מעצר ימים

בהליך פלילי ישנם שני סוגים של מעצרים. האופציה הראשונה היא מעצר עד תום ההליכים, שבוודאי שמעתם עליו לא מעט באמצעי התקשורת.

האופציה השנייה היא מעצר ימים, שנועד בעיקר על מנת לקדם חקירה והוא נפוץ מאוד בחקירות משטרה מכל הסוגים. למרות היותו נפוץ מאוד, מעצר ימים איננו מוכר לכל האנשים והם אינם יודעים בדיוק מה הוא אומר. לכן החלטנו להרים את הכפפה על מנת להסביר לכם בצורה מדויקת מה זה המעצר הזה ולשם מה הוא נועד. כמובן שלכל נחקר אשר נדרש למעצר ימים ישנם זכויות מסוימות אשר מגיעות לו והוא יכול לדרוש אותם.

מה זה מעצר ימים?

אם נבחן את ההגדרה הפורמלית של מעצר ימים נגלה כי מדובר במעצר ראשוני שנועד על מנת לחקור את הנאשם ללא הפרעה. מעצר ימים נמשך במשך 24 שעות, והוא מוגבל ליום אחד בלבד. רק שופט יכול להורות על המשך מעצר הימים, כאשר בכל פעם הוא מוציא צו אשר מאריך את מעצר הימים במספר מוגבל של ימים על מנת לאפשר למשטרה להמשיך לעשות את עבודתה. חשוב להבהיר כי מעצר ימים הוא איננו כלי ענישה, והוא משמש אך ורק כאמצעי אשר עוזר למשטרה לחקור את הסיטואציה וכמובן למנוע מצבים של שיבוש הליכי החקירה.

ישנה חשיבות רבות למעצר ימים מכיוון שהוא מבודד את החשודים ומאפשר למשטרה לחקור אותם בצורה סטרילית וכך להשוואת את הגרסאות שלהם. ברוב המקרים מעצר ימים נמשך יותר מיום אחד בלבד, אך בשלב מסוים יחייב בית המשפט לשחרר את האדם אשר נמצא במעצר במידה והמשטרה תתקשה לאסוף את הממצאים הנדרשים להעמיד לדין. בעזרתו של עורך דין פלילי תוכלו לדעת בדיוק מהן הזכויות המגיעות לכם במסגרת מעצר ימים. לעיתים המשטרה נוטה למתוח את הגבולות הקיימים, והמטרה של עורך דין פלילי היא ליידע את החשוד בזכויות המגיעות לו ולוודא כי הן מגיעות אליו למרות היותו חשוד בביצוע עבירה כזאת או אחרת. כל נאשם או חשוד הוא בגדר חף מפשע עד אשר יוכח אחרת.

 

מי הגוף שמוסמך להאריך מעצר ימים?

כמו שכבר אמרנו רק הפעם נעסוק בזה קצת יותר בהרחבה, רק שופט מבית משפט השלום רשאי להאריך מעצר ימים מעבר ל-24 השעות הראשונות הנתונות לשיקול דעת המשטרה. השופט רשאי לפסוק על הארכת מעצר ימים במקרים שבהם מתעורר חשד סביר על ביצוע עבירות נוספות, סכנה לשלום הציבור, שיבוש מהלכי החקירה או כל אלמנט אחר אשר יכול לפגוע בחקר האמת.

מעצר ימים
מעצר ימים

המשטרה עצמה רשאית לעכב חשוד בהוראתו של קצין למשך 24 שעות ראשונות גם ללא צו של בית משפט. לאחר מכן היא רשאית להגיש בקשה לבית המשפט שבו היא מציינת כי ברצונה להמשיך את החקירה ולהשאיר את הנאשם במעצר ימים. בית המשפט רשאי להסכים לבקשה או לדחות את הבקשה בהתאם לשיקול דעתו של השופט.

עורך דין פלילי יוכל לסייע לנאשם אשר נמצא במעצר ימים על מנת שיוכל להשתחרר לביתו במהירות האפשרית. הימצאות במעצר ימים זוהי אינה סיטואציה נעימה, ולכן עורך דין פלילי מיומן יעשה את מירב המאמצים על מנת לשחרר את הנאשם בחזרה לביתו עם הטיעונים הנדרשים וכמובן הוכחות אשר מפריכות את טענות המשטרה. זוהי עבודה לא פשוטה שרק עורך דין פלילי מיומן יצליח לעשות ברמה הגבוהה ביותר ובמיומנות הנדרשת. כך החשוד יוכל לדעת כי הוא נמצא בידיים הטובות ביותר, אלה שיוכלו ללוות אותו לכל אורך ההליך הפלילי.

 

מהו הסדר של ההליך הפלילי?

ההליך הפלילי עצמו מתחלק כמעט תמיד לארבעה שלבים עיקריים אשר מגבשים את מהלכי החקירה. השלב הראשון הוא שלב המעצר והחקירה של החשוד, השלב השני הוא שלב ההעמדה לדין, השלב השלישי הוא שלב המשפט והשלב הרביעי והאחרון הוא שלב ההליכים שמגיעים אחרי המשפט בניהם גם הערעור. לכל אחד מהשלבים הללו מוגדרים חוקים ברורים אשר עומדים לזכותו של החשוד, כך שהוא יכול לדרוש אותן וחייב לקבל אותן.

ההגדרה של מעצר ימים זה שהחשוד עצמו עדיין איננו אשם בדבר, הוא בחזקת חשוד בלבד – ואין שום סיבה להתייחס אליו בתור נאשם עד אשר בית המשפט יקבע אחרת. כמובן שאינכם צריכים להכיר את ההליך הפלילי על בוריו, ולא מן הנמנע כי זאת הפעם הראשונה שאתם או אחד מבני המשפחה שלכם נלקחתם למעצר. בחלק נכבד מההליכים הפליליים העצורים הם בעצם אנשים נורמטיביים אשר היו במקום הלא נכון בזמן הלא נכון. על מנת שתוכלו לצלוח את ההליך בצורה טובה כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיספק לכם מהניסיון שלו. עורך דין פלילי מכיר את כל שלבי ההליך הפלילי, והוא כמובן יסביר לכם לפני כל שלב מה צריך לעשות ומה התכנון על מנת שיהיה ניתן להוציא את הצדק לאור ולהחזיר את הנאשם בחזרה לביתו.

כמובן שאינכם צריכים להיכנס ללחץ או לפניקה אם אתם מגיעים לשלבים מוזרים שאינכם מכירים בכלל. אם יש ברשותכם עורך דין פלילי הוא ידע בדיוק מהם שלבי החקירה, וכמובן יספק לכם את המידע הנדרש. לכן חשוב מאוד שתבררו עם עורך הדין שלכם האם הוא עושה זאת והאם הוא מתמחה בתחום המשפט הפלילי על מנת שהוא יוכל לסייע לכם לכל אורך ההליך.

 

מתי צריך לפנות לעורך דין פלילי?

עצורים רבים מנסים להעביר את הימים הראשונים ללא עורך דין פלילי על מנת לחסוך בכסף או מתוך אמונה כי הם יצאו לחופשי בתוך זמן קצר. אך זוהי מחשבה לא נכונה אשר יכולה לעלות לכם ביוקר אם תסתכלו על התמונה הכוללת. ההמלצה הטובה ביותר היא לפנות לעורך דין פלילי מיד לאחר המעצר הראשוני, כך תוכלו לקבל ייעוץ והכוונה מדויק כבר מהשלבים הראשונים של החקירה. השלבים הראשונים של החקירה הם השלבים הקריטיים ביותר שבהם המשטרה מפעילה מניפולציות רבות על מנת להוציא הודאות או מידע מהחשוד העצור. לכן ברגע שיעמוד לרשותכם עורך דין פלילי אשר מכיר את ההליך הפלילי בצורה טובה הוא ידע בדיוק כיצד להדריך אתכם ולהכין אתכם לקראת כל חקירת משטרה. כך לא תמצאו את עצמכם עומדים לבד מול מערכת משפט שלמה אשר מנסה להוציא מכם הודאה אל עבירה שאולי בכלל לא אתם ביצעתם.

אך גם אם נזכרתם מאוחר זה לא סוף העולם, אומנם למשטרה ככל הנראה יש חומרים רבים שהיא אספה במהלך החקירות הראשוניות – אך עורך דין פלילי טוב ידע להוציא אתכם גם מהסיטואציה הזאת. גם כאשר עבר מעצר הימים ואתם נמצאים כבר בעיצומו של ההליך המשפטי, עורך דין טוב ידע להיכנס לתיק בצורה חלקה ולתפוס את מקומו של עורך הדין שעזב.

כמובן שהחובה שלכם היא לבדוק איזה עורך דין פלילי יהיה מספיק מנוסה ומיומן על מנת לשרת אתכם באמצע ההליך המשפטי. בסופו של יום רק עורך דין פלילי טוב ידע כיצד להנחות אתכם ומה לייעץ לכם בכדי שבסופו של יום תצאו עם העונש הנמוך ביותר מבין האופציות שעמדו על השולחן.

מעצר ימים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מעצר ימים

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים