מכשירי הקלטה סמויה – במה מדובר והאם זה פלילי?

הקלטת שיחות בין בני אדם בעזרתם של מכשירי הקלטה סמויה, היא בהחלט עבירה על החוק. מדובר בעבירה פלילית בקטגוריה של עבירות פרטיות, שהטיפול המשפטי בהן עשוי להיות מורכב. בעידן של היום, בו דרכי התקשורת בינינו לבין הסובבים אותנו מגוונות מתמיד, האזנה לשיחותיו הפרטיות של פלוני עלולה להתבצע על ידי זולתו מבלי לעורר כל חשד מצידו. עם זאת, במידה ואתם חושדים כי הוקלטתם באמצעות מכשירי הקלטה סמויה, חשוב לדעת כי החוק עומד לצדכם, כפי שנסביר בהרחבה במסגרת המדריך שלפניכם.

שימוש במכשירי הקלטה סמויה – כיצד זה מתאפשר?

אם פעם, שימוש במכשירי הקלטה סמויה היה נחלתם של בלשים פרטיים, אנשי החוק והאכיפה, ושאר גורמים בעלי ידע טכנולוגי נרחב, הרי שכיום אנשים רבים מסוגלים לבצע עבירות פרטיות מסוג זה בצורה קלה ויעילה. זאת בעזרת מכשירים שניתן לרכוש הן אונליין והן בחנויות מתמחות שונות. אין זה אומר שביצוען של הקלטות סמויות הפך קביל מבחינה חוקית בישראל, אלא שנדרשת ערנות רבה יותר מצד האזרח.

 

כיצד מסווגים מכשירי הקלטה סמויה בדין הפלילי בישראל?

זכותו של כל אזרח במדינת ישראל לפרטיות, מהווה זכות יסוד, הנשענת על הרציונל לפיו לכל אדם שמורה הזכות להגן על הפרטים האישיים שלו. זכות זו תקפה הן במרחב הפיזי והן במרחב הדיגיטלי. לאור העובדה שהשימוש במכשירי הקלטה סמויה, מאפשר הפרה של זכות יסוד זו, בדין הפלילי בישראל, הקלטה סמויה משתייכת לקטגוריה של עבירות פרטיות.

 

על מכשירי הקלטה סמויה והסיכון במרחב הדיגיטלי

מכשירי הקלטה סמויה יכולים להימצא במכשירים הדיגיטליים של כל אחד ואחת מאיתנו. בין אם בטלפון הסלולרי, במחשב האישי, בטלפון הקווי, וכן הלאה. ככל שגדל מגוון אמצעי התקשורת הדיגיטליים, כך אנו הופכים חשופים יותר ויותר לאובדן הפרטיות שלנו ולמעקב של גורמים עברייניים. לכן חשוב לגלות ערנות לאפשרות שמתבצעת הקלטה סמויה על מכשירים אלו.

 

מכשירי הקלטה סמויה - במה מדובר והאם זה פלילי?
מכשירי הקלטה סמויה – במה מדובר והאם זה פלילי?

מי מוכר מכשירי הקלטה סמויה לישראלים?

כיום ישנן חנויות שונות אשר מוכרות ציוד המשמש לביצוע הקלטות סמויות. חנויות אלו פועלות לרוב באופן חוקי, אך הן אינן אחראיות על השימוש שנעשה במכשירי הקלטה סמויה על ידי האנשים שרוכשים אותם. לכן, חשוב לדעת כי מרגע שאדם בוחר להשתמש במכשירי הקלטה סמויה ביודעין, למטרות פליליות כאלו ואחרות, הוא למעשה עובר על החוק. לפיכך, טוב להתייעץ עם עורך דין פלילי כאשר אתם נקלעים למצב בו אתם חשודים בשימוש לא נאות במכשירי הקלטה סמויה.

 

כיצד תפעלו במקרה בו הקליטו אתכם בעזרת מכשירי הקלטה סמויה?

במידה ואתם חושדים כי פרטיותכם הופרה באמצעות מכשירי הקלטה סמויה, עליכם לפנות אל גורמי החוק והאכיפה. יתר על כן, מומלץ לערב בסיפור גם עורך דין פלילי בהקדם האפשרי על מנת לבחון את אפיקי הפעולה הזמינים עבורכם במצב אליו נקלעתם.

 

מכשירי הקלטה סמויה – הם עלולים להסתתר ממש מתחת לאף שלכם

למרבה הצער, שימוש במכשירי הקלטה סמויה ללא ידיעתו של המוקלט, אינו עניין חריג כל כך בימינו. מאחר וזוהי עבירה כה נפוצה ובעייתית במהותה, החוק עומד לצידם של קורבנות האזנות הסתר. גם אם נקלעתם למצב בו הקליטו את השיחות שלכם בצורה סמויה, אין צורך להרגיש חסרי אונים. תוכלו להשיב לידיכם את השליטה על פרטיותכם בעזרת פנייה לעורך דין פלילי.

 

מכשירי הקלטה סמויה כאמצעי סחיטה

סחיטה נחשבת כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. לכן, אם נקלעתם למצב בו אתם חושדים באפשרות שהקליטו את השיחות שלכם ללא ידיעתכם, וישנו גורם המנסה לסחוט אתכם באמצעות מידע שנאסף בכלים אלו, אל תהססו לערב את משטרת ישראל במקרה. החוק עומד לצידכם והסנקציות כלפי אדם שהורשע בשימוש במכשירי הקלטה סמויה לטובת ביצוע עבירות סחיטה ואיומים, הן מחמירות.

 

האם מכשירי הקלטה סמויה עלולים להסתתר גם בבית שלי?

על ידי הפעלת תוכנות זדוניות כאלו ואחרות, מכשירי הטלפון הסלולרי והמחשב הפרטיים של כל אדם עלולים להפוך על נקלה למכשירי הקלטה סמויה. אף שמדובר על תרחיש פחות שכיח בחיי היום יום, בעידן המודרני בו לכל אחד יש גישה לטכנולוגיה, אין להוציא מכלל אפשרות תרחיש שבו האזנות סתר יתבצעו באמצעים אלו.

עבירות פרטיות יכולות להתבצע גם במרחב הפרטי בו אדם מתגורר, ולכן חשוב לדעת כי ניתן לפתוח בהליכים משפטיים במקרים אלו. במידה ואתם חושדים כי הותקנו מכשירי הקלטה סמויה בביתכם, ניתן להסתייע במשטרת ישראל, אשר באמצעות מכשור אלקטרוני ייעודי, יכולה לבדוק את טענתכם.

 

באילו מקרים החוק מתיר שימוש במכשירי הקלטה סמויה?

שימוש במכשירי הקלטה סמויה כנגד גורמים פליליים וכאמצעי להרשעת אזרחים שעברו על החוק הוא מותר, אך שימוש באמצעים אלה צריך להיעשות בשיתוף גורמי החוק והאכיפה ולאחר התייעצות איתם. ביצוע האזנות סתר הוא מעשה שיש להיזהר בו, שכן מדובר באופן עקרוני בעבירה פלילית למעט מקרים שמתקבל כאמור אישור חוקי לביצוע ההקלטה.

 

בשורה התחתונה

השימוש במכשירי הקלטה סמויה הוא מקרה קלאסי בו עולה הצורך להסתייע בשירותיו של עורך דין פלילי. בין אם אתם חשודים בשימוש במכשירי הקלטה סמויה ובין אם אתם חושדים כי נעשה שימוש במכשירי הקלטה סמויה כנגדכם – עורך דין פלילי ידע לבחון את נסיבות המקרה ולהכריע אם מדובר בעבירה על החוק והאם ניתן לטפל בנושא בערכאות משפטיות.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

האזנות סתר

בתור בני אדם, אנחנו מנהלים שיחות כאלו ואחרות עם גורמים שונים כגון האנשים הקרובים אלינו, חברים למקום העבודה, שיחות שבשגרה עם גורמי שירות ומכירות, וכן

מהו חוק הגנת הפרטיות?

בתקופה בה אנחנו חיים כיום, המרחב האישי שלנו משתלב עם המרחב הציבורי. לפיכך, אנו נדרשים להגדיר בצורה עצמאית מהם הפרטים האישיים שלנו ועל איזה מידע

העונש על האזנות סתר

אנו חיים בתקופה בה יכולה להתרחש פגיעה בזכות הבסיסית שלנו לפרטיות בכל רגע נתון. מעשים אלו נכנסים לקטגוריה של עבירות פרטיות. במאמר זה נדון במקרה

איך יודעים שמצותתים לטלפון

אחד מנושאי השיחה העיקריים כיום כמעט בכל מקום זוהי רמת הביטחון והפרטיות האישית שנמצאת בצומת דרכים. לא פעם אנו מגלים כי כמעט כל מילה שאנו