עורך דין עבירות נוער

בחוק הפלילי בישראל מטופלות עבירות נוער בצורה שונה מאופן הטיפול בעבירות בגירים. במדינת ישראל, קיימת למעשה חקיקה ייעודית שתכליתה היא הסדרת אופן הטיפול בענישת בני נוער שהורשעו בביצוע עבירות פליליות.

חקיקה זו ידועה בשם "חוק הנוער" והיא מכסה מגוון נושאים, ובכללם: תקנות המעצר בבני נוער, נהלי החקירה בתיקי נוער, וכן הוראות הנוגעות לאופן התנהלות ההליכים המשפטיים בעבירות נוער. במדריך זה נדון באופן הטיפול המשפטי בעבירות נוער, בשיקולים השיקומיים המתווים את דרכי הענישה המקובלות בגין עבירות נוער, ונפרט אודות הסיוע המשפטי שיכולים חשודים ונאשמים בביצוע עבירות נוער לקבל מעורך דין עבירות נוער.

באילו מקרים מטפל עורך דין עבירות נוער?

עבירות נוער הן הן קטגוריה של עבירות פליליות המיוחסות לאדם שאינו בגיר. למעשה, עבירות נוער הן כל עבירה פלילית המוגדרת בחוק העונשין בישראל, אולם הן נבדלות מעבירות בגירים בגילו של מבצע העבירה ואופן הטיפול בעבריין הקטין. הגיל בו אדם מוגדר על פי חוק בתור "קטין" או "בגיר", שונה ממדינה למדינה, וספציפית במדינת ישראל, מדובר על גיל 18 ואילך.

יחד עם זאת, יש להכיר בכך שבכל הנוגע לאחריות פלילית – גיל האחריות הפלילית על פי החוק בישראל, הוא דווקא מוקדם יותר ועומד נכון להיום על גיל 12. קטין מגיל 12 ואילך נדרש, בהתאם לכך, לתת את הדין על עבירות נוער שביצע מול רשויות החוק והמשפט.

 

במה נבדלות עבירות נוער מעבירות של בגירים בראי החוק?

היות והדין הפלילי במדינת ישראל מטפל בעבירות של בני נוער בצורה שונה מזו שבה מטופלות עבירות של בגירים, קיימות מספר הנחיות ספציפיות שהמטרה שלהן הינה להתוות את תקנות החקירה בבני נוער, את תנאי המעצר של בני נוער וכדומה. לצורך העניין, עונשי מעצר, המהווים חוויה לא פשוטה במישור הגופני והנפשי לכל חשוד באשר הוא, הם חוויה קשה אף יותר אם מדובר בבני נוער שנעצרו.

גם עצם הטיפול בבני נוער בידי המשטרה, עשוי כשלעצמו לגרום לנזקים חמורים ולהוביל להחמרת המצב של הנער/ה. אי לכך, נקבע במסגרת הפסיקה שיש צורך לשקול לעומק את החלופות הזמינות לעונשים הקבועים בחוק הפלילי, כשמדובר בעבירות נוער.

עם זאת, רוב הציבור בארץ אינו מודע בשום אופן לשונות בחקיקה הנוגעת לטיפול בעבירות נוער, ולפיכך, לעתים מזומנות מתבצעת הפרת זכויות של בני נוער אשר נקלעו לתסבוכת פלילית. עורך דין פלילי המתמחה בייצוג וליווי של בני נוער בתיקי עבירות נוער, אחראי מתוקף תפקידו לוודא שכל זכויותיהם של הנער או הנערה בהליך הפלילי יבואו לידי ביטוי.

עורך דין עבירות נוער
עורך דין עבירות נוער

אופן הטיפול המשפטי בעבירות נוער בישראל

ההליכים הפליליים של בני נוער בישראל מטופלים במערכת משפטית נפרדת מזו שמטפלת בעבירות של בגירים, ולכן נחוצים שירותיו של עורך דין עבירות נוער, המתמחה באופן ספציפי בהליכים משפטיים אשר בהם מטופלים קטינים.

מדובר על הליכים פליליים המתקיימים בבתי המשפט לנוער, שבהם מכהנים שופטי נוער, שהם שופטים של בתי המשפט המחוזיים או בית משפט השלום, שהוסמכו במיוחד לטיפול בהליכים משפטיים הנוגעים לעבירות נוער.

 

על המגמה השיקומית המתווה את דרכי הענישה בעבירות נוער

ישנם נהלים ייחודיים להליכים פליליים המתקיימים סביב עבירות נוער, שנועדו להגן על הנער או הנערה המטופלים במסגרת ההליך, מפני פגיעה נפשית שעלולה להחמיר את מצבם בטווח הארוך. כחלק מן הנהלים הללו, דיונים בעבירות נוער מתקיימים בדרך כלל בדלתיים סגורות, להבדיל מדיונים משפטיים בעבירות בגירים, אשר במרבית המקרים מתקיימים בדלתיים פתוחות.

יתר על כן, הדיונים בעבירות נוער גם נערכים באולמות דיונים נפרדים בבתי המשפט וזאת במטרה להגן על פרטיותם של בני הנוער בהליך הפלילי, ולהפריד בינם לבין ההליכים של עבריינים בוגרים. גם העונשים בצידן של עבירות נוער הם קלים וסלחניים מאלו הנהוגים בעבירות של בגירים.

למעשה, מרבית העונשים שבתי המשפט לנוער פוסקים לחובת נאשמים קטינים שהורשעו בביצוע עבירות נוער, הם מוכווני שיקום. זאת, כאמור, מתוך שאיפה לאפשר לבני נוער שסרחו לחזור לדרך המוטב.

 

איזה סיוע משפטי מספק עורך דין עבירות נוער לחשודים ונאשמים בעבירות נוער?

הזכות להיוועץ בעורך דין עבירות נוער אשר מתמחה בייצוג של בני נוער בהליך הפלילי, הוא למעשה זכות יסוד של כל נער או נערה שנקלעו להליכים פליליים בארץ. מן הראוי לציין שזכות זו זמינה לכל חשוד כבר החל משלב המעצר, ובכל מצב שבו מוגבלת החירות של הנער / הנערה בעקבות חשד לביצוע עבירות נוער.

יתר על כן, החוקרים במשטרה חייבים על פי חוק, להביא לידיעתם של נחקרים ועצורים קטינים על זכותם החוקית לפנות לייעוץ משפטי עם עורך דין עבירות נוער. זאת לפני תחילתו של שלב החקירה המשטרתית. ככל שהנער או הנערה חפצים ביצירת קשר עם עורך דין עבירות נוער ביוזמתם הם, המשטרה מחויבת לאפשר להם לעשות כן ללא שהות, ולעצור את המשכם של הליכי החקירה עד להגעת עורך הדין.

 

בשורה התחתונה

מעורבותו של עורך דין עבירות נוער בהליכים הפליליים בהם מטופלים ילדים ובני נוער קטינים, היא חיונית ביותר להבטחת מיצוי זכויותיהם של בני נוער לאורך כל שלבי ההליך. בהתאם לכך, חשוב לפנות לקבלת הכוונה משפטית של עורך דין עבירות נוער כבר משלב המעצר או החקירה המשטרתית, ובכל חשד למעורבותם של בני נוער בביצוע עבירות פליליות.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מכירת אלכוהול לקטין – עונש על המכירה

צריכת משקאות אלכוהוליים בקרב קטינים היא סיבה לדאגה בקרב הורים ורשויות אכיפת החוק. המחוקק במדינת ישראל מנסה להתמודד עם הבעיה באמצעות הגבלת המכירה של משקאות

התעללות בקטין – עונש

לקראת סוף המאה העשרים חלו שינויים ביחס לילדים, אשר הגדירו מחדש את היחסים בין הורים לילדים, ובין אפוטרופוסים לבין חסרי ישע הנתונים לאחריותם ולמרותם. אחד

התעללות בקטין ושמירה על גבולות בחינוך

מדינת ישראל היא אחת המדינות המתקדמות יותר בהתייחסות שלה לקטינים בכלל ולילדים בפרט. בעשורים האחרונים חלו שינויים משמעותיים ביחס לילדים. התנהלות כלפי ילדים שהייתה מותרת

ביטול כתב אישום נגד קטין

הסתבכות של קטין בפלילים עלולה להשפיע על המשך החיים שלו. נקודת המוצא של המחוקק היא שכאשר מדובר בקטין יש מקום לגלות הבנה, ככל שאופי העבירה