עבירת סיוע לשוחד

כשאנחנו חושבים על עבירות פליליות, אנחנו בדרך כלל חושבים על עבירות הכוללות שימוש בכלי ירי קר או חם, בהריגה, ברצח או באונס. אז נכון, אמנם העבירות האלו מהוות חלק בלתי נפרד מתחום המשפט הפלילי, אולם התחום הזה כולל עוד כמה וכמה עבירות שנחשבות כעבירות פליליות לכל דבר ועניין.

עבירות שוחד, לדוגמא, הן בין העבירות הפליליות החמורות שהעונש בצידן עלול להיות חמור, כאשר גם עבירת סיוע לשוחד נחשבת כעבירה פלילית הגוררת בצידה עונשים כבדים. עבירת סיוע לשוחד יכולה להתקיים במגוון אופנים, ולכן במידה ואדם עומד בפני הליך פלילי בגין חשד למעורבות בעבירת סיוע לשוחד, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי המתמחה בעבירות שוחד.

אילו מעשים עשויים להיחשב כעבירות סיוע לשוחד בראי החוק בישראל? מהו העונש בצידה של עבירת סיוע לשוחד? כיצד מתמודדים עם הליך פלילי שעניינו עבירת סיוע לשוחד? ואיך עורך דין פלילי יכול לסייע בנושא? כל התשובות במאמר הבא.

עבירת סיוע לשוחד – המעטפת לעבירה אינה חמורה פחות מהעבירה העיקרית

כמובן שיש הבדלים מובהקים בין ביצוע העבירה העיקרית לבין מעטפת הפעולות המאפשרות לה להתרחש בפועל, הבדלים שיבואו לידי ביטוי בעיקר בעונשים שיקבעו בגין כל עבירה בנפרד, אולם בעצם ביצוע העבירה אין כל הבדל. במקרים שבהן בוצעו עבירות שוחד, גם עבירת סיוע לשוחד תיחשב לעבירה חמורה במיוחד, שהיא זו שהובילה לכדי הצלחת ביצוע עבירת השוחד בפועל.

 

אילו מעשים עשויים להיחשב כעבירות סיוע לשוחד בראי החוק בישראל?

ממש כשם שעבירות כמו רצח יכולות לגרור איתן עבירות מקדימות של השגת הנשק, מעקב אחרי הקורבן ועוד, כך גם עבירת סיוע לשוחד היא עבירה מטרימה שלמעשה מובילה לכדי כך שעבירת השוחד בפועל תוכל לצאת אל הפועל. לפיכך, עבירת סיוע לשוחד יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה של בדיקות מקדימות עם האדם שלו מעוניין העבריין להציע את השוחד, השגת הכספים לכדי מתן השוחד ועוד.

 

מה כל כך חמור בעבירת סיוע לשוחד?

עבירת סיוע לשוחד היא עבירה חמורה משום שלולא היא הייתה מתבצעת, ייתכן בהחלט שעבירת השוחד לא היתה יכולה להתממש כמתוכנן על ידי העבריין. לכן, בית המשפט מתייחס לעבירת סיוע לשוחד בחומרה לא קטנה כלל, והוא אינו מקל ראש בכל הנוגע למתן עונשים בעבור ביצועה.

עבירת סיוע לשוחד
עבירת סיוע לשוחד

מהו העונש בצידה של עבירת סיוע לשוחד?

אולי נדמה שהעונשים עבור ביצוע עבירת סיוע לשוחד לא יכולים להיות חמורים כל כך, אבל בפועל העניין הזה ממש לא מדויק. העונשים עבור ביצוע עבירת סיוע לשוחד יכולים להגיע לעונשי מאסר כבדים, לעונשים הכוללים עבודות שירות ותשלום קנסות, ולכל אחד מהם יכולות להיות השלכות שונות גם במישור הפיזי וגם במישור הנפשי של העבריין.

 

איך עורך דין פלילי מסייע לחשודים ונאשמים בעבירת סיוע לשוחד?

היות ועבירת סיוע לשוחד נתפסת בעיני בית המשפט בתור עבירה שאין להעלים ממנה אין בשום פנים ואופן, עורך דין פלילי יכול לעשות את ההבדל בין התוצאות שיהיו להליך המשפטי. קיימות תוצאות חמורות יותר שיגיעו בדמות עונשים כבדים מאוד, ואילו קיימות תוצאות פחות חמורות שיגיעו בדמות עונשים כבדים פחות – והעניין הזה נמצא חד משמעית בידיו של עורך דין פלילי. אז איך הוא יכול לסייע בפועל?

 

כיצד מתמודדים עם הליך פלילי שעניינו עבירת סיוע לשוחד?

לעורך דין פלילי יש חלק משמעותי ביותר באיסוף הראיות וההוכחות שיוכלו לעמוד לרשות ולזכות העבריין שביצע את עבירת סיוע לשוחד.

ככל שיאספו יותר הוכחות וראיות כאלו, שיוכלו להצביע על כך שהעבריין פעל מתוך מניעים כאלו ואחרים שיוכלו לגרום לשופטי בית המשפט להקל עליו בעונשו – כך הוא אכן יוכל לצאת מההליך המשפטי עם תוצאות שישביעו את רצונו. כל זאת ועוד – תחת תחומי האחריות של עורך דין פלילי.

 

מה קורה כאשר אדם נחשד בעבירת סיוע לשוחד שכלל לא ביצע?

עוד בתחום אחריותו של עורך דין פלילי – להוכיח את חפותו של העבריין. במקרים שבהם הנאשם בביצוע עבירת סיוע לשוחד בטוח בצדקתו ומעוניין לכפור באשמה – עורך דין פלילי יצטרך לעמול על ראיות שאכן יוכלו להוכיח את דבריו. ככל שייאספו יותר ראיות והוכחות כאלו, שאכן מצביעות על כך שהעבריין אינו אשם בביצוע עבירת סיוע לשוחד, כך בית המשפט יוכל להכריע לטובתו.

 

עבירת סיוע לשוחד – מדוע נדרש ייצוג של עורך דין פלילי?

תחום עריכת הדין הוא תחום ענק, הנחלק לאינספור תתי תחומים. כל עורך דין רשאי לבחור את תחום ההתמחות שלו, שבו הוא מתמקצע באופן מקסימלי, ומחזיק בכל המידע הרלוונטי על מנת ללוות עבריינים בהליכים המשפטיים השונים.

כחלק מהתחומים, נמצא כמובן גם התחום הפלילי. עורך דין פלילי, אם כן, מכיר את החוקים באופן מלא, ויודע לייצג את העבריינים בצורה לא פחות ממופתית. עורך דין פלילי הוא המוצא האחרון של עבריינים שעומדים אל מול ההליך המשפטי, רגע לפני שמתקבלות ההכרעות בהליך ומוגדרים העונשים בגין העבירות השונות.

 

נקלעתם להליך פלילי הנוגע לעבירת סיוע לשוחד? אל תעברו את זה לבד

לאור האמור לעיל, ברור לחלוטין שעורך דין פלילי הוא מי שצריך ללוות אתכם בהליך המשפטי. במידה וביצעתם עבירת סיוע לשוחד, או שאתם חשודים בביצוע עבירה כזו או אחרת בתחום הפלילי – סיוע מעורך דין פלילי הוא משהו שממש לא כדאי לפסוח עליו.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין עבירות שוחד

עבירות שוחד בהגדרתן, הן אקט של מתן כסף או טובת הנאה לאדם בעמדת כוח כלשהי, כדוגמת נושא משרה בגוף ציבורי, נבחרי ציבור או אושיות פוליטיות.

עבירות שוחד – עונש

עבירות שוחד הינן עבירות הכרוכות בהעברת כספים או טובות הנאה מסוגים שונים לידי בעל משרה או עובד ציבור, בכפוף לכך שהעובד המדובר יעשה פעולות מסוימות