עבירות אונס – עונש

עבירות אונס ידועות בחוק העונשין בישראל בתור "עבירות אינוס". אלו הן עבירות פליליות חמורות ביותר, אשר במסגרתן מתבצעת בעילת אישה ללא הסכמתה המפורשת. בין אם על ידי החדרה של גוף זר לאיבר המין של האישה בכפייה, ובין אם על ידי החדרת איבר מאיברי הגוף.

מבחינת החוק בישראל – השאלה האם מבצע עבירת האונס הוא גבר או אישה, אינה רלוונטית להגדרת המעשה כעבירת אונס, הגוררת עונשים בצידה. במאמר זה נדון בעבירות אונס ובעונש הקבוע בגינן בחוק העונשין המקומי.

כיצד מוגדרת עבירת האונס בדין הפלילי בישראל?

הדין הפלילי במדינת ישראל, מגדיר את המושג "עבירת אונס" בתור תקיפה מינית שמתבצעת ספציפית כלפי נשים. על פי חוק העונשין, פעולת האינוס היא כאמור בעילה, שהיא מעשה של הכנסת חפץ כלשהו או איבר לתוך איבר המין של האישה מבלי שניתנה ההסכמה המפורשת של אותה אישה למעשים הנ"ל.

למותר לציין בהקשר זה כי היעדר הסכמה אינו חייב לבוא לידי ביטוי בתור אמירה מפורשת. גם מקרה של חוסר תגובה מצד האישה המותקפת ו / או אי שיתוף פעולה מצידה – הם אי הסכמה מבחינה חוקית ומשפטית.

למרבה הצער, למרות האמור לעיל, פרשנות המושג "הסכמה מפורשת לקיום יחסי מין" עדיין נתונה לחילוקי דעות גם בימינו, ולכן לעתים קרובות מתגלעות מחלוקות סביב מקרי אונס, שבהם עולות טענות מצד הסנגוריה כלפי הנפגעת לפיהן התביעה "אינה מוצדקת" משום שמעשה הבעילה כן בוצע בהסכמתה של האישה.

בדיוק במקום הזה, נחוצים שירותיו המקצועיים של עורך דין פלילי, שיוכל לסייע ללקוחותיו להוציא את הצדק לאור, חרף הנסיבות המורכבות.

מן הראוי לציין שלמרות שעבירות אונס עלולות להתבצע גם בנשים וגם בגברים, עבירות אונס על פי הגדרתן הרשמית בחוק הפלילי בארץ, הן עבירות בהן הנפגעות הן נשים. מנגד, עבירות אונס שמתבצעות בגברים, משויכות בחוק הפלילי בישראל לקטגוריה של "מעשי סדום".

 

עבירות אונס – איזה עונש קבוע בגינן בחוק העונשין?

העונש הקבוע בצידן של עבירות אונס בחוק העונשין בישראל, הוא עד 16 שנות מאסר. העונש המקסימלי בצידן של עבירות אונס אשר בוצעו תחת נסיבות מחמירות כמו: אונס קטינה שטרם מלאו לה 16 שנים, אונס של אדם הלוקה בשכלו או בנפשו, אונס שמבוצע תוך כדי איומים בנשק, אונס שהוביל לחבלה או להיריון בנפגעת, או עבירה של אונס פומבי (אונס בקבוצה / אונס בנוכחות אנשים אחרים) – העונש הצפוי לעבריין/ים הוא מאסר לתקופה של עד 20 שנים. הדין הפלילי בישראל קובע שהעונש בגין עבירת אינוס לא יפחת מרבע מן העונש המקסימלי שנקבע בדין הפלילי בגין אותה עבירה.

עבירות אונס - עונש
עבירות אונס – עונש

עבירות אונס – מתי סוגיית ההסכמה של הנפגעת אינה רלוונטית מבחינה משפטית?

במקרה של יחסי מין שבוצעו כביכול בהסכמה הדדית בין שני הצדדים, אם בוצעה הבעילה במסגרת מעשה מרמה או מניפולציה כלפי קטינה שאיננה מבינה מהי מהותה של העבירה, כאשר הבעילה בוצעה בקטינה בת פחות מ – 14, בראי החוק המעשה ייחשב  כעבירת אינוס.

יתר על כן, גם מקרה של בעילת חסרי ישע, היינו – כשאדם נמצא במצב של ערפול הכרה בעקבות שימוש בסמים, באלכוהול או בתרופות לסוגיהן, או כשאדם אינו בהכרה מלאה ולא הסכים בצורה מפורשת ומודעת לקיום יחסי המין – יחשב המעשה בחזקת עבירת אונס.

 

האם יחסי מין שבוצעו בלי הסכמה הדדית בין בני זוג הם עבירות אונס שגוררות עונש?

כיום גם אם מדובר על בני זוג שמקיימים בשגרה יחסי מין, החוק לא מחייב את הצד הנפגע להוכיח שמעשה האונס נעשה באמצעות הפעלה של כוח בצד האדם שביצע את העבירה לכאורה. מבחינת החוק מספיקה היעדר הסכמה מפורשת מצד אישה, ואין צורך להוכיח שהמותקפת ניסתה להתנגד פיזית, כדי שמעשה החדירה יחשב כעבירת אונס – גם כאשר מדובר בבני זוג.

החוק במדינת ישראל רואה גם בגבר שכפה על זוגתו את קיומם של יחסי מין מבלי שהלה הסכימה לכך בצורה מפורשת, בתור מי שביצע עבירת אונס. לעניין הסוגיה האם הגבר הפעיל כוח או אלימות על זוגתו כחלק מהאקט, אין כל משמעות ראייתית לעניין סעיף האישום באונס. הדין הפלילי מסתפק בכך שיוכח שהנאשם הפעיל כל לחץ מכל סוג שהוא, כדי שניתן יהיה להרשיעו בביצוע אונס בין בני זוג. הדבר תקף גם אם המעשה בוצע אגב איום מוחשי על הקורבן וגם אם האיום היה מרומז בלבד.

 

מדוע נפגעות אונס רבות אינן מדווחות על כך?

לא אחת נפגעות אונס שחוו פגיעה מינית מסוג זה מידיו של בן משפחתן, עמית לעבודה או כל אדם אחר שהכירו לפני האירוע, מתקשות להתמודד עם האירוע שעברו ולכן אינן מגישות תלונה במשטרה. נשים לא מעטות נרתעות מראש מהאפשרות שהגשת תלונה במשטרה תחייב אותן לחיות מחדש את האירוע הטראומטי, מבלי שההליך הפלילי יסתיים בענישה מחמירה דיה עבור התוקף.

מסיבות אלו ומסיבות רבות ונוספות, חשוב ביותר לפנות ללא דיחוי לסיוע משפטי מקצועי של עו"ד פלילי עם התמחות בייצוג של קורבנות אונס. עורכי דין פליליים המתמחים בתיקי מכירים את הדרכים למיצוי הדין עם עברייני מין תוך הגנה על זכויות הקורבן.

 

כיצד סיוע משפטי יכול לסייע במיצוי הדין עם עברייני מין?

היה ועברת אונס והגשת תלונה במשטרה מרתיעה אותך, חשוב שתדעי שאת לא לבד. זו ההזדמנות שלך לקבל סיוע משפטי חינמי, דיסקרטי לחלוטין, וללא כל התחייבות, שיעזור לך לתקן ולו במעט את העוול שנעשה לך.

עו"ד פלילי ילווה אותך לאורך כל שלבי ההליך הפלילי – כבר החל משלב החקירה המשטרתית, שבה מעורבות של עורך דין מנוסה היא לא פחות מאשר קריטי לשמירה על כבודך וזכויותיך במלואן. אם חשוב לך שהצדק יעשה, זה הזמן שלך לפעול. בנוסף להגשת תלונה כנגד האדם שפגע בך, ישנה גם האפשרות לפעול בערוצים אזרחיים ולהגיש תביעת פיצויים כנגד התוקף.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

תקיפה מינית

ההגדרה של תקיפה מינית והצורה שבה התרבות והחוק מתייחסים לנושא השתנתה באופן ניכר לאורך השנים וממשיכה להשתנות בימים אלו. ההגדרה הזו משתנה בין תרבויות שונות

ביצוע מעשי סדום – עונש

עבירות מין נמנות עם העבירות הפליליות החמורות ביותר שעבריין יכול לבצע. מערכת המשפט במדינת ישראל מתייחסת בחומרה רבה לעבריינים שנמצאים אשמים בביצוע עבירות מין, בניסיון

הפצת סרטון מיני באינטרנט

כניסתו של האינטרנט אל חיינו לפני כמה עשורים הביאה איתה, אמנם, לא מעט דברים חיוביים, אך לצידם ניתן להבחין בקלות גם בלא מעט תופעות שליליות

עבירות מין במחשב – עונש

מהרגע שבו רשת האינטרנט נכנסה לחיינו, הם השתנו מן הקצה אל הקצה. פעולות שנדמה היה שלא נוכל לבצע לעולם מתבצעות היום בלחיצת כפתור, ונפתחו בפנינו

מעשה מגונה בפומבי – עונש

ישנם מעשים שעשייתם במרחב הציבורי מהווה עבירה חמורה על החוק. מעשה מגונה בפומבי נמנה עם סוגי המעשים האלה, והוא כולל פעולות שמתבצעות לשם גירוי, פרובוקציה,