מה לעשות במקרה של פגיעות מיניות במהלך טיפול פסיכולוגי

טיפולים נפשיים הם רגישים במיוחד שהרי מטופלים בונים אמון עם המטפל וחושפים את כל הבעיות האישיות, הסודות, הפחדים והחרדות, ומצפים שהמטפל יכיל אותם.

המקום הבטוח היא הבסיס לכל טיפול, נפשי ורפואי.

זו הסיבה שפגיעות מיניות בטיפולים פסיכולוגיים הם חמורים במיוחד.

מה ניתן לעשות במידה ונפלנו קורבן למעשה כזה? כאן נסביר מה ניתן לעשות.

מהי פגיעה מינית בטיפול

הטרדות ופגיעות מיניות בטיפול יכולות לקרות במגוון תרחישים, שכולם נכנסים תחת הקטגוריה של ביצוע עבירה ופגיעה בתחום החדירה לפרטיות. להלן מספר דוגמאות:

  • הצעות מגונות בעלות אופי מיני
  • אמירות שיש בהן גוון מיני או פוגעני
  • מגע פיזי שאינו הולם את אופי הטיפול

כיום ישנם יותר מקרים מדווחים של פגיעות מיניות בטיפול פסיכולוגי. אנשים מבינים שכדאי להילחם בתופעה. על אף שמעשים אסורים אלו נעשים בחדרים סגורים ובדרך כלל בטיפול פרטני, החוק מאפשר להילחם בתופעות אלו. כיצד?

 

פנייה לעורכי דין מומחים

השלב הראשון הוא למצוא עורך או עורכת דין שההתמחות שלהם היא תקיפות ופגיעות מיניות. זה לא מספיק ליצור קשר עם עורך דין רגיל, חשוב מאוד הניסיון של עורכי הדין במקרים כאלה, שבהם הקורבנות זקוקים להכלה, הבנה, הרבה עדינות ואמפתיה, לאחר שהמקום הבטוח ביותר שלהם התערער.

חשוב לקבל המלצות ממספר גורמים ולא להתפשר על עורכי דין פחות ממצוינים. פגיעות בנפש שלנו לעיתים קשות יותר מפגיעות בגוף, והשילוב של שניהם בפגיעה מינית בטיפול פסיכולוגי הרסנית פי כמה.

מה לעשות במקרה של פגיעות מיניות במהלך טיפול פסיכולוגי
מה לעשות במקרה של פגיעות מיניות במהלך טיפול פסיכולוגי

איך אדע שהגעתי לעורך דין הנכון

חשוב מאוד לקיים מפגש אישי לייעוץ ראשוני וחיבור. כיוון שהנושא הינו מאוד רגיש, חשיבות החשאיות והדיסקרטיות גדולה. לאחר מפגש אישי, ולאחר שהשתכנעתם שעורך או עורכת הדין מסוגלים להביא את התוצאה הרצויה מבחינתכם, זה הזמן להמשיך הלאה.

 

בחירת אופי התביעה

לתביעות בענייני פגיעות ותקיפות מיניות שני אפיקים:

  • הליך פלילי – במידה והעבירה על החוק היא לא סבירה בעליל, תתערב המדינה, ובהליך של מעצר, הבאה בפני שופט וגזר דין, יחליטו האם הנאשם נכנס לכלא, משלם פיצויים או שניהם. בהליך זה לקורבנות אין חלק מעשי ואפשרויות גישור, מלבד מתן עדות
  • הליך אזרחי – הליך שנועד לתביעה כספית על נזקים שגרמו הפגיעות המיניות לקורבן. אובדן או ירידה בכושר העבודה, תשלום על עזרה חיצונית, ועוד. בהליך זה יש אפשרות לתובעים לקחת חלק בהחלטות ולהסכים להליך גישור או פשרה

הליך אזרחי לאחר הליך פלילי הוא בדרך כלל קצר, ומתבצע עם אותו הרכב שופטים שדן בתיק והרשיע את התוקף.

 

לסיכום

אם אתם מרגישים שנפלתם קורבן למקרה של פגיעה מינית על ידי פסיכולוג, יש לכם מה לעשות. האמון ביניכם לבני אדם נסדק, אך דעו כי לא כל האנשים רעים. יש הרבה אנשי מקצוע ועורכי דין שישמחו לעזור לכם לצאת מהמשבר, כדי שתחזרו לתת אמון בעולם.

איש קורא

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
פסיקה של שופט

מידע נוסף סביב הנושא