עבירות סחיטה באיומים

עבירות סחיטה באיומים הינן עבירות פליליות נפוצות יחסית במדינת ישראל. אנשים מכל המגזרים נופלים קורבן לעבירות סחיטה באיומים, בין אם מדובר על פוליטיקאים, שליחי ציבור, אושיות תקשורת, סלבריטיז, אנשי העולם התחתון, וגם אנשים מהיישוב. בסקירה זו נסביר מהן בעצם עבירות סחיטה באיומים ואילו עונשים קבועים בצידן. לכל אדם קיימים מנגנוני לחץ מסוימים שבהפעלתם עלולים להתרחש חרדה ופחד כה גדולים, עד שניתן לנצל אותם לטובות אישיות. כך בדיוק פועל מנגנון הסחיטה באיומים, המנסה להפעיל מניפולציה אכזרית מאוד על אדם, משפחה, או קבוצת אנשים מסוימת על מנת לקבל מהם דבר מה.

הסיפורים המוכרים לנו הם בדרך כלל של אנשים שעמדו בפני הפצת תמונות עירום אינטימיות שלהם אם לא ישולם סכום כסף מסוים ואפילו איומים ברצח או אלימות קשה אם לא יסופק דבר מה.

הענישה הקבועה בחוק לעבירות סחיטה באיומים

עבירות סחיטה בכלליות הן קבלת טובות הנאה (במישרין או בעקיפין) בדרך אלימה או מניפולטיבית. הסוחט הוא אדם הנמצא כעת בעמדת כוח שאין בה מקום למיקוח או משא ומתן והוא משתמש בה כדי להשיג מהאדם הנסחט את מבוקשו או ללחוץ עליו להימנע מפעולה מסוימת או לבצע אותה.

החוק קובע כי אדם שמבצע סחיטה באיומים צפוי ל-7 שנות מאסר, אך אם תחבולתו אכן הצליחה והאדם שנסחט על ידו אכן הגשים את מבוקשו, הוא יהיה צפוי לעונש של 9 שנות מאסר. אחת הדוגמאות המפורסמות בישראל היא של המנחה המפורסם דודו טופז, שגייס לעזרתו עבריינים וסייענים נוספים (עוזרת הבית שלו, לדוגמה) שאיימו באלימות פיזית קשה מאוד על גורמים בערוץ השידור המסחרי, אם לא יאפשרו לו להפיק, לביים או להנחות תוכניות טלוויזיה. במקרים רבים איומים אלה אכן הוגשמו והוא עמד בפני הגשת כתב אישום וצפי ל-9 שנות מאסר.

מכיוון שסחיטה באיומים היא פועל יוצא של שימוש בכוח, נשאלת השאלה מהו אותו כוח? האם הוא רק איום בפגיעה פזית או כספית?

במקרים רבים מדובר גם באיום בפגיעת החירות או חופש הבחירה, ברכוש, בפרנסה, בשם הטוב ובצנעת הפרט. מכאן שכל סחיטה המאיימת בפגיעה על אחד התחומים הללו או יותר ,נחשבת בעיני החוק כמעשה של סחיטה באיומים. החוק מבדיל גם בין מקרים שבהם קיימת עבירת איומים בלבד, שנועדה להפחיד את הקורבן מבלי להדיח אותו לביצוע דרישות כאלה ואחרות.

עבירות סחיטה באיומים
עבירות סחיטה באיומים

"אני מציע לך לתת לי את המשרה הזו"

אבי לא הצליח להרשים את המראיינת בחברה שאליה ניסה להתקבל. עוד במעמד הריאיון היא בישרה לו כי הוא לא עומד בתנאי המשרה מבחינת הרקע המקצועי שלו ועל כן איחלו לו הצלחה רבה בהמשך.

"אני מציע לך לתת לי את המשרה" אמר לה בתקיפות מבלי לזוז ממקום מושבו.
הדרך שבה נאמר המשפט גרמה לדריכות רבה אצל המראיינת ובמידת מה אפילו לחשש. האם מדובר בסחיטה באיומים?

ובכן, אזהרה או עצה שנמסרת על ידי מישהו איננה בהכרח נחשבת לסחיטה באיומים והדבר תלוי ביכולת של המאיים להגשים את הסכנה שמפניה הוא מתריע. יתכן שהמשפט שנאמר על ידי אבי נאמר כהמלצה על סמך היכולת שלו להעריך את כישוריו ויתכן שנאמר על מנת להפעיל לחץ כדי להיבחר.

במקרה שיימצא קשר ישיר בין אבי לבין הסכנה הפוטנציאלית הנשקפת למראיינת, הוא יואשם בעבירת סחיטה באיומים. אך אם יימצא שמהות הדברים קיבלה בסך הכל פרשנות שגויה, הדבר ייחשב לאזהרה או עצה בלבד ואין לכך כל השלכות משפטיות.

מה צפוי למי שחשוד בביצוע העבירה?

חשודים שנעצרו בעקבות ביצוע סחיטה באיומים ייעצרו על ידי המשטרה ל-24 שעות, כאשר המשטרה תבקש להאריך את המעצר לצורכי השלמת פרטי חקירה.
כאשר יתגבשו הוכחות התיק לכדי הגשת כתב אישום, יועבר התיק לפרקליטות בתוספת בקשה למעצר עד תום ההליכים.

אם האישום הינו סחיטה באיומים בלבד, ללא סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות, התיק יישאר לניהול בידי המשטרה עצמה. בחקירה, יתבקש החשוד לחשוף פרטים מרכזיים לגבי ההתנהלות שלו מול הקורבנות או המתלוננים.

בשלב זה חשוב מאוד לזכור שהשתיקה יפה לחכמים וכי מוטב להמתין להתייעצות הטלפונית עם עורך הדין כדי לקבל הנחיות להתמודדות עם החקירה.
במקרים מסוימים יוכל עורך הדין ללוות את החשוד כמיוצגו במסגרת החקירה המשטרתית.

כל מסירת פרטים שאיננה בהתייעצות מוקדמת מול עורך הדין עלולה לגרור הפללה עצמית, גם אם תתברר בהמשך חפותו של החשוד והוא ייאלץ לקבל עליו כתב אישום עם צפי לענישה חמורה ביותר.

גם לחשודים בסחיטה באיומים יש זכויות!

ללא כל קשר למידת הפגיעה או פוטנציאל הפגיעה לכאורה באדם אחר, לחשודים בעבירה זו ישנה הזכות המלאה לקבל הגנה על גופם וכבודם וכן הבטחה כי לא תישלל חירותם.

בעקבות מצבים רבים בשנים האחרונות שבהם השתמשו חוקרי המשטרה בסחיטה נגדית כנגד הנחקרים, איימו בפגיעה פיזית (או ביצעו פגיעה שכזו במהלך החקירה) ובסנקציות פרטיות שנועדו לחלץ את המידע בקלות ובמהירות מהחשוד – ישנה חשיבות גבוהה לעין מקצועית שתפקח על מהלך העניינים ההוגן והחוקי במהלך החקירה או ההעמדה לדין.

עורך הדין העומד לצידו של החשוד יוכל לוודא בכל עת שכלל זכויותיו נשמרו, לעמוד עליהן ולדרוש צדק אם נגרמה חלילה הפרה של הזכויות. לזכותו של כל חשוד עומדות זכויות חשובות נוספות כמו חקירה הוגנת וללא הפעלת אמצעי חקירה בלתי מקובלים, שיקוף מלא של האישומים והטענות כלפי החשודים לרבות מסירת סיבת העצירה והאפשרות לייעוץ עם עורך הדין.

הזכאות לייצוג משפטי עומדת לזכות כל נאשם ועל עורך הדין לוודא כי ההליך המשפטי מתנהל תוך בחינת נסיבות המקרה הספציפיות לגופן וכתוצאה מאילו נסיבות חל מצב של סחיטה באיומים.

סחיטה פסיכולוגית

אדם שמבצע עבירת סחיטה באיומים באופן מודע ובכוונה תחילה, מודע היטב ליכולותיו לייצר מניפולציה על אנשים אחרים גם בדרכים שאינן פיזיות או מוחשיות, אלא פסיכולוגיות גרידא.

כך למשל מיסטיקנית שהתפארה ביכולותיה הרבות לשחרר כישופים קשים ולהשיב אהבות, ניצלה את מצוקת לקוחותיה ויצרה מצגי שווא כוזבים, לפיהם רעות ושחורות צפויים להם בקרוב וכי עליהם להזדרז ולשלם סכומים גבוהים ביותר, על מנת שתוכל להכין חומרים וקמעות שיגנו מפני התרחישים האפלים.

במקרה אחר נאשם רב חרדי כי אנס נשים שהגיעו לקבלת ייעוץ אישי ממנו, בטענה שבעילתן על ידו תניב להן חיתון מהיר ומוצלח עם פרי בטן בריא ושלם.

היות ובית המשפט בוחן כל תיק ותיק לגופו, יש מקום לנמק את נסיבותיהם והשקפותיהם של הנאשמים לרבות מסירת המידע לגבי נסיבות מקלות שעשויות להמתיק את העונש, עבר פלילי נקי וחרטה ממעשה, עם מניעה מהעיסוק הסחטני מכאן והלאה.

מתוך היכרות עמוקה עם הנפשות הפועלות בתוך כותלי בית המשפט לרבות הפרקליטות, התובעים המשטרתיים והשופטים, נוכל לשפוך אור לגבי הנסיבות האישיות של הנאשם בסחיטה באיומים, להגיש בקשות מתאימות ולדון בתוכן כתב האישום וכן לנסות ולהגיע להסדר טיעון במטרה לסכם על ענישה מופחתת ומקלה שתטיב עם הנאשם.

אם הואשמתם בסחיטה באיומים, זומנתם לחקירה או שהופעלה נגדכם תלונה, עורך דין פלילי יוכל ללוות אתכם כבר מהשלב הראשון בחדר החקירות ועד לפסק הדין או הערעור לעונש, להעניק לכם ייצוג וייעוץ מקצועיים המבוססים על מומחיות והבנה מלאה בחוק העונשין לרבות סעיפים הנוגעים לסחיטה באיומים, להנחות אתכם לקראת חקירה והשלמת חקירה, להגיש בקשות שונות, לגבש אסטרטגיה משפטית ולהוות את הגורם המקצועי המיומן והאמין ביותר.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

מהי עבירת איומים?

איומים הם בגדר עבירה פלילית לכל דבר ועניין. הגדרתו של 'איום' הינה: כל מעשה שנועד לזרוע פחד בזולת או לפגוע בבטחונו, בין אם מדובר על קיומו של חשש ממשי לפגיעה באדם זה בפועל, ובין אם מדובר על איום מרומז בלבד.

עבירת איומים בדרך כלל קשורה בהפחדת אנשים תוך הבטחה לפגיעה בחייהם או בחיי קרוביהם, בשלמות גופם, בחירותם, בבריאותם או בבריאות יקיריהם, פגיעה בכספם או ברכושם, פגיעה בשמם הטוב, וכיוצא באלו. פעמים רבות, עבירות איומים נלוות לעבירות סחיטה, שבהן נדון בפרוטרוט בשורות הבאות.

מהי עבירת סחיטה?

עבירת סחיטה גם היא בגדר עבירה פלילית, שנועדה לגרום לאדם לבצע מעשה כלשהו או להימנע מביצועו, וזאת על ידי הפעלת כוח, איום, או כל אמצעי אחר המעורר חשש ומחבל בזכות הבחירה החופשית של הפרט. עבירות סחיטה נועדו במקרים רבים להוציא  בכוח כספים מהזולת. עבירות סחיטה עשויות לבוא לכלל ביטוי בתור: עבירות סחיטה בכוח, סחיטה באיומים או סחיטה מינית והפצה ברבים של תכנים מיניים הנוגעים לאותו אדם, כדרך להפעיל עליו לחץ לביצוע פעולות שאין ברצונו לבצע.

מהן עבירות סחיטה באיומים?

עבירות סחיטה באיומים הן כאמור עבירות שנועדו לכפות על הזולת את ביצועם של מעשים מסוימים או הימנעות מביצועם, וזאת בהתאם לרצונו של מבצע מעשי הסחיטה והאיומים. עבירות סחיטה באיומים עשויות להתבצע בעל פה, קרי – באופן מילולי, כסחיטה באיומים בכתב, באופן פיזי או על ידי פגיעה בגופו של הנסחט, ברכושו, או בחירותו. עבירות סחיטה באיומים עלולות לצאת אל הפועל גם על ידי איום לפגיעה בפרנסה של הנסחט, בשמו הטוב שלו או בפרטיות שלו.

אחת הטקטיקות השכיחות בעבירות סחיטה באיומים, היא לאיים בפרסומם של תכנים הקשורים בנסחט, באנשים הקרובים לו או במידע רגיש מסוג אחר אשר נוגע לו באופן ישיר או בצורה עקיפה. איומים אלו נועדו להניע את אותו אדם לפעול על פי הדרישות שהוגדרו בפניו, גם אם הדבר מתבצע בניגוד לרצונו.

אילו פעולות הן בגדר עבירות סחיטה באיומים?

כשמדובר על הרשעה בעבירות סחיטה באיומים, מספיקה הוכחה אשר מעידה על הכוונה של מבצע הסחיטה להנעת הנסחט לביצועה של פעולה כלשהי, בכדי להוכיח שאכן בוצעו עבירות סחיטה באיומים. בתיקי סחיטה באיומים, אם כן, אין הכרח בהצגת ראיות שמעידות על הוצאתו של האיום מן הכוח אל הפועל.

די בכוונתו של הסוחט להפחיד את הצד המאוים, כדי להרשיע אותו בביצוע העבירה. לצורך העניין, כאשר אדם שנכרך בחובות זוכה לאיום מאחד מנושיו, ככך שהאיום מרמז על פגיעה בזכויותיו של החייב, הצד המאיים צפוי לעונשים הקבועים בחוק בגין עבירות סחיטה באיומים. הדבר נכון גם אם המאיים לא התכוון לממש את איומיו הלכה למעשה.

על חומרתן של עבירות סחיטה באיומים בראי החוק והמשפט

עבירות סחיטה באיומים מציבות איום ממשי על בטחונו של הזולת, על פרטיותו ועל שלומו. עבירות אלו נועדו לתכלית של ניצול פחדיו וחששותיו של הפרט לטובת קידום מטרותיו של האדם המאיים. לפיכך, גם המחוקק וגם מערכת המשפט במדינת ישראל רואות בעבירות סחיטה באיומים עבירות פליליות חמורות ביותר, שיש לייצר בציבור רתיעה מפניהן. חומרתם של העונשים הקבועים בחוק העונשין, נקבעה כמובן בהתאם.

מהו העונש בגין עבירות סחיטה באיומים?

הרשעה בעבירות סחיטה באיומים עשויה לגרור עונשי מאסר כבדים שאורכם בין שבע ועד תשע שנות מאסר בפועל. העונש המקל יותר, של שבע שנות מאסר ניתן בדרך כלל כאשר מדובר על עבירות סחיטה באיומים שבוצעו בנסיבות שגרתיות. בהקשר זה חשוב לציין כי גם הרשעה בביצוע עבירות סחיטה באיומים, שבמסגרתן האיומים לא מומשו בפועל, כרוכות בעונש מאסר בן עד שבע שנים, אם הצד המאיים יתפס בקלקלתו. מנגד, כאשר עסקינן בעבירות סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות, עונש המאסר הנקצב הוא לרוב העונש המחמיר יותר, של תשע שנות מאסר.

מה ההבדל בין עבירות סחיטה באיומים לבין עבירות איומים?

בדין הפלילי מוגדרות עבירות איומים כמצב בו פלוני מנסה להפחיד את זולתו. להבדיל מעבירות אלו, כשמדובר על עבירות סחיטה באיומים, הכוונה היא להפחיד את הצד המאוים במטרה להניע אותו לעשות מעשה כלשהו או להימנע מעשייתו, בהתאם לרצונותיו של הצד המאיים. המשותף בין עבירות אלו הוא למעשה עצם השימוש באיום כאמצעי לעורר פחד בקורבן העבירה.

כמו כן, קיים הבדל ברף הענישה על עבירות איומים, בהשוואה לעבירות סחיטה באיומים, כאשר העונש בצידן של עבירות איומים כשלעצמן, הוא עד שלוש שנות מאסר בלבד. עם זאת, במידה ולאדם המאיים יש עבר פלילי ללא רבב ועבירת האיומים היא המעידה הראשונה שלו, אפשר שעונשו יופחת עד כדי מאסר על תנאי בלבד, או שהתיק הפלילי שלו יסגר ללא כל הרשעה.

מדוע חשוב להיוועץ בעורך דין בעבירות סחיטה באיומים?

פעמים רבות כאשר אדם נפגע מעבירות סחיטה באיומים, הוא חושש לפנות לעזרה מול רשויות החוק והאכיפה, מתוך חשש שיכעיס את הסוחט ובכך יגרום במו ידיו הוא להסלמת המצב. מסיבה זו, עבירות סחיטה באיומים, מגיעות לטיפול המשטרה בישראל לעתים רחוקות בלבד. אולם במצב שבו הצד הנסחט בכל זאת אוזר אומץ ומחליט לפעול מול המשטרה כנגד סוחטיו, ישנה חשיבות מכרעת לליווי משפטי מקצועי מטעם עורך דין פלילי המתמחה בעבירות סחיטה באיומים.

חשיבות הליווי המשפטי נגזרת מהצורך לבנות את תיק הראיות בתבונה, תוך צמצום האפשרות לחשיפה של מידע רגיש בתהליך. במקביל, קבלת סיוע משפטי של עורך דין פלילי המתמחה בתיקי סחיטה באיומים, תבטיח שאכן קיים בסיס עובדתי מספק להגשת תלונה. חשוב לבחון את הנושא לפני שפועלים מול רשויות האכיפה היות וישנם תרחישים שבהם מה שעשוי להיראות לאדם אחד כמו עבירת סחיטה באיומים, עשוי להתפרש בצורה שונה בתכלית בעיני האחר. מכאן הצורך לבחון את נסיבות המקרה לעומקן.

חשודים בביצוע עבירות סחיטה באיומים? כך עליכם לפעול

אם זומנתם לחקירה בחשד למעורבות בעבירות סחיטה באיומים, או שמוגש כנגדכם כתב אישום בגין עבירות סחיטה באיומים, חשוב להקדים תרופה למכה ולדאוג לפנות בהקדם האפשרי לייעוץ משפטי מקצועי של עורך דין פלילי, המתמחה בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות סחיטה באיומים.

אישומים בעבירות סחיטה באיומים הם לא עניין של מה בכך והסנקציות הפליליות בהן צפוי לשאת אדם שהורשע בביצוע העבירה, הן מחמירות. לכן חשוב להיערך מבעוד מועד להליך הפלילי שבפניו אתם עומדים. הדבר נכון גם אם נפגעתם בעצמכם מעבירת סחיטה באיומים, ואתם זקוקים לעזרה משפטית מקצועית כדי להשיב לעצמכם את השליטה בחייכם ולשקם את שמכם הטוב.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

שאלות ותשובות בנושא

בין 7 ל-9 שנות מאסר, תלוי באותו מקרה ובהחלטת בית המשפט.
דבר ראשון מעצר על ידי המשטרה ל-24 שעות עם אופציה להארכה עד סיום החקירה. לאחר מכן העברת התיק לפרקליטות בתוספת בקשת מעצר עד תום התהליכים.
זכותו של כל חשוד להצטייד בעורך דין כבר בתחילת התהליך, וכן אין לבצע בו פגיעה פיזית במהלך החקירה.
עבירת סחיטה באיומים משמעותה להניע מישהו לבצע פעולה כלשהי, ואילו עבירת איומים משמעותה להפחיד אדם מסויים.

מידע נוסף בנושא

סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות

ככלל, עבירות סחיטה באיומים נפוצות בישראל והן עשויות לפגוע באנשים מסטטוסים שונים. העונש שצפוי להינתן לאדם שהורשע בסחיטה באיומים עומד על 9 – 7 שנות

סחיטה מינית

סחיטה מינית, היא מצב בו אדם נדרש לעשות על ידי איומים, מעשה בעל אופי מיני. האיומים יכולים להיות מסוגים שונים, החל מפגיעה פיזית באדם עצמו

המרת הליך פלילי בכופר

ניו יורק של שנות התשעים הייתה מקום לא בטוח ואף מסוכן להימצא בו. גל של פשיעה ועוני היכה בעיר ובמשך שנים ארוכות נהגו משפחות תיירים

סחיטה מינית ברשת

רשת האינטרנט שנכנסה לחיינו לפני כמה עשורים, הביאה איתה לא מעט יתרונות שכולנו נהנים מהם עד היום. היכולת שלנו לתקשר עם חברים, לחפש מידע שחשוב

עבירת סחיטה באיומים – עונש

עבירת סחיטה באיומים היא עבירה פלילית נפוצה יחסית בישראל, שאנשים רבים נפגעים ממנה. בין אם עסקינן בנבחרי ציבור, פוליטיקאים, עיתונאים, מפורסמים, עבריינים, או אנשים נורמטיביים

כך תתמודדו עם סחיטה באיומים

ברוכים הבאים לעידן המודרני בו היכולת של אזרחים לבצע עבירות פליליות כנגדכם היא מגוונת מתמיד. אחת מן העבירות היותר נפוצות המתקיימות כיום היא עבירת הסחיטה

עורך דין סחיטה באיומים

מתוך אינספור עבירת שאדם עלול לבצע, אין ספק שעבירה של סחיטה באיומים הינה עבירה חמורה יחסית. כיוון שהמקרים הללו חוזרים ונשנים במדינת ישראל, זה טבעי לראות

עורך דין אייל שמולביץ - תמונת פרופיל
עו"ד פלילי - אייל שמולביץ

משרד עו"ד אייל שמולביץ עוסק אך ורק בתחום הפלילי ונחשב ותיק ומוביל בתחום. עו"ד שמולביץ הינו מומחה בעל מוניטין רב מזה למעלה מ 20 שנה, מאחוריו אלפי משפטים בתחום הפלילי ואינספור סיפורי הצלחה.

צריכים סיוע וליווי משפטי?