

פסילה על רקע מעורבות התקשורת בתיק

אם אתם מעורבים בהליך פלילי המתנהל בדלתיים פתוחות, קרי – הדיון בתיק המשפטי שלכם חשוף לדיון תקשורתי, ייתכן לעתים מצב שבו גם שופט שנחשב לאמין, מקצועי ואובייקטיבי, יושפע בסופו של עניין מדעת התקשורת על התיק אותו הוא מנהל. בסופו של יום, גם שופטים – מנוסים ואמינים ככל שיהיו, הם בני אדם.

לכן אין מן הנמנע שדעתו של שופט תושפע לא רק מהמידע המובא לפניו במסגרת ההליכים אלא גם מחוות דעתם של העיתונאים המסקרים את המקרה. עם זאת, שופט מצופה לפסוק מבלי שהדבר ישפיע על גזר הדין.

 

תקדימים שיכולים לעזור

לאורך ההיסטוריה של תחום המשפט בישראל, נוצרו תקדימים כאלו ואחרים אשר הובילו לכך שהוגשה בקשה לפסילת שופט ולקבלתן של בקשות אלו במגוון מקרים. תקדימים שכאלו יכולים בהחלט לאפשר את פסילת השופט גם בתיק שלכם, ככל שבחרתם בעורך דין פלילי איכותי הבקיא בהלכה הפסוקה ובפסיקה התקדימית בתיקים דומים לשלכם.

 

בשורה התחתונה

משפטים פליליים הם מטבעם רוויי מתיחות ויצרים. אולם בין הגורמים המעורבים בהליך ישנו גורם אחד שנדרש לפעול ללא מעורבות רגשית נראית לעין וללא משוא פנים. זהו השופט שמונה לטפל בהליך. אולם ישנם מקרים שבהם התנהלות השופט בזמן המשפט עשויה להעיד על כך שישנו ניגוד עניינים מסוים בין טיפולו בתיק לבין השאיפה להליך תקין והוגן.

מקרים של התעמרות מילולית במי מהצדדים בתביעה או בעורכי הדין המייצגים אותם, התבטאויות שנויות במחלוקת מצד השופט, ואף שפת גוף של השופט שמשדרת עוינות סמויה או גלויה עשויים כולם ליצור תחושה של מתיחות רבה ובלתי מועילה באולם הדיונים בבית המשפט.

במצב כזה, הגשת בקשה לפסילת שופט והעברת התיק לטיפולו של שופט אחר ואף בית משפט במחוז אחר, עשויה להיות רלוונטית כדרך למנוע את עיוות הדין.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים