סחר בסמים

סחר בסמים היא עבירה פלילית קשה וחמורה מאוד שהעונש עליה הוא 20 שנות מאסר לרבות סכנת מעצר לצורך חקירה פלילית ומעצר בית עד תום ההליכים (מרגע לכידת החשוד ועד מתן גזר הדין בעניינו), חילוט כספים ורכוש, קנס כספי גבוה וביצוע עבודות שירות.

עבירת הסחר איננה מבדילה בין סוגי הסמים, בין סחר המוני לבין זה המבוצע בין מספר חברים במעגל מצומצם בלבד, בין מצב שבו הסמים לא עברו לקונה בפועל, מחיר העסקה או הרווח שנוצר ממנה. פעמים רבות נלכדים הסוחרים לאחר שהופללו על ידי הקונים שהופעלה כנגדם מניפולציה משטרתית גלויה או סמויה והם מובאים למעצר שבו ייחקרו ויוגש נגדם כתב אישום חמור.

הכרות עם עבירת הסחר בסמים

רק לאחרונה הוגש כתב אישום חמור ביותר נגד שני סוחרים בגין סחר, ייצור ואחזקה, שהפעילו מעבדה תת קרקעית גדולה מתחת לשדרות הגעתון בנהריה, הופללו על ידי קונים שסיפקו מידע בתמימות לחוקרים הסמויים, נעצרו מיד וצפויים כעת לעונש המקסימלי בחוק.

לכן כבר בשלב זה, יש לומר שהיכרות עורך הדין עם הפרקטיקות השונות בבית המשפט ובחדרי החקירות עשויה להוביל לענישה מופחתת לרבות המרת סעיפי אישום, הסתפקות בזמן מאסר קצר ואף ביטול ההרשעה הפלילית לחלוטין כנגד ביצוע עבודות שירות – גם כאשר קיימות הוכחות וראיות חותכות לביצוע העבירה!

מכאן שישנה חשיבות רבה מאוד לייצוג הנאשמים בתיקי סחר על ידי סנגור פלילי ממולח, וותיק ומנוסה, שיבצע כל שניתן על מנת למנוע מחיי הנאשם לקבל תפנית מסוכנת של שליחתו לכלא והיווצרות כתם שיישאר עמו לנצח.

 

החקירה המשטרתית – הבסיס לקביעת האישום והעונש

במקרים רבים מאוד הסוחרים הם אנשים נורמטיביים המנהלים חיי אזרחות טובה ותקינה וללא עבר פלילי כלשהו. לכן כאשר הם עומדים בפני חקירה מלחיצה ומבלבלת, הם נוטים לבצע הפללה עצמית:

אינם מצליחים לשלוט במסרים ובתשובות שהם מעבירים לחוקרים ומודים בביצוע העבירה גם אם לא רצו בכך. החוק שמטבע הדברים רואה בהם כמסוכנים לציבור ודורש בחקירתם, עלול בהתאם לדברים שהחשוד אמר בחקירה,לבצע הארכת מעצר או מעצר עד תום ההליכים וזאת עוד לפני גיבוש מלא וסופי של כתב האישום.

יש לציין כי גם קונה הרוכש כמות גדולה מאוד של סמים ללא יכולת לתת סיבה לכך, ייחקר וצפוי לדין. אם יטען בחקירתו לשימוש עצמי, הרי שהסבר זה לא יספק את המשטרה מאחר והכמות לשימוש עצמי מוגדרת במדויק בחוק פקודת הסמים וכל הנתפס עם כמות גבוהה ממנה צפוי להגשת כתב אישום בהתאם.

סחר בסמים
סחר בסמים

גם אדם שמשמש כשליח, המבצע את העברת הסמים לאדם מסוים ומקבל אליו את התשלום שיועבר לסוחר עצמו, צפוי לענישה חמורה. למרות זאת, במקרה המדובר ניתן להפחית את העונש משמעותית על ידי הטיית האישום לעבירה של "תיווך בסם".

לכן לפני כל חקירה הנוגעת לעבירת סמים מומלץ לנצל את הזכות לשוחח עם עורך דין פלילי ולהתכונן היטב לחקירה. עורך הדין יציג לנחקר תמונת מצב מלאה של הסיטואציה בה הוא נמצא ויגרום לו להבין כיצד עליו להתמודד עם החקירה. הוא ימליץ על טקטיקה שבה יימסרו לחוקר התשובות, כאשר במקרים מסוימים הוא יוכל גם להמליץ על "שתיקה יפה לחכמים". לעתים יהיה טעם לזמן את עורך הדין לתחנה כבא כוחו של החשוד שישיב לשאלות החוקרים, יסתור את טענת המסוכנות ויציג את נסיבות החשוד באור חיובי, במטרה להפחית את תקופת המאסר או להימנע ממנה לחלוטין, לרבות הקלה ניכרת בעונש הסופי.

 

הפללת סוחרים המשתמשים בטלגראס

מעשה באדם בשם עמוס דב סילבר, שהואשם וריצה בעבר מספר תקופות מאסר בגין סחר בסמים והיגר עם שחרורו לארה"ב, שם הפעיל רשת שלמה (שנתפסה לבסוף) דרך הפייסבוק שקישרה בין סוחרים המפרסמים את מרכולתם לצרכנים פוטנציאליים.

לאחר שחזר לארץ, ייסד סילבר רשת להפצה ומכירת קנאביס שנחשבת כיום לגדולה ביותר בישראל ומגלגלת קרוב ל-60 מיליון שקלים מידי חודש.

הרשת משתמשת באפליקציית הטלגרם על מנת להפיץ מסרים מוצפנים בין מוכרים וקונים, עם אפשרות למשלוחי קנאביס מהירים תוך דירוג הסוחר ואיכות החומר שלו. בשנת 2018 דלף מאגר הסוחרים (כ-3,500 סוחרים) לרשת והם נחשפו בשמם המלא ובכך הקלו מאוד על מלאכתה של משטרת ישראל. מרביתם נחקרו וכנגד חלקם הוגשו כבר כתבי אישום חמורים.

אלא שהרשת ממשיכה להתקיים בהצלחה רבה ומספר הסוחרים בה עומד כיום על 4,500 עם למעלה ממאתיים אלף לקוחות. המשטרה מנהלת נגדם מאבק ממושך בדרכים רבות ויצירתיות, לרבות הפעלת סוכנים סמויים שלוחצים על הקונים להפליל את המוכר. סילבר אגב, מעולם לא קיבל תשלום תמורת השירות שהוא מספק ולא לוקח שום חלק במסחר המתבצע תחתיו.

פקודת הסמים (1973) אוסרת באופן חד משמעי על שימוש או סחר בקנאביס ומכאן שרשת הטלגראס עוברת על החוק ומפעיליה (למעלה מ-70 מנהלים בנוסף לכלל הסוחרים) יואשמו בעבירה פלילית, כאשר חשודים רבים הפועלים דרך האפליקצייה נתפסים מידי יום ונשלחים מיד לתא המעצר וחדר החקירות.

 

כיצד עורכי הדין יפחיתו בעונש על עבירות סחר?

כנגד סוחר המכונה "שלמה" הוגשו שלושה כתבי אישום בגין עבירות סחר בסמים. התביעה דרשה מאסר לשנה והחרמת כל המכשירים הניידים (חילוט).

אלא שעורך הדין מצא כי פעילויות של החוקרים הסמויים, אמינות העדים שהפלילו את שלמה ושיטות חקירה פסולות מטילים ספק גדול מאוד לגבי האשמה וחומרתה. מאחר שהבינה התביעה כי על כל ממצא שכזה סיכוייה להשיג הרשעה הולכים ופוחתים, היא קיימה עם עוה"ד הסדר טיעון שבו ישתנה האישום מעבירת סחר לעבירת "תיווך בסם", כך שנפסקו לשלמה 3 חודשי עבודות שירות בלבד.

מעבר ליכולת לבצע הסדרי טיעון עם התביעה המשטרתית, כדאי לדעת שבית המשפט מנהל הליך שיפוטי אינדיבידואלי: כל מקרה לגופו. תהליך השיפוט מתחשב בסוג הסם והכמות הנמכרת, הרווח הכספי, המניע לביצוע העבירה, גיל הקונים, גיל המוכר ונסיבותיו האישיות. בחלק מן המקרים ניתן לסכם על ביטול ההרשעה הפלילית לטובת ביצוע עבודות שירות, מתוך ראיית אופק שיקומי לנאשם שבמסגרתו יוכל לשוב לדרכי הישר.  לכן נהוג לומר שנחקר חכם שותל כבר מאותו רגע את העקרונות שיובילו לשיקום, גם ללא הודאה באשמה.

ישנם מספר מקרים שיכולים להפחית משמעותית בעונש

ידיעת סוג הסם

במקרים שבהם יוכח כי לא ידע הנאשם על היות החומר סם אסור, אין לכאורה אירוע פלילי שבוצע על ידו. לכן אחת המטרות בתיק זה תהיה להתחקות אחר רמת ההבנה והידע של הנאשם לגבי מהות החומר ולא רק מהו בפועל אותו חומר. כך למשל, אדם שייבא מוצר המכיל חומר מסוים שמתברר כסם אסור, אם יוכח שלא ידע כי זהו סם אסור, ייחשב כמי שלא ביצע עבירה כלל.

 

ידיעת משקל הסם

בחלק ניכר מהעסקאות אין כלל מגע ישיר עם הסמים והם מועברים באמצעים מוסווים, מבלי שהשליח או "מבצע הטובה" יודע מהי באמת הכמות. כאן תיבחן רמת הידע של הנאשם ביחס לעסקה שהיה מעורב בה.

 

סחר בסמים קלים לעומת סמים קשים

לאור ההבנה כי קיימים מספר סמים כמו למשל קנאביס שהשפעותיהם קלות באופן יחסי, מתחשב בכך בית המשפט באופן רב. בחלק מהמקרים יכולה להתבצע גם ענישה ללא הרשעה, כאשר הנאשם ייקנס כספית או יבצע עבודות שירות, ללא רישום פלילי שיתווסף לו.

סחר בסמים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
סחר בסמים

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות ייצור סמים

פקודת הסמים המסוכנים, מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים, פעולות כגון: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. הפקודה מפרטת גם מהם החומרים

סמים לצריכה עצמית

על פי פקודת הסמים בישראל, חל איסור על אספקת סמים לצריכה עצמית, ללא אישור מתאים (קרי: אישור לאחזקת קנאביס רפואי, למשל). אדם הנתפס עם סמים,

אי הפללה בקנאביס

משמעותה של אי הפללה היא התייחסות מקלה לעבירה מסוימת, ובהקשר של אי הפללה בקנאביס – הכוונה הינה למקרה של צריכה עצמית של קנאביס. הצעת החוק

תפיסת סמים שיובאו מחו"ל

בעיית הסמים היא בעיה מוכרת ביותר, ולצערנו היא רווחת במיוחד במדינת ישראל. משטרת ישראל פועלת רבות על מנת למגר את תופעת ייבוא הסמים והסחר בסמים,

חילוט רכוש בעבירות סמים

אחד האמצעים המשמעותיים ביותר שבית המשפט עשוי לעשות בו שימוש נגד מי שביצע עבירות סמים, הוא לחלט רכוש השייך לו לטובת אוצר המדינה. יש מקרים

עבירת תיווך בעסקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג 1973 עוסקת בכלל ההיבטים של העיסוק בסמים. הפקודה מגדירה במפורש את הענישה אשר מי שעוסק בתיווך בעסקת סמים עלול לספוג. מדובר