עורך דין עבירות סייבר

במאה ה – 21 חלק ניכר מהפעילות העבריינית עבר מתנהל במרחב הקיברנטי, הלוא הוא רשת האינטרנט. הטיפול בעבירות אינטרנט סייבר, מטבע הדברים, מחייב את רשויות החוק והאכיפה להיערכות מיוחדת ושונה מדרכי הטיפול המקובלות בעבירות פליליות "סטנדרטיות" שמתבצעות בעולם האמיתי.

גם עורך דין עבירות סייבר חייב שתהיה לו מומחיות ספציפית בכל הנוגע לעבירות סייבר והבנה טכנולוגית נרחבת שתסייע לו להתמודד עם התיקים עימם הוא מתמודד. במסגרת מדריך זה נסביר מהן בעצם עבירות סייבר, באילו סוגי תיקים עורך דין עבירות סייבר מוסמך לסייע, ועל חשיבותה של קבלת ייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין עבירות סייבר עבור עבירות מחשב ואינטרנט.

מהן עבירות סייבר?

עבירות סייבר, הן פשעי רשת, המתבצעים באמצעות כלים ממחושבים כגון מחשבים, טלפונים חכמים, שרתים וכדומה. עבירות סייבר מהוות עבירה פלילית לכל דבר ועניין. אלא שמה שמייחד את עבירות הסייבר לעומת כל עבירה פלילית אחרת, הוא העובדה שעבירות סייבר מתבצעות, למעשה, במרחב הדיגיטלי של רשת האינטרנט וערוצי המדיה החברתית.

בפועל, עבירות סייבר הן ברובן הגדול, עבירות הונאה, עבירות רכוש או עבירות מין, שההבדל המהותי בינן לבין עבירות פליליות המתבצעות בעולם הפיזי, קשור ברמת התחכום של מבצעיהן.

 

עבירות סייבר – באיזה סוג של פשעים מדובר?

עבירות סייבר נחלקות לשני סוגים של עבירות:

  1. עבירות המתבצעות באמצעות רשת האינטרנט.
  2. עבירות המתבצעות כנגד מחשבים שיש אליהם גישה מרשת האינטרנט.

סוג עבירות הסייבר הראשון, הוא כאמור עבירות פליליות המוכרות למחוקק עוד מימי קום המדינה, שה"חידוש" בהן הוא האמצעים המתקדמים המשמשים כיום להוצאתן אל הפועל, והם אמצעים מקוונים. אף שעבירות אלו יכולות להתקיים כעבירות סייבר, הן עדיין מתבצעות גם במרחב הפיזי של העולם האמיתי.

לכן הענישה בצידן של עבירות סייבר מסוג זה, מוסדרת למעשה באמצעות חוק העונשין, המטפל בפשעים אלו על סמך עבירות המקור והדין הפלילי המטפל בהן.

מנגד, סוג העבירות השני שמנינו לעיל, הוא עבירות שמחשבים הם היעד שלהן ולא האמצעי לביצוען. עבירות אלו מטופלות במסגרת ההוראות המנויות ב"חוק המחשבים" שנחקק בשנת 95' ומטפל באופן ספציפי בעבירות של פריצה למחשבים ופגיעה במחשבים ובמידע שמאוחסן בתוכם.

עורך דין עבירות סייבר
עורך דין עבירות סייבר

מה מייחד את עברייני הסייבר מעבריינים "מהדור הישן"?

בעידן האינטרנט והמדיה החברתית, העבירות הפליליות מתבצעות באמצעות מגוון אמצעים טכנולוגיים מתקדמים אשר זמינים בזירה האינטרנטית. עברייני סייבר הם למעשה סוג חדש ומתוחכם יותר של פושעים. הם מחושבים הרבה יותר מקודמיהם ומודעים לעובדה שלרשויות החוק, קשה יותר להתחקות אחר פעילותם העבריינית כשהיא מתבצעת בתצורה של עבירות סייבר.

למרבה הצער, כמעט כל אדם, עלול ליפול כיום קורבן לעבירות סייבר שלא תמיד ניתן להתמודד עימן באמצעות הגשת תלונה במשטרה. לפיכך מוטב להכיר את הנושאים שבהם עורך דין עבירות סייבר מוסמך לסייע, כפי שנפרט בשורות הבאות.

 

באילו סוגי תיקים עורך דין עבירות סייבר מוסמך לסייע?

כיום ישנו מגוון סוגים של פשעים שעברו מהעולם הפיזי אל רשת הסייבר. חרף העובדה שהעבירות הפליליות המתקיימות באמצעים מקוונים לא באמת שינו את מהותן, הן כן מתבצעות ביעילות רבה יותר ובהיקף נרחב מבעבר, הודות למעטה האנונימיות שעברייני הסייבר נהנים ממנו, לצד נגישותם הרבה של נתונים אישיים ופיננסיים של אזרחים וצרכנים במרחב הקיברנטי.

להלן מספר סוגים נפוצים של עבירות סייבר, שמקורן בעבירות פליליות המתבצעות גם מחוץ למרחב המקוון:

עבירות סחיטה באיומים באינטרנט בין התופעות היותר שכיחות ומצערות בעידן הדיגיטל, ניתן למנות עבירות סחיטה באיומים המתבצעות בידי האקרים שפורצים למחשבים של משתמשי אינטרנט וסוחטים את אלו לשלם להם או לספק להם טובות הנאה שונות. מבחינת הדין הפלילי מדובר על עבירות שדינן מאסר של 7 שנים ואף 9 שנים בנסיבות מחמירות יותר.
עבירות מין והטרדה מינית באינטרנט בעידן האינטרנט, גם עבירות מין עשויות להיות מסווגות כעבירות סייבר במקרים רבים. אנשים שמפעילים או משתמשים באתרי פדופיליה, או מי שמבצעים מעשים מגונים בילדים ובני נוער או שמטרידים מינית אנשים בוגרים באמצעות האינטרנט, צפויים לעונשי מאסר.
עבירות הסתה לאלימות וגזענות באינטרנט הסתה לאלימות היא תופעה מכוערת ושכיחה במיוחד ברשת הסייבר ובעיקר בערוצי המדיה החברתית. הדין הפלילי בישראל רואה בחומרה רבה מעשי הסתה לאלימות ולגזענות, ללא קשר לפלטפורמה שבה מעשים אלו נעשים. מכאן שגם כשעבירות אלו מבוצעות באמצעות האינטרנט הן חושפות את העבריינים לעונשי מאסר ולקנסות הקבועים בחוק העונשין.
עבירות פרטיות באינטרנט פרסום של מידע אישי של אדם באמצעות רשת האינטרנט, כדוגמת תמונות אישיות וסרטוני וידאו אינטימיים, הוא בגדר עבירה פלילית של פגיעה בפרטיות. כשהפרסום מתבצע באמצעים אינטרנטיים, העבירה מסווגת כעבירת סייבר.
עבירות גניבה באינטרנט כיום עבירות גניבה כבר מזמן אינן ממוקדות רק בנטילת רכוש מחנויות, בתים פרטיים ורכבים בלבד. בידיהם של האקרים, ישנם כלים המאפשרים להם לבצע גניבת מידע ופריצה לחשבונות הבנק של אנשים פרטיים ובעלי עסקים, לאתר פרטי אשראי, פרטים אישיים, וכיוצא באלו. היינו, הגניבות הן גניבות לכל דבר ועניין – אולם הן מתבצעות באמצעים מתקדמים משמעותית מאלו שהכרנו בעבר.
עבירות זיוף והתחזות עידן האינטרנט הוא שעתם היפה של הזייפנים העושים כיום שימוש בשלל כלים מתוחכמים לטובת זיוף של מסמכים, אישורים, תעודות, חתימות, אמצעי תשלום, מותגים וזהויות. באמצעים אלו, מצליחים עברייני סייבר לבצע עבירות הונאה וגניבה שונות ולעתים אך ליטול את זהותו של אדם או לפעול באמצעות זהות בדויה כדי להשיג את מבוקשם.

 

על החשיבות הפניה לייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין עבירות סייבר

היה וזומנתם לחקירה משטרתית בחשד לביצוע עבירות סייבר, או שנפגעתם מעבירות סייבר, דעו שעליכם לפנות ללא שהות להתייעצות מקצועית עם עורך דין עבירות סייבר. מעצם טיבן החמקמק של עבירות סייבר, ישנה חשיבות מכרעת לקבלת עזרה משפטית מקצועית כבר בשלבים ההתחלתיים בהליך הפלילי.

סיוע של עורך דין עבירות סייבר מנוסה הבקיא ברזי החוק והטכנולוגיה העדכנית ביותר, יוכל לחסוך מכם טעויות העלולות לעלות לכם ביוקר, הן מבחינת זמן, הם מבחינה כספית והן מבחינת המוניטין והחופש שלכם.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין עבירות מחשב

בעשורים האחרונים חלה קפיצת מדרגה משמעותית בתחום הטכנולוגי. תמורות אלו, הובילו לכך שסוגים רבים של עבירות פליליות מתבצעים כיום בכלים ממוחשבים ובאמצעות רשת האינטרנט. מאחר

עבירות סייבר – עונש

העידן המודרני הביא אתו חידושים רבים. אחד התחומים שכבר מושפעים מהחידושים הטכנולוגיים הוא תחום הסייבר. יותר ויותר מקרים של עבירות סייבר נחשפים והמערכת המשפטית מבצעת

עבירות מחשב עונש

בעידן בו אנו חיים, השימוש במחשב הולך וגדל מיום ליום, כאשר מחשבים הם כבר חלק בלתי נפרד מחיינו. בין המטרות הרבות שלשמן מחשבים משמשים אותנו

עבירות סייבר

אחד מסממניו העיקריים של העידן המודרני, הוא המעבר של חלק נכבד מן הפעילות המסחרית, הטכנולוגית והכלכלית, לזירה הדיגיטלית, קרי – רשת האינטרנט, ובשמה הנוסף –