עדות כבושה

בכל הליך משפטי חשוב מאוד לשים את כל האמת על השולחן, על מנת שיהיה ניתן לקבל את התמונה המלאה וכך להגיע אל חקר האמת. ישנם מקרים שבהם נאשמים מעדיפים שלא לחשוף את כל האמת, ולשמור בבטן שלהם עדויות אשר יכולות להשפיע על הלך הרוח במשפט עצמו.

במקרה שבו נאשם או כל אדם אחר אשר "כבש" בליבו את העדות, וסיפר עליה רק בשלב מתקדם יותר של המשפט – זוהי עדות כבושה. כמובן שרשויות המשפט ורשויות האכיפה ירצו לדעת למה העדות לא סופרה מלכתחילה, והנאשם או האדם יצטרך להמציא סיבה טובה שתצדיק את המעשה.

עורך דין פלילי מנוסה ומיומן ידע בדיוק כיצד לעזור לכם לנסח את ההסבר שבגינו לא סיפרתם את העדות בזמן. יכולות להיות מגוון רחב של סיבות שבגינן החלטתם לשמור את העדות לשלב מסוים בדיון, ובזכות הניסיון של עורך הדין תצליחו למצוא את הסיבה הטובה ביותר.

כמובן שבאופן עצמאי יהיה לכם קשה מאוד לספק הסבר אשר מניח את הדעת לכבישת העדות, ובית המשפט יכול לראות בכך שיבוש של הליך החקירה. אל תתפשרו על עורך דין פלילי אשר ילווה אתכם לכל אורך התהליך, שיכול להיות מאוד סיזיפי וקשה עבורכם, ואתם חייבים להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים שיספקו לכם עצות אשר יקלו עליכם את ההליך.

איך יכולה להתרחש עדות כבושה?

עדות כבושה יכולה להתרחש בגלל מגוון רחב של סיטואציות או מצבים שאליהם נחשף החשוד במהלך החקירה הראשונית במשטרה. לעיתים מדובר על מקרה שקרה לפני זמן רב ולא כל הפרטים זכורים לו בשלב הראשוני, ולכן לוקח זמן עד שכל הפרטים חוזרים אל החשוד. אך המשטרה תעשה את מירב המאמצים על מנת להוציא את כל המידע מן החשוד, כך שלא יקרה מצב של עדות כבושה.

כמובן שיכולה להיות סיטואציה אחרת שבה החשוד מעדיף שלא לחשוף את כל האמת על מנת לנסות ולהגן על עצמו מפני הליכים פליליים. לעיתים החשודים אינם מבינים את המשמעות של עדות כבושה ולכן הם לוקחים את הסיכון הזה שלעיתים יכול להיות לא חכם בכלל. מהסיבה הזאת חשוב להיוועץ עם עורך דין פלילי מנוסה על מנת שיכוון אתכם ויסביר לכם מהם ההשלכות של כל מהלך אותו אתם צפויים לעשות. כי אין דבר יותר מתסכל מאשר להבין כי כל התכנונים שלכם ילכו לטמיון.

עדות כבושה יכולה להיות יעילה רק במצבים מאוד מסוימים, ולכן צריך לשמוע את חוות הדעת של עורך הדין על מנת שתוכלו לדעת האם אתם משתמשים בה בצורה יעילה. כך לא תמצאו את עצמכם יוצאים קרחים מכאן ומכאן. כי הליך המשפט הפלילי יכול להיות מאוד סיזיפי ולדרוש מכם לא מעט תשומת לב.

 

מהו העונש על עדות כבושה?

כאשר חשוד מסוים מסתיר את הגרסה האמיתית לאירועים שקרו בפועל הוא ככל הנראה מסתיר מידע מסוים. בחלק מהמקרים העונש המידי על עדות כבושה תהיה קבלת גזר הדין הסופי אשר יכיל בתוכו את כל ההחמרה האפשרית מבחינת בית המשפט. השופטים אינם אוהבים לגלות כי החשוד מסתיר פרטים חשובים אשר עלולים לגרום לשינוי העונש הצפוי, ולכן הוא צפוי להחמיר מאוד בענישה של חשודים אשר הודו בדבר עדות כבושה.

עדות כבושה
עדות כבושה

לעיתים אם מדובר במתן עדות שקר העונש יכול להצטבר עד לסיטואציה שבה הנאשם עלול להישפט למספר רב של שנים תחת סורג ובריח. עדות שקר תחת שבועה היא אחד מהדברים הפסולים ביותר שנאשם יכול לעשות בזמן עדות בבית המשפט, ולכן חשוב להבין מהן ההשלכות של מקרה שכזה.

כמובן שבכל מקרה שבו מסרתם או שאתם מתכננים למסור עדות כבושה – חשוב מאוד שתתייעצו עם עורך דין פלילי על מנת שיסביר לכם לקראת מה אתם צועדים. חוסר הוודאות יכול לגרום לכם לעשות החלטות לא נכונות, אך בסופו של דבר אתם צריכים רק לשמוע עצה מקצועית אשר תעשה לכם סדר בדברים.

כמובן שבסופו של יום ההחלטה הסופית נמצאת אך ורק בידיים שלכם, אך אם תבינו בדיוק מהן ההשלכות – לא תוכלו להגיד כי לא ידעתם על כך. כמובן שעורך דין פלילי ינסה להניע אתכם לעשות את ההחלטות הנכונות אשר יהיו האידיאליות בהתאם לסיטואציה שבה אתם נמצאים. בתור איש מקצוע עם ניסיון רב בתחום הוא מכיר מצבים רבים של עדות כבושה, וידע בדיוק מה עליכם לעשות על מנת להיחלץ מהסיטואציה שנקלעתם אליה אם ביוזמתכם או לא ביוזמתכם.

 

האם עדות כבושה יכולה להתקבל בבית המשפט?

בהחלט כן! אולי זה נשמע בתחילה קצת מופרך אך בית המשפט יכול לקבל עדות כבושה בתור עדות תקינה כחלק מהרצון להגיע אל חקר האמת. המטרה המרכזית של בית המשפט זה להגיע לסיטואציה שבה האמת יצאה אל האור וכל נאשם אשר נמצא אשם יקבל את העונש המגיע לו. זוהי הנחת המוצא שעל פיה עובד בית המשפט, וזה מה שמכתיב את דפוס המדיניות של רשויות האכיפה בישראל.

הסיבה לכך שעדות כבושה יכולה להתקבל טמונה בנסיבות שבגינן אותה עדות כבושה נמסרה לא בצורתה המלאה. ישנם לא מעט מצבים שיכולים להצדיק סיטואציה שבה ניתנה עדות כבושה ללא כל כוונת תחילה או ללא כל כוונה להטות את ההליך המשפטי.

כל עוד לא נעשה ניסיון לשנות את כף המאזניים מבחינת בית המשפט העדות הכבושה יכולה להתקבל בדיוק כמו עדות רגילה. כמובן שבית המשפט יבחן את העדות באופן קפדני ויוודא כי אכן מדובר בעדות נכונה אשר מתאימה או יכולה לסייע בגזר הדין הסופי אותו ימסור הרכב השופטים בסיומו של ההליך המשפטי.

עורך דין פלילי הוא הכתובת האידיאלית עבורכם למקרה שבו אתם רוצים לנסח את הבקשה להתחשב בעדות הכבושה ולקבל את העדות החדשה. עורך דין פלילי ידע בדיוק אילו אלמנטים צריך להדגיש על מנת שבית המשפט יחליט להתחשב בנסיבות ולאפשר לעדות החדשה להתקבל בדיוק כמו עדות רגילה.

כמובן שסיכויי ההצלחה שלכם יהיו משמעותיים יותר במידה ותחליטו לפנות לעורך דין פלילי, אם תחליטו לעשות זאת באופן עצמאי תתקשו להגיע אל הניסוחים הנכונים. באופן טבעי בדיוק כמו כל איש מקצוע, עורך דין פלילי ידע בדיוק מה לעשות וכיצד לכוון אתכם על מנת שתגיעו אל ההחלטות הנכונות אשר יהפכו את ההליך המשפטי להרבה יותר קל ופשוט עבורכם.

עדות כבושה

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
עדות כבושה

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים