נסיבות הוצאת צו הרחקה

משמעותו של צו הרחקה היא למנוע מאדם אחד להתקרב לאחר, משום החשש להטרדות, איומים או התעללות. הוצאת צו הרחקה יכולה להיעשות מכוח ובהתאם לאחד משני החוקים: החוק למניעת הטרדה מאיימת או החוק למניעת אלימות במשפחה.

למעשה, תוצאת צו ההרחקה בשני המקרים יהיו דומות, אף אם נסיבות הוצאת צו הרחקה שונות במעט. הטרדה מאיימת מבטאת את הפחד מאיום פיסי או אחר אשר עלול להיות מופנה כלפי אדם, באופן אשר מונע ומפר את שגרת חייו הנורמטיביים.

במקרה של הטרדה מאיימת, בדרך כלל מדובר על שני אנשים זרים זה לזה, בניגוד לאלימות במשפחה. עם זאת, בכל מקרה של הטרדה שכזו, יהיו נסיבותיה אשר יהיו, יש לפנות לעורך דין פלילי, אשר ינסה למנוע את המצב על ידי צו הרחקה ויוכיח את נסיבות הוצאת צו הרחקה, כפי שמוסבר בחוק.

נסיבות הוצאת צו הרחקה במסגרת הטרדה מאיימת?

החוק מגדיר מקרים שונים אשר יכולים להיחשב כהטרדה מאיימת על חייו של אחר. למשל, כאשר נפגעת פרטיות חייו של אדם, באמצעות התחקות ובילוש אחר מעשיו, צילום וכו', ייחשב הדבר כהטרדה. האיום עלול להיות באופן פיסי או אחר, ויכלול דברים אשר משמעותם היא פגיעה בחייו של הקורבן, בשמו או ברכושו.

בשנים האחרונות, עם פריחת הרשתות החברתיות, עלולה להתרחש הטרדה מאיימת גם באמצעות מסרונים, פוסטים שונים או דרכים אחרות המערבות את הטכנולוגיה המתקדמת, העלולים לגרום לפגיעה בשמו הטוב של אדם.

 

נסיבות הוצאת צו הרחקה במסגרת החוק למניעת אלימות במשפחה

צווי הרחקה רבים מוצאים כנגד התעללות של בן זוג אחד בשני, במסגרת המשפחתית. צו ההרחקה שיוצא בנסיבות אלה, יהיה מכוח החוק למניעת אלימות במשפחה. את הצו יכולים לבקש מי מבני המשפחה, המרגישים מאוימים באופן פיסי או מילולי.

נסיבות הוצאת צו הרחקה יכולות להיות כל אלימות פיסית שהתרחשה בין כותלי הבית וכללה מכות, מניעת חופש ועוד, או אלימות מילולית שכללה התעללות נפשית, קללות ועוד וכן אלימות מינית. במקרים אלה, יינתן צו הרחקה לבן הזוג המתעלל והוא יורחק מבני המשפחה האחרים, במטרה למנוע ממנו לבצע את איומיו, ולשמור על בני המשפחה ממנו.

 

מהלך הוצאת צו הרחקה

צו הרחקה או הגנה ניתן בבית משפט לענייני משפחה או בבית משפט שלום. על עורך דין פלילי, המייצג את המקרה לשכנע את השופט כי צו זה הינו הכרחי ולהביא בפניו את נסיבות הוצאת צו הרחקה. לאחר שהשופט השתכנע בהצדקת הוצאת הצו, הוא יורה על הוצאתו למשך מספר ימים.

נסיבות הוצאת צו הרחקה
נסיבות הוצאת צו הרחקה

הפרה של צו ההרחקה, בימים אלה, יכולה לגרור האשמה בעבירה פלילית, ועונש של מאסר בפועל. מכיוון שמכוח צו זה, נשללת זכות חופש התנועה מהנאשם, שופט בית המשפט השלום חייב לתחום גבול לתקופת הזמן בה ניתן הצו.

לאחר כל פרק זמן מוקצב, ניתן להאריך את הצו, כך שלא יעלה על תקופה של שישה חודשים במצטבר, אולם בסופו של דבר חייב המקרה להיות מובא לבית המשפט, לקבלת החלטה קבועה יותר. לחילופין, אם מצא בית המשפט במהלך בדיקתו את נסיבות הוצאת צו הרחקה, כי יש בבקשה משום נקמנות או רצון להרע לצד השני, הוא עלול לפסוק כנגד הוצאת הצו ואף לחייב את הצד התובע בהוצאות בית המשפט.

 

מה אומר צו ההרחקה?

מטרתו של צו ההרחקה היא למנוע באופן מלא את התקרבותו של אדם אחד לאחר. על האדם, נגדו הוצא צו ההרחקה, לשמור מרחק מהאדם השני, לרבות אי כניסה למתחם מגוריו (גם אם הדירה נמצאת בבעלותו). בנוסף, אסור יהיה לו להטריד את האדם השני, לא באופן פיסי או בכל דרך אחרת אשר תיחשב כאיום על חייו.

במקרה בו יש ברשותו של האדם, שהוצא נגדו צו, נשק, יוכל בית המשפט להורות על לקיחת הנשק מידיו, אם יראה בכך צורך והצדקה. נסיבות הוצאת צו הרחקה בגינן הוצא צו זה, יוכלו להוסיף עוד תנאים שונים לצו, על פי המקרה וכראות עיניו של בית המשפט.

 

סיוע של עורך דין פלילי בהגשת צו הרחקה

בין אם המדובר על הטרדה או על אלימות במשפחה, כדאי ורצוי להתייעץ עם עורך דין פלילי, אשר מכיר את הסוגיה ואת דרכי הטיפול בה. במקרה של אלימות במשפחה, אפשר להתייעץ גם עם עורך דין לענייני משפחה, אולם החשש כי יבוצע מעשה פלילי בעקבות אלימות חוזרת ונשנית הוא כה גדול, לעיתים, שיש להקדים ולפנות לעורך דין, אשר עיקר פעילותו וניסיונו הוא בתחום העבירות הפליליות.

 

לסיכום

צו הרחקה מוצא בשני מקרים עיקריים של הטרדה מאיימת ומקרי אלימות במשפחה. יש לציין שישנם עוד נסיבות הוצאת צו הרחקה, עליהם לא דובר והם מהווים מקרים מיוחדים של החוק, כמו למשל צו הרחקה ממדינת ישראל או צו הרחקה מנהלי, אשר הינו צבאי במהותו.

כך או כך, צו הרחקה מנסה למנוע מהצד החשוד להמשיך או לממש את איומו על הקורבן, בין אם המדובר על איום פיסי, נפשי או כל איום אחר או הטרדה שנעשים באמצעים אחרים, המהווים פגיעה בשלוות חייו או המשך קיום שגרת החיים הנורמטיביים של האחר. בכל מקרה או חשש מאדם זר או בן זוג, במקרה הטרדה או התעללות, יש לפנות לעורך דין פלילי אשר יידע לפנות למוסדות המחוקקים בדרישה להפסיק זאת.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים