עבירות מרמה והונאה

עבירות מרמה והונאה הפכו להיות בשנים האחרונות מהעבירות השכיחות ביותר בעולמנו, וניתן לבצע אותן במגוון רחב של דרכים בזכות התקדמות הטכנולוגיה. על פי ספר החוקים מדובר באחת מהעבירות החמורות ביותר, ולכן רשויות האכיפה במדינת ישראל עושות את מירב המאמצים על מנת למגר את התופעה.

לא פעם עבירות מרמה והונאה קורות במגזר העסקי, ולפעמים הן גם קורות במגזר הפרטי – לכן צריך לשים לכך לב, כי זה יכול לתפוס אתכם כמעט מכל עבר. בחלק נכבד מהמקרים עבירות מרמה והונאה מתבצעות על ידי אנשים נורמטיביים ללא כל עבר פלילי אשר ביצעו אותן ללא כל כוונת תחילה.

לא בכדי נאמר שהשקרנים והרמאים הטובים ביותר, הם אלו שיש ברשותם את הידע הרחב ביותר. שכן על מנת לרמות ולתעתע באחרים, יש צורך בתחכום, חלקלקות והבנה רבה בסוגיית המרמה, שמפילה פעם אחר פעם אנשים פרטיים, חברות, מוסדות, תאגידים ואפילו כוחות חזקים מאוד במשק.

עבירות מרמה נחשבות לעבירות בתחום הגניבות, אך הן הרבה יותר מורכבות מעבירות קלאסיות של גניבה. המרמה מתבצעת תוך שימוש מושכל ביד ובתחבולות, כאשר המבצע אותה מזייף מסמך או נמנע מלחשוף פרטים מסוימים, גורם להטיות מסוימות בשיקולים של גורמים אחרים ומפיק מביצוע העבירה טובה אישית כלשהי כמו כסף, שליטה או כוח. הענישה הקבועה בסדר הדין הפלילי מתייחסת למספר תתי סוגים של עבירות מרמה.

עבירות מרמה והונאה
עבירות מרמה והונאה

עבירות המרמה הקיימות ורף הענישה בחוק

קבלת דבר במרמה (ס' 415 לחוק העונשין) קבלת כסף או הטבה תוך ביצוע מרמה כלפי גורם אחר שדינה 3 שנות מאסר. אם העבירה מוגדרת כעבירה בנסיבות מחמירות דינה עד 5 שנות מאסר.
ביצוע תחבולה (ס' 416 לחוק העונשין) קבלת כסף או הטבה על ידי ניצול של טעות שביצע אדם אחר. עבירה שעונשה הוא שנתיים מאסר. דוגמה טובה לעבירה כזו היא למשל ביצוע תשלום גבוה יותר ממה שצריך, בעוד מקבל הכסף איננו מתריע בפני המשלם על כך ומורה על הטעות. זהו ניצול מכוון הנחשב כתחבולה.
זיוף (ס' 418 לחוק העונשין) ביצוע פעולות של זיוף מסמכים, נתונים, שטרות, דוחות ועוד שנועדו להטעות או לרמות גורם אחר. העונש על זיוף מסמך הוא שנת מאסר בפועל. אך זיוף במטרה לקבלת דבר מה המשרת את טובתו האישית של הזייפן, הוא עבירה שעונשה עד 3 שנות מאסר.
עבירת זיוף המשפיע על עסקאות (ס' 419 לחוק העונשין) הצגת או אי הצגת נתונים ומסמכים באופן שקרי במטרה לקבל כספים או חתימה על הסכמים שישפיעו על העסקה וקבלת החלטות בצד השני. העבריין בעבירה זו צפוי לעונש של עד 3 שנות מאסר.
שימוש במסמכים מזויפים (ס' 420 לחוק העונשין) כל יצירה, הפקה או הפצה של מסמך מזויף באשר הוא כוללת ענישה של שנת מאסר. יחד עם זאת יש מקום לטעון לחפותו של הנאשם, בהנחה ולא ידע כי מדובר במסמך מזויף ויהיה עליו להוכיח כי הוא איננו היוצר או מקורב ליוצר.
רישום כוזב במסמכי תאגיד (ס' 423 לחוק העונשין) אדם שיש לו תפקיד בתאגיד מסחרי כלשהו, המוסר פרטים ונתונים שקריים במסמך רשמי של אותו תאגיד או נמנע מלמסור פרטים מלאים במסמך של התאגיד, נחשב כמי שעושה זאת במטרה לרמות. דינה של עבירה זו הינו עד 5 שנות מאסר.
מרמה והפרת אמונים בתאגיד (ס' 425 לחוק העונשין) בעלי תפקידים בתאגידים שפעלו במסגרת התפקיד במרמה (נטילת שוחד למשל) או הפרת אמונים (מכירת מידע לתאגיד אחר למשל) ופגעו בתאגיד כתוצאה מכך. עבירה זו דינה עד 3 שנות מאסר.

הונאות פונזי – עבירות המרמה הכלכליות הגדולות בעולם

הונאה או תרמית פונזי נחשבת לאחת מעבירות התרמית החמורות ביותר בעולם. התרמית מתבצעת תוך שהיא מהתלת במשקיעים על ידי שימוש בחוקי "חברות פירמידה": הבטחה לתשואה גבוהה ככל שהמכירות גדלות, כאשר היא משולמת בכל פעם על ידי כניסה של משקיעים חדשים. כך למעשה אין כמעט שום רכישה של מוצר או שירות אמיתיים – מבצע התרמית מזין את המעגל בכך שהוא מגייס עוד ועוד משקיעים המזרימים אליו כספים תוך שנגרמים להם הפסדים כבדים.

שם התרמית נגזר משמו של איטלקי צעיר בשם צ'ארלספונזי, שהיגר לארה"ב בתחילת המאה ה-20 וביצע תרמית ענק בסכום השווה ערך כיום לכמה מאות מיליוני דולרים. אך הונאת הפונזי הגדולה ביותר בהיסטוריה שייכת לברנרד מיידוף – יו"ר החברה למסחר בניירות ערך ויו"ר דירקטוריון הנאסד"ק.

מנהל השקעות עתיר מוניטין שניהל ביד רמה את ההשקעות של כל עשירי המדינה, המוסדות הפיננסיים וארגוני הצדקה הגדולים. כשפרץ המשבר הכלכלי ב-2008, ביקשו המשקיעים למשוך את השקעותיהם וגילו לתדהמתם שהם אינם. רק בסוף אותה שנה נחשפו מימדי ההונאה: מעל 50 מיליארד דולרים. רוב המשקיעים הפסידו את כל הונם בתרמית הענק הזו, חלקם אף התאבדו. על מיידוף עצמו נגזרו 150 שנות מאסר.

בישראל ישנן לא מעט תרמיות דומות אם כי בסדרי גודל קטנים יותר. בשנת 2013 הורשע ערן מזרחי, מנהל השקעות שביצע תרמית של למעלה מ-50 מיליון שקלים כלפי יותר ממאה משקיעים ובשנת 2016 כאשר התברר ש"קרן קלע" הונתה משקיעים והעלימה סכום של מיליונים מהחשבונות.

מה המשטרה עושה בנידון?

עבירות המרמה הן הונאות לכל דבר ועניין ועל כן כוחות הצדק המדיניים מייחסים לכך חשיבות פלילית חמורה במיוחד. בדרך כלל, עבירות מרמה מבוצעות בענפים הכלכליים והעסקיים כאשר רובן נחשבות לעבירות צווארון לבן: אין כאן שוד או פריצה ושום כוח פיזי לא מופעל.

מדובר בתחכום סמוי ואינטנסיבי שדרוש לעתים זמן רב כדי לחשוף אותו. מידת התחכום ואופן התחבולה יכולים להשתנות מעבירה לעבירה ולצורך התמודדות עם עבירות אלה, הוקמו יחידות המשטרה להב ויאח"ה – היחידה הכלכלית והיחידה הארצית החוקרות מקרים של הונאה. ביחידות אלה פועלים עורכי דין וחוקרים פרטיים, כלכלנים, רואי חשבון ופסיכולוגיים שכל מטרתם היא לפענח את העבירה לגופה ולהבין אותה לעומק, לסווג אותה מבחינה משפטית ולהבין כיצד פעלו במסגרתה העבריינים.

המשטרה רואה בעברייני המרמה כפושעים מהשורה הראשונה לכל דבר ועניין – גם אם הם פעלו בתום לב וביצעו טעויות בשוגג, הם עדיין צפויים לקבלת כתב אישום ולענישה מחמירה מאוד ועל כן יש צורך בליווי מקצועי של עורך דין פלילי לעבירות מרמה המכיר מקרוב את מורכבות העבירות ושולט גם בתחומי העבירות הכלכליות והצווארון לבן.

תחבולות ומרמה מול מוסדות ציבוריים

גיל, יועץ מס במקצועו היה נוהג להפיק ולמכור תלושי שכר פיקטיביים תמורת מאות שקלים לכל תלוש ממבוטחים שביקשו להשתמש בהם כדי לקבל כספים במרמה מהמוסד לביטוח לאומי. כל התלושים הונפקו תחת שם החברה שבה גיל עבד ובשיתוף פעולה גלוי מבעל החברה, שבתמורה לעבודתו המסורה של גיל, היה פטור מתשלום שכ"ט בגין ניהול ספרי חשבונות החברה. הוא הורשע במרמה, ביצוע תחבולה וזיוף והוטלו עליו מאסר בפועל למשך שנה אחת וקנס כספי כבד בסך 50,000 ₪.

אנשים רבים מנסים לנצל את תנאי וחוקי המדינה במטרה להרוויח מכך כספים וטובות אישיים. כך גם למשל אנשים שמנסים באופן שיטתי לצבור כמה שיותר קבלות פיקטיביות על מנת ליהנות מהחזרי מע"מ גבוהים יותר בסוף השנה, דיווחי הכנסות כוזבים למס הכנסה בתמורה להפחתת תשלומי המס השנתיים, שיתוף פעולה עם גורם פנימי באחד המוסדות לטובת מעשה תרמית במוסד אחר (למשל מסירת דוחות פיקטיביים על נתוני אבטלה מלשכת העבודה).

כתב האישום במקרים אלה יהיה מורכב משורה ארוכה של עבירות הנוגעות גם בתחום המיסים וגם במרמה, זיוף ושימוש בתחבולה, כאשר לכולן היבטים פליליים חמורים בעלי עונשים מצטברים כבדים ומשמעותיים מאוד.

עורך דין פלילי מעניק ייצוג משפטי מלא לכל אדם המואשם בעבירות מרמה כלפי אדם אחר, חברה, ארגון או מוסד. הצלחות רבות בתיקים אלה לצד ההבנה העמוקה בתחום מציבים את כל עורך דין בצמרת התחום הפלילי ומאפשרים קבלת ייעוץ, הכנה לחקירה, הגעה לעסקאות טיעון וליווי לאורך כל שלבי המשפט.

צרו קשר ואנו נדאג לכם לפתרון הטוב ביותר!

מהן עבירות מרמה והונאה על פי החוק?

הונאה היא עניין מורכב מאוד אשר מתפרס בספר החוקים על גבי סעיפים רבים, ולכן חשוב מאוד לשים את האצבע על מקרי ההונאה השכיחים ביותר. במקרים מסוימים עבירות מרמה והונאה באות לידיי ביטוי באמצעות זיוף של מסמכים או תעודות ובחלק אחר של המקרים מדובר בהונאות כספיות הקשורות לקבלת דבר במרמה.

עבירות מרמה והונאה מתחלקות לשני סעיפים מרכזיים, הסעיף הראשון הוא סעיף סל אשר מכיל בתוכו את כל עבירות המרמה הקשורות לתחום של קבלת דבר במרמה.

מדובר בעבירה רחבה מאוד אשר כוללת בתוכה מגוון רחב של מצבים שבהם נאשם מסוים מקבל טובת הנאה בכדי לקדם דבר אחר. מדובר בעבירת הונאה שכיחה במיוחד אשר הפכה להיות נפוצה הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי, ובית המשפט שם דגש מרכזי בכדי למגר את התופעה הזאת.

הסעיף השני כולל בתוכו את כל הסעיפים האחרים שיכולים להיות קשורים לעבירות מרמה והונאה. בין שלל המקרים שאותם אנו מכירים מהיום יום ניתן לראות מקרים של קשירת קשר להונאה, זיוף תעודות זהות או לידה, התחזות לבן אדם אחר ועוד מגוון רחב של פעולות מהסוג הזה.

לכל אחת מהעבירות הללו יש את רף הענישה השייך אליה, ולא ניתן להשליך בין עבירה כזאת לעבירה אחרת. בית המשפט רואה בחומרה מעשים מסוימים שעלולים לפגוע בצורה מסוימת בכלל הציבור, אל מול מקרי הונאה שיכולים לפגוע רק באדם ספציפי. לכן בכל מקרה שבו אתם מואשמים בעבירות הונאה חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת שתבדקו בדיוק מה המצב שלכם, וכיצד תוכלו להחזיר את עצמכם למוטב.

הדבר החמור ביותר שתוכלו לעשות לעצמכם זה להיות מואשמים בעבירה פלילית ושיפתח נגדכם תיק פלילי שעלול להיות כתם שחור לאורך כל החיים שלכם. עורך דין פלילי ידע לייצג אתכם בצורה נאמנה אל מול רשויות החוק, ויהפוך את כל ההליך להיות הרבה יותר פשוט עבורכם.

כך תוכלו לדעת שאתם נמצאים בידיים המקצועיות ביותר של איש מקצוע אשר מכיר את הנושא של עבירות הונאה לאורכן ולרוחבן.

האם עבירות הונאה מתרחשות רק במגזר העסקי?

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר שניתן לחשוב זה שעבירות הונאה מתרחשות לרוב רק במגזר העסקי, שכן שם ניתן לעשות מכה רצינית בכל הקשור לנושא הזה. אך למען האמת?

עבירות הונאה הן חלק בלתי נפרד מההתנהלות היומיומית של כל אחד מאיתנו, לא מעט עבירות הונאה יכולות להתרחש גם במגזר הפרטי. לכן חשוב מאוד להיות קשובים ולשים לב לכל דבר קטן שעלול להדליק אצלכם נורה אדומה. אף אחד לא רוצה לדעת כי בוצעו כנגדו עבירות הונאה שיכולות לסבך אותו במיוחד.

ההתמודדות עם הנושא הזה יכולה להיות קשה מאוד, ומציאת האדם שביצע את עבירות ההונאה זה סיפור לא פשוט.

מה אתם צריכים לעשות במידה ונתקלתם בעבירת הונאה כנגדכם? האמת היא שהדבר הראשון זה לפנות למשטרה על מנת שתוכל לטפל בנושא עם כל הכלים שעומדים לרשותה.

מצד שני תוכלו להצטייד בשירותיו של עורך דין פלילי על מנת שיעזור לכם להוציא את הצדק לאור, וכמובן יסייע לכם להושיב את העבריינים מאחורי סורג ובריח. כי לא ניתן לדעת עד כמה עבירת ההונאה הייתה חמורה עד אשר המקרה מגיע לפתחו של בית המשפט שיוציא את כל הפרטים שחשוב שתדעו.

באמצעות עורך דין פלילי מיומן תוכלו לדעת שאתם נמצאים בידיים הטובות ביותר שיהפכו את המקרה להיות הרבה יותר זניח מאשר הוא היה לפני כן.

החשיבות של עורך דין פלילי במקרה של עבירות הונאה

עבירות הונאה כמו שכבר ציינו הפכו להיות מכת מדינה, וניתן לראות אותן כמעט בכל מקום – הן במגזר הפרטי והן במגזר העסקי.

לכן חשוב מאוד לשים אליהן לב ולדעת באילו דרכים ניתן להתמודד איתם בכדי למגר את התופעה. אך ברוב המקרים העבריינים משתמשים בכלים מתקדמים אשר עומדים לרשותם, כל זאת על מנת שלא להיתפס.

כל עבריין שמבצע עבירת הונאה מבין כי דינו יכול להיות מאסר בפועל, ולכן הוא נוקט במשנה זהירות – דבר שהופך את הליך תפיסתו להיות קשה במיוחד, אך שלב איסוף הראיות יכול להיות הרבה יותר מתסכל.

כאשר בית המשפט קובע את גזר הדין הוא שוקל אלמנטים רבים אשר צריך לקחת בחשבון. זוהי הסיבה שאסור לכם לעמוד לבדכם, וחשוב מאוד שתפנו לעורך דין פלילי על מנת שיספק לכם ייעוץ והכוונה מקצועית.

בסופו של יום, אם תצליחו להביא מגוון רחב של עדויות והוכחות שמחזקות את הטענה שלכם תוכלו להביא למצב שבו תקבלו זיכוי או הפחתה משמעותית בעונש. המטרה הראשית של כל עורך דין פלילי זה להשיג את התוצאה הטובה ביותר, כאשר במקרים מסוימים עונש מאסר הוא עובדה מוגמרת – והמטרה היא רק לנסות ולהפחית את הנזק. בכל שלב יעשה עורך הדין הערכת מצב על מנת לעדכן את הלקוח שידע בדיוק מה צופן לו העתיד.

עורך דין פלילי אשר מכיר את התחום על בוריו מבין כי השלב החשוב ביותר בחקירת עבירות הונאה זה איסוף הראיות. בית המשפט ירצה לראות הוכחות חותכות לכך שבוצעו נגד התובע עבירות הונאה חמורות ככל האפשר, ומצד שני הוא ירצה לראות הוכחות כי הנאשם הוא זה שביצע את העבירה. מדובר בהליך החשוב ביותר במשפט, ורק עורך דין פלילי מנוסה יוכל לסייע לכם בשלב הזה בצורה הטובה ביותר.

לכן חשוב מאוד שתפנו אל עורך דין פלילי על מנת שיסייע לכם בהליך ולא תבצעו את הפעולה באופן עצמאי. שלב איסוף הראיות יכול לקחת זמן רב, ולכן חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי מוקדם ככל האפשר על מנת שיהיה מספיק זמן להציג את כל הראיות הנדרשות.

מהי חומרת הענישה במקרים של עבירות הונאה?

בית המשפט רואה בחומרה את כל הנושא של עבירות הונאה, ומובן לכולם כי מדובר בעניין שחייב להכיל בתוכו רף ענישה משמעותי מאוד. ברוב מקרי ההונאה העונש המקסימאלי עומד על עד 3 שנות מאסר בפועל, כאשר במקרים שבהם מדובר על מקרה הונאה משמעותי העונש יכול להגיע גם עד ל-5 שנות מאסר בפועל.

כמובן שבסופו של יום האלמנט שקובע את חומרת הענישה יהיה כמות ההוכחות שנאספו במהלך או לפני הדיונים בבית המשפט.

לכן אתם בטח שואלים את עצמכם כיצד תוכלו להתמודד עם עבירות הונאה? התשובה לכך היא מאוד פשוטה, ואולי האופציה היחידה שתוכל לסייע לכם על מנת שתוכלו להוציא את הצדק לאור.

פנייה לעורך דין פלילי אשר מכיר את הנושא של עבירות הונאה בצורה אידיאלית יסייע לכם להשיג את המטרה המרכזית שלכם. לכל עבירת הונאה צריך להתייחס בצורה שונה, ולכן חשוב מאוד שתדעו כיצד לעשות זאת.

האפשרויות שעומדות לרשותכם הן רבות ומגוונות, ולכן אתם צריכים לדעת מה לעשות על מנת שלא תמצאו את עצמכם מסתבכים והולכים לאיבוד. רק עורך דין פלילי אשר מכיר את התחום בצורה טובה יסייע לכם ויסביר לכם בדיוק מהם השלבים הנדרשים לביצוע על מנת להפוך את כל ההליך להיות הרבה יותר קל ופשוט.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

שאלות ותשובות בנושא

הונאה המאפיינת חברות "פירמידה": שכנוע אנשים להצטרף ולהשקיע בחברה עם הבטחה שיקבלו הכנסות, כשבפועל אין לחברה שום מוצר או ערך מוסף כלשהו וכולם מתפרנסים אך ורק על ידי משקיעים חדשים.
העלמת כספים, דיווחים שקריים למס הכנסה, זיוף מסמכים ועוד.
3 עד 5 שנות מאסר, תלוי בהחלטת בית המשפט ובהתאם לתיק הרלוונטי.
דבר ראשון יש להצטייד בעורך דין פלילי המכיר היטב את העולם הפלילי של עבירות הונאה, על מנת שישיג לכם את התוצאה המשפטית הטובה ביותר.

מידע נוסף בנושא

עבירות הונאה במגזר הפרטי

עבירות הונאה הן מהמורכבות שבספר החוקים, כאשר לרוב מדובר בעבירות כלכליות שונות אשר כוללות: הונאה כלפי רשויות המס, הונאת בנקים או גופים מוסדיים אחרים ועוד.

עבירות הונאה במגזר העסקי

ככלל, עבירות של מרמה והונאה הולכות ונעשות נפוצות יותר ויותר בשנים האחרונות והן מבוצעות במגוון של דרכים. לפי חוק, מדובר באחת מהעבירות החמורות ביותר ומסיבה

מרמה והפרת אמונים

ככלל, אחת העבירות הקשות שעובד ציבור או בעל משרה בתאגיד עשוי לבצע הינה עבירת הפרת אמונים. לפי ההגדרה של עבירה מסוג זה, מדובר בשימוש בכוח

ביצוע תחבולה

חקירה פלילית הינה מפגש בין חוקר ובין נחקר, אשר נעשה מתוך אינטרס של כל אחד מהצדדים. במסגרת המשא ומתן שמתנהל במהלך החקירה, כל אחד מהצדדים

עורך דין מרמה והונאה

כשאנחנו עוד נמצאים בגיל הילדות, אנחנו לא פעם משחקים עם חברינו ובני משפחתנו בכל מיני משחקים, אשר במסגרתם אנחנו עלולים להרגיש מרומים. לפעמים מי שמשחק

קבלת דבר במרמה – עונש

קבלת דבר במרמה הוא התרגום המשפטי למילה אחת ויחידה עם קונוטציה שלילית ביותר – רמאות. הביטוי "קבלת דבר במרמה" כולל שלוש מילים והוא משמש מזה

עבירות ביטוח לאומי

עם העבירות שהפכו נפוצות יותר בשנים האחרונות, ניתן למנות עבירות ביטוח לאומי. עבירות המתבצעות מול המוסד לביטוח לאומי הן למעשה עבירות פליליות לכל דבר ועניין.

קבלת דבר במרמה

קבלת דבר במרמה נקבע על פי סעיף 415 לחוק העונשין במסגרתו מיוחסת לנאשם עבירה של קבלת דבר מסוים במרמה באופן מוחשי. ניתן להעמיד נאשם לדין

עורך דין אייל שמולביץ - תמונת פרופיל
עו"ד פלילי - אייל שמולביץ

משרד עו"ד אייל שמולביץ עוסק אך ורק בתחום הפלילי ונחשב ותיק ומוביל בתחום. עו"ד שמולביץ הינו מומחה בעל מוניטין רב מזה למעלה מ 20 שנה, מאחוריו אלפי משפטים בתחום הפלילי ואינספור סיפורי הצלחה.

צריכים סיוע וליווי משפטי?