עונשים להורים בעקבות עבירות ילדיהם

לא אחת אנחנו קוראים בעיתונות על מקרה בו הורים נדרשו לתת את הדין על עבירה פלילית אותה אחד הילדים שלהם ביצע. במסגרת הסקירה שלהלן נסביר מדוע הורים עשויים לשאת בעונשים בגין עבירות שביצעו ילדיהם ומה הרציונל הקיים בבסיס מנגנון הענישה הזה.

מה ההבדל בין הליכים פליליים בגין עבירות ילדים להליכים פליליים במבוגרים?

עבירות פליליות של ילדים ובני נוער שעוד לא מלאו להם 18, מטופלות באופן שונה מההליך הפלילי הנהוג בטיפול בעבירות של בגירים. זאת מפאת השוני ביכולת הבנת ההשלכות של המעשים שבוצעו וההבדלים במערכת השיקולים ותהליכי קבלת ההחלטות של אדם בוגר לעומת אלו המאפיינים ילד. לפיכך, הליכים פליליים שמעורבים בהם ילדים נוטים להיות סלחניים ומקלים יותר מבחינת ענישה, ומוכווני שיקום מול העבריין הצעיר.

 

מהו גיל האחריות הפלילית וכיצד הוא נוגע לענייננו?

גיל האחריות הפלילית במדינת ישראל הוא 12. קטינים אשר מבצעים עבירות בגילאים צעירים יותר, אינם ברי ענישה בשל גילם הצעיר. במצבים אלו, ההורים הם אלו שידרשו לעמוד לדין במקום הילד ולשאת בעונשים הקבועים בחוק בגין העבירה שהנ"ל ביצע, במקומו, ככל ובית המשפט יחליט להרשיע באמצעותם את הילד בביצועה העביר המיוחסת לו.

 

אבות אכלו בוסר – מתי עבירות פליליות של הילדים הופכות לבעיה של ההורים

כאשר מתנהל משפט פלילי, מדינת ישראל מבקשת להעמיד לדין את כל הגורמים שהיו מעורבים בביצוע העבירה הנדונה – הן בצורה ישירה והן בצורה עקיפה. כאשר הילד אשר ביצע את העבירה הפלילית נמצא בחזקת הוריו, רשויות החוק רואות בהורים גורם האחראי להחלטותיו, ומניח כי ניתן היה למנוע את העבירה באמצעות חינוך נכון.

על אותו המשקל, לעתים עומדים לדין ההורים בגין האחריות הנזיקית של ילדיהם הקטינים, וזאת במסגרת תביעות פיצויים אזרחיות.

 

הצורך בהמשך טיפול בעבירות הקטין במקביל להליך השיקומי

פעמים רבות, כאשר קטין ביצע עבירה, הוא מורחק מההורים שלו ומטופל במסגרות ייעודיות אשר נועדו לשיקום קטינים. במקביל, הדיון באחריות ההורים למעשי הילד, ממשיך בערכאות משפטיות שונות במטרה להביא לכך שההורים ישאו בדין בגין העבירה שבוצעה על ידי הילד שלהם.

עונשים להורים בעקבות עבירות ילדיהם
עונשים להורים בעקבות עבירות ילדיהם

על השימוש בילדים בתור עדים בהליך הפלילי

למרות שילדים יכולים לסיים לכאורה את הסאגה המשפטית לאחר שהאחריות הפלילית מועברת אל ההורים שלהם, הם עדיין יכולים לשמש בתור עדים בהליך הפלילי ואף במקרים מסוימים הילדים יכולים להעיד כנגד ההורים שלהם. עורך דין פלילי המתמחה בייצוג קטינים יכול כמובן לבצע בקרת נזקים ולוודא כי זכויות הילד ישמרו בהליך.

 

כיצד ההורה יכול להיות ערב לילדו בהליך הפלילי?

סיבה נוספת לכך שההורה עשוי למצוא עצמו נאשם בפלילים במקום הילד שלו, נעוצה במושג הערבות. הרשויות רואות את הוריו של הילד כמי שערבים למעשיו של הילד וכאלו האחראיים לכך שהילד יחדול ממעשיו הפליליים. על מנת לתמרץ את ההורים לקחת אחריות על מעשי ילדיהם, החוק מאפשר להעביר את האחריות לביצוע העבירה הפלילית אל ההורים של העבריין הצעיר.

 

באילו מסגרות שיקומיות משתלבים ילדים ובני נוער שהיו מעורבים בפלילים

ילד אשר הוריו נמצאו אשמים בגין ביצוע העבירה ואף נכנסו לתקופת מאסר מסוימת, עובר למסגרת שיקומית אשר מטפלת בו. ישנן מגוון של מסגרות שנועדו כאמו לשיקום ילדים שביצעו עבירות פליליות. חשיבותן של המסגרת המשקמות הללו נגזרת מתוך הבנת המחוקק שהילד צריך לקבל הזדמנות לשוב לדרך הישר ולתקן את דרכיו כדי להפוך למבוגר המשתלב בחברה כאזרח מן השורה ואף תורם לה באופן חיובי.

 

על חשיבותו של הליך השיקום של ילדים ובני נוער שהתסבכו בפלילים

גם במקרים אשר בהם ילד מבצע עבירה פלילית אשר בגינה הוריו נדרשים לשאת באשמה במקומו, ולא מדובר על עבירה פלילית חמורה מאוד, החוק אינו מעוניין לפטור את הילד מאחריותו למעשיו גם במקרה בו הענישה הוטלה בפועל על הוריו.

הסיבה לכך שהחוק מבקש לטפל באמצעים שיקומיים גם בילד שהסתבך בפלילים, היא שבהעדר טיפול מתאים, ילד כזה עשוי להסתבך בעתיד בעבירות חמורות יותר, ובבוא העת להפוך גם לאזרח בגיר המסובך עם רשויות החוק.

 

נדרשים לתת את הדין על עבירה שהילד ביצע? כך מומלץ לפעול

ייצוג של ילדים ובני נוער במסגרת הליכים פליליים, הוא תחום לא פשוט המצריך התמחות ספציפית של עורך הדין הפלילי, ובקיאות ברזיו של הדין הפלילי הנוגע לעבריינות בקרב ילדים ובני נוער. זאת לצד היכרות אישית עם מנגנוני האכיפה, השיפוט והשיקום של קטינים שהיו מעורבים בביצוע עבירות פליליות.

לפיכך אם ילדכם ואתם עומדים בפני הליכים פליליים, חשוב לפנות בהקדם האפשרי לסיוע משפטי של עורך דין פלילי מיומן שצבר ניסיון עשיר בייצוג ילדים והורים הנחשדים או נאשמים בביצוע עבירות פליליות ממגוון סוגים.

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע במניעת עונשים להורים בעקבות עבירות ילדיהם

עורך דין פלילי המתמחה בייצוג של ילדים ובני נוער, הוא הגורם המקצועי שיכול להעניק לכם ליווי משפטי הולם על פי הצרכים הפרטניים ובהתאם לנסיבות הספציפיות של המשפחה שלכם.
בהקשר זה מן הראוי לציין כי הייעוץ המשפטי הראשוני בתיקים פליליים של ילדים ובני נוער ניתן מטעמם של עורכי דין פליליים רבים ללא תשלום, ללא כל התחייבות מצידכם, וכמובן, בכפוף להתחייבות לשמירה על דיסקרטיות מוחלטת לאורך כל שלבי ההליך הפלילי.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מכירת אלכוהול לקטין – עונש על המכירה

צריכת משקאות אלכוהוליים בקרב קטינים היא סיבה לדאגה בקרב הורים ורשויות אכיפת החוק. המחוקק במדינת ישראל מנסה להתמודד עם הבעיה באמצעות הגבלת המכירה של משקאות

התעללות בקטין – עונש

לקראת סוף המאה העשרים חלו שינויים ביחס לילדים, אשר הגדירו מחדש את היחסים בין הורים לילדים, ובין אפוטרופוסים לבין חסרי ישע הנתונים לאחריותם ולמרותם. אחד

התעללות בקטין ושמירה על גבולות בחינוך

מדינת ישראל היא אחת המדינות המתקדמות יותר בהתייחסות שלה לקטינים בכלל ולילדים בפרט. בעשורים האחרונים חלו שינויים משמעותיים ביחס לילדים. התנהלות כלפי ילדים שהייתה מותרת

ביטול כתב אישום נגד קטין

הסתבכות של קטין בפלילים עלולה להשפיע על המשך החיים שלו. נקודת המוצא של המחוקק היא שכאשר מדובר בקטין יש מקום לגלות הבנה, ככל שאופי העבירה