עבירת תיווך בעסקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג 1973 עוסקת בכלל ההיבטים של העיסוק בסמים. הפקודה מגדירה במפורש את הענישה אשר מי שעוסק בתיווך בעסקת סמים עלול לספוג. מדובר ברף ענישה גבוה מאוד, שעלול להגיע לכדי תקופה ארוכה של  מאסר.

מהי פקודת הסמים המסוכנים ומה המשמעויות שלה? מה היחס של המחוקק כלפי מי שנאשם בתיווך בעסקת סמים? מהו בעצם תיווך בעסקת סמים? מה תפקידו של עורך דין פלילי ואיך הוא מסייע לחשודים בעבירת תיווך בעסקאות סמים? במאמר שלפניכם נעסוק בנושא חשוב, אשר גם משטרת ישראל וגם בתי המשפט בישראל עוסקים בו לעיתים מזומנות.

מהי פקודת הסמים המסוכנים ומה תוכנה?

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג – 1973 מגדירה את המותר והאסור בכל הקשור בסחר בסמים. המחוקק מגדיר את הגופים המוסמכים לעסוק ביבוא סמים, ייצור והפצה שלהם. ככלל, יבוא או ייצור של סמים מסוכנים מותר אך ורק למטרות רפואיות ובאמצעות גורמים שהוסמכו לכך.

בגלל רמת הסיכון הגבוהה ובגלל שסמים עשויים לגרום במהירות להתמכרות, יש הקפדה יתרה בנושא זה. הפיתוי לעסוק בתיווך בכל מה שקשור בסמים הוא גבוה, בעיקר בגלל רווחים גבוהים הצפויים למי שנטל חלק בעסקת סמים. הפקודה מגדירה בצורה ברורה ומפורשת אילו פעולות אסורות ומפרטת את הענישה בהקשר לסיוע בעסקת סמים.

מדובר כאמור בענישה מחמירה מאד, המעידה על כוונת המחוקק למנוע או להפחית את תפוצת הסמים בישראל.

 

מהו תיווך בעסקת סמים ומה המשמעות החוקית של עבירה זו?

פקודת הסמים המסוכנים בישראל כוללת שני סעיפים העוסקים ביבוא, יצוא והפצה של סמים מסוכנים. סעיף 13 עוסק באיסור על ייבוא או ייצוא של סמים מסוכנים והפצה שלהם בלא היתר מפורש או רישיון. סעיף 14 לפקודת הסמים המסוכנים עוסק בתיווך בעסקת סמים. לכאורה, סעיף 14 הוא סעיף קטן ותמים.

למעשה מדובר בסעיף שיש לו השפעה שעלולה לסבך גם אנשים שכל מה שעניין אותם היה רצון לסייע. לדוגמה – אדם שסובל מכאבים כרוניים מופנה על ידי חבר לאדם העוסק במכירה של משככי כאבים או קנאביס רפואי שעשויים לסייע לו, אחרי שהרופאים בקופת חולים נמנעו מלתת לו מרשם עבורם. עצם ההתערבות בהליך הרפואי, גם אם נבעה מכוונות טובות, נחשבת כתיווך בעסקת סמים.

עבירת תיווך בעסקת סמים
עבירת תיווך בעסקת סמים

על המשמעות החוקית של תיווך בעסקת סמים

כאמור, גם פעולה חברית פשוטה של הפנייה לאדם שיכול לספק פתרון שלא באמצעות הגורמים המוסמכים עלולה להיחשב לתיווך. המחוקק דאג להבהיר את העמדה שלו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. עצם האזכור של התיווך והמשמעויות שלו נועד למנוע כל אפשרות של גורמים בלתי מוסמכים להתערב בהליך רפואי, ועל אחת כמה וכמה לפעול בצורה מנוגדת לחוות דעת רפואית או קביעה של גורם מוסמך במערכת הרפואית.

במצבים מסוימים, בעיקר כאשר הדברים נוגעים לשימוש שגוי בתרופות שיש בהן מרכיבים נרקוטיים, הרצון של אדם לעזור לחברו עלול להזיק הרבה יותר מאשר להועיל.

 

הגשת כתבי אישום בגין עבירות תיווך בעסקת סמים

אף שקביעת המחוקק בנושא עבירות תיווך בעסקת סמים היא ברורה, קיים קושי אמיתי להפנות אצבע מאשימה אל עובר העבירה. אדם שהפנה אדם אחר לאדם שלישי איננו מתנדב להסגיר את עצמו ולרוב העבירות הללו חולפות מתחת לרדאר.

עם זאת, במקרים שבהם ההפניה הביאה לתוצאות בעייתיות עלולה המשטרה להתחקות אחר העבריין ולמצות איתו את הדין עד תום. חשוב לזכור תמיד כי תרופות אמורות להימסר ללקוח אך ורק על ידי רופא או רוקח ולא על ידי אף אדם אחר. עוד חשוב לזכור כי אסור בתכלית לעשות שימוש בתרופה שנמסרה על ידי מי שאינו מוסמך ברפואה או ברוקחות.

 

כיצד עורך דין פלילי עשוי לסייע לחשודים בעבירות תיווך בעסקת סמים

כאשר אדם נחשד בעבירה של תיווך בעסקת סמים, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לפנות לקבלת סיוע של עורך דין פלילי מיומן המכיר את הנושא ומעורה בתחום המדובר. מדובר בסוג של עבירה שההליך המשפטי הנוגע לה עלול להוביל לענישה מחמירה כפי שכבר הוזכר לעיל.

עורך דין פלילי יודע כיצד להתמודד עם הבעיה ואיך להחזיר את ההאשמות לפרופורציות הנכונות שלהן. לשון החוק עלולה להפוך אדם נורמטיבי לחלוטין לסוג של סוחר סמים. עורך דין פלילי ינסה בראש ובראשונה לבטל את האישומים או לכל הפחות להמעיט בחומרתם.

אם ההליך המשפטי ממשיך, עורך הדין יפעל להקלת העונש ולמניעת מצב שבו אדם שבסך הכל רצה לעזור לאדם אחר, ימצא את עצמו מאחורי סורג ובריח.

 

המודעות לביצוע עבירה כבסיס להגשת כתב אישום בעבירת תיווך בעסקת סמים

למרות האמור לעיל, חשוב להזכיר שהמודעות לעובדה שהאדם שאליו הופנה מי שזקוק לתרופות או לסמים הוא אכן אדם אשר עוסק בעסקאות סמים היא הבסיס לכתב האישום שיוגש נגדו. המודעות היא הבסיס העשוי לאפשר לעורך הדין להפריך את האישומים כנגד אדם שכל מה שהוא ניסה לעשות היה לסייע לחבר או לבן משפחה להקל את הכאבים שלו באופן שמצא לנכון.

עורך דין מיומן עשוי לחלץ את הלקוח שלו ממצב מסובך או לחילופין להביא לכך שהענישה, אם תהיה, לא תהיה מחמירה. עבירות מהסוג האמור לעיל הן מסוג העבירות שבהן חשוד עלול להסתבך רק משום שהוא איננו מכיר היטב את החוק.

 

איך לבחור עורך דין פלילי לייצוג בתיקי תיווך בעסקת סמים?

פתיחה בחקירה כנגד אדם נורמטיבי בגלל שגיאה לכאורה שהוא עשה עלולה להיות מביכה ומפחידה. על מנת להגדיל את הסיכויים להשגת התוצאות הטובות ביותר חשוב לבחור את עורך הדין המתאים ביותר. הבחירה צריכה להתייחס לניסיון של עורך הדין בעבירות דומות וביכולת שלו לחלץ את הלקוחות שלו ממצבים בעייתיים ולהפריך את ההאשמות כנגדם.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות ייצור סמים

פקודת הסמים המסוכנים, מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים, פעולות כגון: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. הפקודה מפרטת גם מהם החומרים

סמים לצריכה עצמית

על פי פקודת הסמים בישראל, חל איסור על אספקת סמים לצריכה עצמית, ללא אישור מתאים (קרי: אישור לאחזקת קנאביס רפואי, למשל). אדם הנתפס עם סמים,

אי הפללה בקנאביס

משמעותה של אי הפללה היא התייחסות מקלה לעבירה מסוימת, ובהקשר של אי הפללה בקנאביס – הכוונה הינה למקרה של צריכה עצמית של קנאביס. הצעת החוק

תפיסת סמים שיובאו מחו"ל

בעיית הסמים היא בעיה מוכרת ביותר, ולצערנו היא רווחת במיוחד במדינת ישראל. משטרת ישראל פועלת רבות על מנת למגר את תופעת ייבוא הסמים והסחר בסמים,

חילוט רכוש בעבירות סמים

אחד האמצעים המשמעותיים ביותר שבית המשפט עשוי לעשות בו שימוש נגד מי שביצע עבירות סמים, הוא לחלט רכוש השייך לו לטובת אוצר המדינה. יש מקרים

עבירות סמים נוער

עם העבירות השכיחות יותר שבני נוער במדינת ישראל נוטים להסתבך בהן, ניתן למנות עבירות סמים נוער. מדובר בבעיה מטרידה במיוחד, לאור העובדה שעבירות סמים בבני