עורך דין עבירות סמים

במדינת ישראל נכון לשנת 2021, שימוש וסחר בסמים עדיין נחשבים לעבירה פלילית. כאשר אדם נאשם בעבירות סמים במדינת ישראל, ובפרט אם סעיפי האישום נוגעים לסחר בסמים, הוא צפוי לעונשים הקבועים בדין הפלילי. עורך דין עבירות סמים הוא עורך דין פלילי אשר מתמחה בייצוג של חשודים ונאשמים בעבירות סמים.

במקרים רבים, עורך דין עבירות סמים מסוגל לעזור למיוצגיו בהפחתת העונשים שנפסקו כנגדם במידה ניכרת. לכן במידה ונחשדתם או נאשמתם במעורבות בעבירות סמים, עורך דין עבירות סמים הוא הגורם המקצועי הראשון שתרצו לפנות אליו. במדריך שלפניכם נסביר כיצד בוחרים עורך דין עבירות סמים ולמה חשוב לשים לב אם אתם נקלעים לסיטואציה בה אתם נדרשים לשירותיו.

על פקודת הסמים המסוכנים, שמעתם?

פקודת הסמים המסוכנים היא דבר החקיקה אשר מנחה את רשויות החוק והמשפט בישראל, בכל הנוגע לטיפול במקרים של שימוש בסמים, סחר בסמים וייצור סמים. מקור פקודת הסמים המסוכנים הינו בחוקים שנחקקו בתקופת המנדט הבריטי, אך במרוצת השנים, מטבע הדברים התווספו אל פקודת הסמים המסוכנים סעיפים חדשים, בהתאם לתמורות שחלו ביחסו של המחוקק לשימוש בסמים בישראל.

כאשר מתנהלים הליכים פליליים נגד אדם שנחשד בביצוע עבירות סמים, פקודת הסמים המסוכנים היא בעצם החוק עליו התביעה נשענת ובאמצעותו מכריע בית הדין הפלילי לגבי העונש בו הנאשם ישא.

 

 מה עורך דין עבירות סמים עושה?

עורך דין עבירות סמים הוא כאמור עורך דין פלילי לכל דבר ועניין, אך כזה שתחום ההתמחות שלו הוא סביב תיקים פליליים הנוגעים לעבירות סמים לסוגיהן.

 

אילו חומרים נחשבים כסמים במדינת ישראל?

סמים, בכללותם, הם חומרים שהשימוש בהם מוביל לשינויים במצב הגופני או הנפשי של משתמשיהם. אותם שינויים עשויים בתורם לחולל שינויים בהתנהגותו של הפרט, בזמן שהוא נתון להשפעת החומרים הנחשבים כסם. אחד מהמאפיינים הבולטים של סמים לסוגיהם, הוא עצם היותם חומרים ממכרים. לאור זאת, הכמות הנחוצה למשתמשי סמים לעולם נמצאת במגמת עלייה.

עורך דין עבירות סמים
עורך דין עבירות סמים

כיצד מתייחס החוק בישראל לעברייני סמים?

החוק מתייחס בחומרה לעברייני הסמים בארץ. הדבר נכון ביתר שאת כשעסקינן בעבירות של ייצור סמים או עבירות סחר בסמים. מסיבה זו, לעורך דין עבירות סמים קל יותר לסייע לאנשים שנאשמו בהחזקת סם בלבד. אולם אין פירושו של דבר שאדם שנחשד או נאשם בשימוש בסמים, ביצורם או בסחר בסמים, אינו זקוק לסיוע משפטי. ההיפך הוא הנכון.

 

כיצד מתייחס הדין הפלילי לעבירות סמים מסוג שימוש עצמי?

כאמור, אדם שנתפס כשהוא מחזיק סם כלשהו באמתחתו, עשוי למצוא עצמו נאשם בהחזקת סמים לשימוש עצמי, או בהחזקת סמים למטרת סחר בסמים. בתרחיש הראשון, ובפרט בהתחשב בהקלות שחלו בשנים האחרונות ביחס של רשויות החוק לעבירות החזקת סמים לשימוש אישי, העונש עשוי להיות מקל באופן יחסי.

יחד עם זאת, אדם הנאשם ומורשע בעבירות סחר בסמים עשוי בהחלט לשאת בעונש מאסר כבד, בנוסף על תשלום קנסות ו / או חילוט רכוש בעבירות סמים, ככל וקיים חשד לכך שהרכוש שבבעלותו הושג דרך מסחר בסמים. אולם למרות האמור לעיל, הקו שבין שימוש עצמי בסמים לבין סחר בסמים ידוע כקו דק מאין כמוהו, כפי שנסביר בהמשך.

 

על הקו הדק שבין סחר לסמים ושימוש עצמי בסמים

חרף קיומה של הגדרה מוסדרת לגבי כמות הסמים העשויה להיתפס ככמות המיועדת לשימוש עצמי, לעומת כמות הסם העלולה להיתפס ככמות מסחרית, פעמים רבות נאשמים בעבירות סמים נמצאים על קו התפר מבחינת מינונים ועלולים להיאשם בעבירת סחר בסמים למרות שהסם יועד לצריכה אישית בלבד.

בדיוק בנקודה הזו שבה עובר הגבול הדק שבין הרשעה בעבירת סחר בסמים לבין ענישה מקלה בגין שימוש עצמי, נמצא עורך דין עבירות סמים שיכול לסייע לכם. לעורך דין פלילי המתמחה בייצוג בתיקי סמים, יכולת להפחית בעונשו של הנאשם באופן ניכר ובעיקר במצבים שבהם ניתן להוכיח שהלקוח סובל מבעיה רפואית או נפשית, המצדיקה שימוש רפואי בסמים כדוגמת קנאביס רפואי.

 

חשודים בעבירת יבוא סמים או ייצור סמים? דברו עם עורך דין עבירות סמים

עבירות ייבוא סמים וייצור סמים נתפסות כעבירות סמים חמורות ביותר במדינת ישראל. מסיבה זו, גם העונשים הקבועים בדין הפלילי בגין עבירות אלו נוטים להיות קשים מאוד. אדם שהורשע בעבירת ייצור סמים או בעבירה של ייבוא סמים לישראל באופן בלתי חוקי, עשוי לשאת בעונש שיכול להגיע גם ל – 20 שנות מאסר. בעזרת סיוע מעורך דין עבירות סמים קיימת אפשרות להפריך את הקשר בין החשוד לבין עבירות הסמים המיוחסות לו או להציג נסיבות מקלות שיכולות לסייע בהמתקת גזר הדין.

כאן תקראו בהרחבה על העונשים הניתנים למעבדות סמים.

 

עם חשדות ואישומים בעבירות סמים אין להתמודד באופן עצמאי

בכל הקשור בטיפול בהליך פלילי הנסוב סביב עבירות סמים, חשוב לדעת שאין תיק אחד הזהה למשנהו. מכאן החשיבות הרבה של קבלת ליווי משפטי מקצועי מעורך דין עבירות סמים, שאחראי ללמוד את נסיבותיו של המקרה ולגבש עבור מרשו קו הגנה שישפר את סיכוייו לסיים את הסאגה במינימום זמן ובמינימום נזקים.

 

עורך דין עבירות סמים יכול לעשות את ההבדל בין הרשעה לבין סגירת התיק

אם נחשדתם או נאשמתם בעבירות סמים לסוגיהן, אין מנוס אלא לפנות לייצוג משפטי של עורך דין עבירות סמים מנוסה. עורך דין עבירות סמים הוא כאמור, עורך דין פלילי בעל התמחות וניסיון בטיפול בתיקי סמים. ההיכרות של עורך דין עבירות סמים עם סעיפי חוק העונשין הרלוונטיים לעבירות סמים מסוגים שונים, מסייעת לו לתת מענה מקצועי ללקוח בכל הנוגע להדיפת אישומי שווא וצמצום סעיפי האישום המיוחסים לו.

 

איך בוחרים עורך דין עבירות סמים?

בבחירת עורך דין עבירות סמים ישנה חשיבות רבה לבחירה מושכלת של איש המקצוע שייצג אתכם. במסגרת השיקולים שיש לתת עליהם את הדעת בעת בחירת עורך הדין, חשוב להתייחס לנושא הניסיון המקצועי. עורך הדין הנבחר צריך להיות מומחה בתחומו ובעל ניסיון עשיר על מנת שיוכל לחלץ אתכם מהתסבוכת אליה נקלעתם.

אף שבכל מקרה נאשמים בעבירות סמים נשפטים בהתאם לעקרונות הדין הפלילי, במקרים רבים הבקיאות ברזי החוק עשויה לחולל הבדל של שמיים וארץ בין מצב של הרשעה וסנקציות פליליות חמורות לבין מצב שבו הנאשם מקבל הזדמנות לנקות את שמו ואת דרכיו, ולשוב לשגרת יומו ללא השלכות חריפות לטווח הארוך.

 

בחירת עורך דין עבירות סמים היא גם עניין של… כימיה

בבחירת עורך דין עבירות סמים, יש מקום לתת משקל גם לנושא הכימיה האישית עם עורך הדין. אחרי הכל, זהו האדם שעל כתפיו מוטלת המשימה להצילכם מן ההשלכות האפשריות של מעשיכם. לכן חשוב שתרגישו בנוח לתקשר עם עורך הדין הנבחר, ולהיוועץ בו בכל שלבי ההליך הפלילי.

על מנת שתוכלו להתרשם ממקור ראשון מהיכולת המקצועית ויחסי האנוש של עורך הדין, מומלץ כמובן לקבוע פגישת ייעוץ פנים אל פנים ולקבל החלטה רק אחרי שהכרתם מקרוב את איש המקצוע שעתיד לייצג אתכם.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות ייצור סמים

פקודת הסמים המסוכנים, מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים, פעולות כגון: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. הפקודה מפרטת גם מהם החומרים

סמים לצריכה עצמית

על פי פקודת הסמים בישראל, חל איסור על אספקת סמים לצריכה עצמית, ללא אישור מתאים (קרי: אישור לאחזקת קנאביס רפואי, למשל). אדם הנתפס עם סמים,

אי הפללה בקנאביס

משמעותה של אי הפללה היא התייחסות מקלה לעבירה מסוימת, ובהקשר של אי הפללה בקנאביס – הכוונה הינה למקרה של צריכה עצמית של קנאביס. הצעת החוק

תפיסת סמים שיובאו מחו"ל

בעיית הסמים היא בעיה מוכרת ביותר, ולצערנו היא רווחת במיוחד במדינת ישראל. משטרת ישראל פועלת רבות על מנת למגר את תופעת ייבוא הסמים והסחר בסמים,

חילוט רכוש בעבירות סמים

אחד האמצעים המשמעותיים ביותר שבית המשפט עשוי לעשות בו שימוש נגד מי שביצע עבירות סמים, הוא לחלט רכוש השייך לו לטובת אוצר המדינה. יש מקרים

עבירת תיווך בעסקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג 1973 עוסקת בכלל ההיבטים של העיסוק בסמים. הפקודה מגדירה במפורש את הענישה אשר מי שעוסק בתיווך בעסקת סמים עלול לספוג. מדובר