סחיטה מינית

סחיטה מינית, היא מצב בו אדם נדרש לעשות על ידי איומים, מעשה בעל אופי מיני. האיומים יכולים להיות מסוגים שונים, החל מפגיעה פיזית באדם עצמו או במישהו הקרוב אליו, וכן איום של חשיפת מידע אישי מביך או פגיעה בהתנהלות היומיומית. סחיטה מינית היא עבירה פלילית, שעונשה הוא 7 שנות מאסר, אולם, במקרה והאדם המאוים, עשה את המעשה שאוים עליו לעשות, העונש על האדם המאיים, הוא 9 שנות מאסר.

החוק למניעת הטרדות מיניות בעבודה

סחיטה מינית, כלולה בחוק למניעת הטרדות מיניות בעבודה, הכולל אחת או כמה מההתנהגויות הבאות:

סחיטה באיומים בעלת אופי מיני איום במטרה להניע אדם לעשות מעשה בעל אופי מיני, כאשר האיום יכול להיות על רכושו, פרנסתו ואף שמו הטוב.
מעשים מגונים מעשה מגונה הוא מעשה הנעשה לשם גירוי, סיפוק או ביזוי מיני.
הצעות חוזרות בעלות אופי מיני הצעות בעלות אופי מיני, גם אם הן אינן חד משמעיות וכוללות הצעות תמימות לכאורה, שהאדם המוטרד הבהיר באופן מילולי או אחר, שאינן רצויות עבורו.
התייחסויות חוזרות בעלות אופי מיני התייחסויות חוזרות למיניותו של אדם, לאחר שאדם זה הראה, כי הוא אינו מעוניין בהן.
אמירות מבזות או משפילות בעלות אופי מיני אמירות הכוללות התייחסות מבזה או משפילה, המופנית לאדם ביחס למינו, מיניותו, ולנטייתו המינית.
פרסום תצלום, סרט או הקלטה של אדם, תוך התמקדות במיניותו, בנסיבות שבהן עלול הפרסום להשפיל את האדם או לבזותו, ולא ניתנה הסכמתו לפרסום האיסור חל גם על מי שקיבל לידיו פריטים אלו מצד שלישי.
ניצול יחסי מרות בהטרדה מינית יחסי מרות הם יחסים בהם לצד אחד, יש שליטה והשפעה על הצד השני, ויכולים להתקיים גם בצורה עקיפה ולא ישירה. כל קיום של קשר מיני, בין בעל מרות למי שנמצא תחתיו, יחשב כחשוד בהטרדה מינית, אלא אם הוכח אחרת.
התנכלות התנכלות למי שהתלונן על הטרדה מינית, או באדם שנקט עמדה לטובת המוטרד.
סחיטה מינית
סחיטה מינית

סחיטה מינית דרך הרשת

אם בעבר סחיטה מינית, הייתה נעשית על ידי אנשים מהמעגל הסובב אותנו, כיום רוב הסחיטות המיניות נעשות דרך הרשת – על ידי אנשים לא מוכרים. שיטת הפעולה של הסוחט, היא פנייה לאדם שאינו ממעגל החברים, דרך הרשתות החברתיות ואתרי ההיכרויות השונים, ויצירת של קשר חברי תמים לכאורה.

לאחר התפתחות הקשר, מוצע לקורבן לשוחח באמצעות מצלמה, ואף לקיים קשר מיני וירטואלי עם הסוחט. בשלב כלשהו, מודיע הסוחט או אדם אחר מטעמו לקורבן, כי הוא צולם בשעת מעשה, וכי אם לא ישלם סכום מסוים, יופץ הסרטון באינטרנט בתפוצה רחבה.

 

תשלום דמי הסחיטה

סחיטה מינית ברשת, מעמידה את הקורבן במצב קשה ומבולבל. הקורבן המעוניין להגן על עצמו מפני הסחיטה, עלול להחליט לשלם את הכסף, כדי לסיים את הפרשה הלא נעימה. אולם, במרבית המקרים ינצל הסוחט את המצב, כדי לדרוש תשלומים נוספים, לכן, ההמלצה ברוב מקרי הסחיטה דרך הרשת, היא לא לשלם את דמי הסחיטה.

 

פעולות מניעה

על מנת לא להפוך לקורבן סחיטה מינית ברשת, ניתן לנקוט במספר פעולות:

  • הימנעות מתיעוד – הימנעות מתיעוד או צילום של מעשים מיניים, התערטלות או כל מעשה אחר, שהפצתו ברבים, עשויה לגרום למצולם מבוכה.
  • הימנעות משיחות וידאו – הימנעות משיחות וידאו, עם אנשים שאינם מוכרים באופן אישי.
  • פניה של גורם בלתי מוכר – במקרה של פניה מצד גורם בלתי מוכר ברשת חברתית, יש לנסות לבדוק מיהו אותו אדם, על ידי כניסה לפרופיל שלו. במידה ואין בפרופיל שלו חברים ותכנים משמעותיים, יכול להעיד הדבר על פרופיל שנפתח רק לצורך סחיטה.
  • השפה – חשוב לשים לב לשפה בה נעשית הסחיטה, כיוון שסחיטות רבות נעשות מחו"ל. האם יש שגיאות מהותיות בשפת הפנייה? האם הפונה בעל מבטא מארץ אחרת? מקרים אלו צריכים להדליק נורה אדומה.
  • חסימת רשימת החברים והפרופיל – במרבית האפליקציות החברתיות, ברירת המחדל היא שיתוף אוטומטי של אנשי הקשר. סחטנים מנצלים עובדה זו, ומאיימים בהעברת החומר המתועד, לחבריו של הנסחט. אי לכך, מומלץ לחסום את רשימת החברים ואת הפרופיל, בכל הרשתות החברתיות.

 

כיצד לפעול

במקרה ונתקלים בהטרדה מינית מכול סוג, קיימות שלוש אפשרויות של פעולה:

  1. תלונה במשטרה – הגשת תלונה במשטרה בהקדם האפשרי. חשוב לדעת, כי המשטרה פועלת בעיקר נגד המטרידים הקשים.
  2. בית הדין האזורי לעבודה – בית דין זה, יכול לפסוק מיד, פיצויים של 58 אלף שקלים על הטרדה, ובכוחו לפסוק גם פיצוי על נזקים נוספים, כגון אובדן כושר עבודה או פגיעה פסיכיאטרית. במקרה ובית הדין לעבודה, קבע שהייתה הטרדה מינית, יכולה התובעת לתבוע פיצויים גם מהמוסד לביטוח לאומי.
  3. בית דין משמעתי – פנייה לבית דין משמעתי, ותלונה אצל המעביד או אצל האחראים על מניעת הטרדה מינית בארגון. אנשים אלו חייבים על פי החוק, לפתוח בהליכי משמעת פנימיים.

 

לסיכום

סחיטה מינית, כלולה בחוק למניעת הטרדות מיניות בעבודה. אם בעבר סחיטה מינית, הייתה נעשית על ידי אנשים מהמעגל הסובב אותנו, כיום רוב הסחיטות המיניות נעשות דרך הרשת, על ידי אנשים לא מוכרים. ההמלצה ברוב מקרי הסחיטה דרך הרשת, היא לא לשלם את דמי הסחיטה. במקרה של הטרדה או סחיטה מינית, קיימות שלוש אפשרויות של פעולה: הגשת תלונה פלילית במשטרה, פנייה לבית הדין האזורי לעבודה או פנייה לבית דין משמעתי.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות

ככלל, עבירות סחיטה באיומים נפוצות בישראל והן עשויות לפגוע באנשים מסטטוסים שונים. העונש שצפוי להינתן לאדם שהורשע בסחיטה באיומים עומד על 9 – 7 שנות

המרת הליך פלילי בכופר

ניו יורק של שנות התשעים הייתה מקום לא בטוח ואף מסוכן להימצא בו. גל של פשיעה ועוני היכה בעיר ובמשך שנים ארוכות נהגו משפחות תיירים

סחיטה מינית ברשת

רשת האינטרנט שנכנסה לחיינו לפני כמה עשורים, הביאה איתה לא מעט יתרונות שכולנו נהנים מהם עד היום. היכולת שלנו לתקשר עם חברים, לחפש מידע שחשוב

עבירת סחיטה באיומים – עונש

עבירת סחיטה באיומים היא עבירה פלילית נפוצה יחסית בישראל, שאנשים רבים נפגעים ממנה. בין אם עסקינן בנבחרי ציבור, פוליטיקאים, עיתונאים, מפורסמים, עבריינים, או אנשים נורמטיביים

כך תתמודדו עם סחיטה באיומים

ברוכים הבאים לעידן המודרני בו היכולת של אזרחים לבצע עבירות פליליות כנגדכם היא מגוונת מתמיד. אחת מן העבירות היותר נפוצות המתקיימות כיום היא עבירת הסחיטה

עורך דין סחיטה באיומים

מתוך אינספור עבירת שאדם עלול לבצע, אין ספק שעבירה של סחיטה באיומים הינה עבירה חמורה יחסית. כיוון שהמקרים הללו חוזרים ונשנים במדינת ישראל, זה טבעי לראות