מתי תאונת דרכים יכולה להפוך לעבירה פלילית?

תאונת דרכים יכולה לנבוע מטעות אנוש, מתחזוקה לקויה של הרכב, מתשתיות לקויות או מאי ציות לחוקי התעבורה. עשרות תאונות דרכים מתרחשות כל יום ומרביתן אינן דורשות טיפול או אכיפה על ידי משטרת ישראל. אם כן חשוב להבין מתי תאונת דרכים תהפוך לעבירה פלילית ותטופל על ידי רשויות החוק ומתי היא תישאר בטיפול ביטוחי בלבד. על כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

 

הפליליות בתאונות דרכים

תאונת דרכים יכולה להפוך לעבירה פלילית כאשר התאונה נגרמה כתוצאה מעבירת תעבורה. נהג שביצע תאונה במהלך נהיגה עבריינית שחשפה את הולכי הרגל או הנהגים האחרים בכביש לסכנת חיים יכול להיות מואשם בפלילים ולעמוד לדין. דוגמא נפוצה לעבירה שכזו היא נהיגה בשכרות.  ישנם מספר עבירות תנועה מרכזיות נוספות שמעורבות בתאונה יחד עם ביצועם יכול להיות פלילי.

דוגמאות נוספות לתאונות דרכים אשר נגרמות כתוצאה מאי-ציות לחוקי התעבורה ויכולות להיות פליליות הן, אי-ציות לתמרור עצור, אי-מתן זכות קדימה, מעבר בעת רמזור אדום,  עקיפה מימין, חצייה על פס הפרדה רצוף ושימוש בטלפון בזמן נהיגה. גם בתאונת פגע וברח, עצם הבריחה או הנטישה הינה עבירה פלילית גם אם התאונה עצמה אינה אשמת הנהג כלל. למעבר לאתר.

 

תאונת פגע וברח

חשוב להבין מהי תאונת פגע וברח. כל נהג שמעורב בתאונה עם נפגעים מחויב להישאר בזירת התאונה עד להגעתו של שוטר. העניין הופך להיות לעניין פלילי. אם אתם מעורבים בתאונת דרכים עליכם להמתין עד להגעתו של השוטר וכוחות ההצלה. תאונת פגע וברח נחשבת בעיני החוק לדבר חמור במיוחד מכיוון שהיא יכולה להוביל למוות או לפגיעות גוף חמורות של אנשים אחרים.

 

נהיגה בשלילה

מקרה נוסף שבו תאונה יכולה להפוך לעבירה פלילית היא נהיגה תחת שלילה. החוק מאפשר לשלול את רישיונו של נהג על ידי שוטר או בית המשפט לתעבורה מסיבות כאלה ואחרות. מעורבות בתאונה של נהג בשלילה, בין אם התאונה באשמתו אם לאו, עצם העלייה על הכביש יכולה להיות פלילית. שלילה יכולה להיות הן לאחר עבירה חמרה או לאחר צבירת נקודות.

 

החשיבות של ליווי משפטי

במקרה של תאונת דרכים עם נפגעים חשוב מאוד לקבל ליווי מעורך דין כבר בשעות שאחרי התאונה, על מנת שהוא יסייע לנהג להתמודד היטב בחקירת המשטרה. עורך הדין יוכל לסייע לו לטעון לנסיבות מקלות או לחפות של הנהג ולהמליץ לנהג לגבי האסטרטגיה המשפטית הטובה ביותר עבורו. ישנם מקרים בהם חשוב שלא להודות בפרטים שנראים טריוויאליים לכאורה.

 

הגבול הדק בין תאונה לעבירה

לסיכום, כל תאונת דרכים היא מקרה מצער שעדיף כמובן שלא תתרחש. במידה ואתם מעורבים בתאונת דרכים חשוב מאוד לשים לב לגבול הדק שבין תאונת דרכים שהיא רק תאונה לבין תאונת דרכים שמהווה עבירה פלילית. התאונה עלעולה להפוך לפלילית כאשר אחד מהנהגים פועל שלא בתום לב.  הדוגמא הנפוצה לכך היא נהגים אשר נוטשים את זירת התאונה לפני הגעת הכוחות.

 

איש קורא

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

5 טיפים שיעזרו לך לבחור עו"ד תותח!

התפקיד של עורך דין הוא לייעץ ללקוחותיו בכל הנושאים המשפטיים שלהם, לייצגם בבתי המשפט ולהגיש עבורם תביעות והגנות. הוא יכול לעבוד בתחומים שונים כגון דיני