מה נחשב הרעת תנאים בעבודה – ואיזה פיצויים ניתן לקבל

הרעת תנאים בעבודה כל אחד יכול לפרש אחרת. לשם זאת נקבעו חוקים מסוימים המעגנים בחוק שבמידה והמעסיק עובר עליהם, מצב זה נחשב להרעת

תנאים, והעובד זכאי לתשלום פיצויים.

עובד המתפטר כתוצאה מתנאים שלא מאפשרים לו לעבוד, או פוגעים בו, ושהם השתנו בזמן האחרון והמעסיק הבטיח לשנות, אך בפועל לא שינה – הרי זו

עילה טובה לפיצויים בגינה.

 

מעסיק שלא משלם משכורת או מעכב את המועד

כחוק, על המעסיק לשלם את השכר לחודש האחרון, עד היום העשירי של תחילת החודש הבא. במידה והמעסיק לא משלם את שכרכם בזמן, ומבטיח הבטחות שלא מעוגנות בחוק, כמו למשל: ״אני אפצה אותך על זה בהמשך״, הרי זו הרעת תנאים. משום שהעובד, אינו מקבל את שכרו כנדרש חוקית.

כמו כן, גם העלמת כספים מצד המעסיק נחשבת להרעת תנאים ולעבירה על החוק. במידה ודמי הבראה אינם משולמים כהוגן, או שאין הפרשה מצד המעסיק לקרנות פנסיה והשתלמות אם הנכם זכאים לה. בשל זאת, מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה חיפה בכדי לדעת האם הנכם באמת בסיטואציה של הרעת תנאים בעבודתכם.

 

מעסיק שחודר לפרטיות העובד ללא ידיעתו

מעסיק הבוחר להתקין מצלמות אבטחה באיזורו של העובד ללא אישורו, יכול להביא לכדי הטרדה מינית ופגיעה חמורה בפרטיותו של העובד. בנוסף, גם החרמת חפציו, למשל הטלפון הסלולרי שלו, בלי חוזה מוסכם בין שני הצדדים, היא פגיעה בפרטיותו. כל אלו ועוד, משמשים חדירה לפרטיותו של העובד ואין זכות למעסיקו לבצע זאת, אלא אם כן העובד אישר וישנה הוכחה בכתב לכך.

 

שינוי משמעותי בהיקף העבודה

מעסיק אשר מחליט לשלם פחות מהמוסכם בחוזה, או מעלים כספים המגיעים לעובד ולא משקף בתלוש השכר שלו את היקף שעותיו העדכני, מעסיק אשר מחליט להעביר את העובד ממשרה חלקית למשל, למשרה מלאה והפוך, ללא הסכמתו. כל אלו נחשבים להרעת תנאים, ועל כן העובד יכול להחליט להתפטר ולקבל פיצויים.

 

לא לכולם הפיצויים אפשריים

תחילה, העובד יציג בפני מעסיקו את הרעת התנאים, ויתן לו זמן לתקן את המצב. במידה והמעסיק תיקן את המצב, והעובד עדיין התפטר, הוא אינו זכאי לפיצויי פיטורים. אם העובד בוחר להתפטר, ומעסיקו לא שינה את המצב, יתן הודעה מוקדמת מראש כדי לתת למעסיק זמן למצוא מחליף. לאחר מכן, יגש לבית הדין לעבודה, ויבקש פיצויי פיטורים על התפטרותו. בית הדין יבחין את הנושא לעומק, ורק לאחר בירור מאומת, הדין ייעשה.

 

אל תוותרו על הזכויות שלכם

לכל עובד יש זכויות בסיס המגנות עליו בדיוק מפני מקרים שכאלו. אם המעסיק מתרשל בעבודתו, וגורם לכם לתחושה רעה, פוגע, מעליב, תקיף או מטריד כלפיכם – זו סיבה לדאגה. התפטרו באופן חוקי כל עוד זה אפשרי, ולאחר מכן חשוב להתייעץ עם עורך דין שיפעל בשבילכם למיצוי הזכויות שלכם.

פטיש מזהב

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא