מה תפקידו על עורך דין חדלות פירעון?

הליך חדלות פירעון החליף את ההליך הישן של פשיטת רגל, תוך מתן דגש על שיקומם של החייבים. להליך יתרונות וחסרונות והוא צריך להתבצע תוך הכרות עם הלקוח ותוך הטמעת שינוי בהתנהלותו הכלכלית שהובילה להצטברותם של החובות. ההליך מתאים רק למי שחובותיו נצברו בתום לב. במאמר זה נעסוק בחשיבות של הליווי משפטי לאורך ההליך ובתפקידו של עורך הדין המלווה את החייב.

 

ליווי משפטי

חשוב לפנות לייעוץ משפטי עוד בטרם הגעה למצב בו לא ניתן להחזיר חובות וההקפאה של חשבונות הבנק והאשראי.  תפקידו של עורך הדין המלווה את החייב הוא לבדוק מהו האפיק המשפטי המתאים בנסיבות הספציפיות וכיצד יש להתמודד עם מספר רב של  נושים שונים. עורך דין חדלות פירעון במקרים רבים יכול לנהל משא ומתן על הסדר חובות עוד טרם הפנייה להליך.

 

מילוי תצהיר הסתבכות

תפקידו של עורך דין חדלות פירעון בתחילת ההליך הוא לסייע לו בהתנהלות מול הרשויות. הדבר כולל הכנת תצהיר הסתבכות המפרט את הנסיבות בהן הוא נקלע לחובות. על מנת להכין את התצהיר כראוי, יש צורך בהכנה מקדימה ובקבלת תמונת מצב מלאה של מצבו הכלכלי של החייב. הדבר נחוץ על מנת למסור מידע מדויק ככל שניתן ולהניע כהלכה את התהליך.

 

הכנת התיק

עורך הדין המטפל בתיק צריך גם ללוות את החייב בכל שלבי  ההליך, לרבות איתור והגשת כלל המסמכים הרלוונטיים שלעיתים אינם מצויים ברשותו של החייב. על עורך הדין מוטלת המשימה להכין את התיק עם כל המסמכים לצורך הגשתו לממונה. תשלומי החוב בהסדר חדלות פירעון נקבעים לחייב לאחר מימוש של כל נכסיו ובהתאם להכנסתו הפנויה מעבודה.

סכום התשלום הסופי בו יחויב הלקוח אינם קשורים  בפועל לגובה החובות המקור וסכום התשלום החודשי נקבע בהתאם ליכולת ההחזר של החייב.

 

תקופת הביניים

תפקידו של העורך דין גם ללוות את הלקוח בתקופת הביניים. במהלך תקופה זו, החייב נדרש לעקוב אחר הכנסותיו והוצאותיו ולרכז את הנתונים באמצעות דו"ח מובנה אותו הוא נדרש להגיש אחת לחודשיים. במהלך תקופה זו עליו לעבור חקירה כלכלית בידי מנהל שמונה על ידי כונס הנכסים ועורך הדין צריך להכין את הלקוח לחקירה כראוי.

 

חובות שניתן למחוק

את מרבית החובות שאליהם נקלע החייב בתום לב, ניתן למחוק או להקטין במהלך הליך חדלות פירעון. החוק הסדיר את הקדימויות של בעלי החוב השונים ויש מספר חריגים שהוגדרו בחוק שאותם לא יהיה ניתן למחוק. חובות חריגים אלו כוללים, תשלומי עונשין וקנסות שהוטלו על ידי רשות שופטת או מנהלית כמו גם, חובות של מזונות.

 

סיכום תפקיד העורך דין

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בתפקידו של עורך דין חדלות פירעון. כפי שציינו, הליווי המשפטי חיוני לאורך כל ההליך. במידת הצורך עורך הדין ילווה את החייב עד לקבלת ההפטר ומחיקת החובות לקראת יציאה לחיים כלכלים מחודשים. בגלל מורכבות ההליך והצורך לעמוד בדרישות של כל השלבים השונים בדרך, חיוני לקבל ליווי וייצוג משפטי מתאים.

איש משפט

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

5 טיפים שיעזרו לך לבחור עו"ד תותח!

התפקיד של עורך דין הוא לייעץ ללקוחותיו בכל הנושאים המשפטיים שלהם, לייצגם בבתי המשפט ולהגיש עבורם תביעות והגנות. הוא יכול לעבוד בתחומים שונים כגון דיני