מה המעסיק חייב לעשות במהלכה של תאונת עבודה

תאונת עבודה יכולה להתרחש לכל אחד בכל יום בו הולכים לעבודה, מבצעים את העבודה ואף בדרך חזרה הביתה. בכל אחד מהרגעים הללו, יכולה לקרות חס וחלילה תאונה שלא אנחנו ולא המעסיק שלו ציפינו שתקרה, אך מכיוון שהיא התרחשה באחד מהמצבים שתיארנו, היא נחשבת לתאונת עבודה. אם עברתם תאונה במקום העבודה, אתם חייבים להיות בקיאים בזכויות שלכם ובחובות של המעסיק שלכם.

 

חובות המעסיק

כאשר אדם נפגע בתאונת העבודה, הוא אינו נשאר בודד במערכה ברוב במקרים, וישנם דברים רבים שהמעסיק צריך לעשות עבורו או לעזור לו בהם. עם זאת, ישנם מקרים בהם לא ברור האם התאונה שקרתה בעבודה אכן קשורה בהכרח לעבודה (למשל – התקף לב בזמן העבודה) ואז חובות המעסיק הן אחרות. אם כן, מה המעסיק חייב לעשות במהלכה של תאונת עבודה? בואו ללמוד.

 

תנאים סוציאלים

גם אדם שנעדר בעקבות תאונת עבודה, זכאי לחלק מהזכויות הסוציאליות שלו. כך למשל, אדם שנעדר למשך שלושה חודשים ממקום עבודתו וכשחזר הודיעו לו שהוא מפוטר, יקבל פיצויים על הפיטורין שלו, במידה ועבד באותו מקום במשך שנה כולל תקופת ההיעדרות.

ישנם גם תנאים סוציאלים שאינם מעוגנים בחוק כחובה של המעסיק בעת היעדרות להחלמה מתאונת עבודה אך יכולים להיות מגולמים בחוזה האישי של העובד כמו הפרשות לפנסיה גם בתקופת היעדרות בשל תאונת עבודה.

 

ביטוח לאומי

על פי החוק, המעסיק חייב לשלם את השכר הרגיל של עובד שנפגע בתאונת עבודה עבור יום עבודה. התשלום יועבר לעובד מביטוח לאומי ולאחר מכן ביטוח לאומי גובים את הסכום מהמעסיק. חשוב לשים לב כי תביעת הביטוח היא זכותו של העובד והוא אינו מוכרח לעשות זאת.

ישנם אנשים המעדיפים לקבל דמי מחלה שעומדים על 100% לעומת דמי פגיעה מהביטוח שעומדים רק על 75%. חובת המעסיק אל מול ביטוח לאומי היא למלא את חלקו בטפסים הדרושים לחישוב דמי פגיעה.

 

ימי מחלה

חשוב לדעת כי למעסיק אסור להוריד לעובד שנעדר עקב תאונת עבודה מהתשלום שלו או מימי המחלה שלו. במידה והעובד לא הגיש תביעה לביטוח או שנמצא לא זכאי לדמי הפגיעה מביטוח לאומי, הוא יוכל לממש את ימי המחלה שלו במידה ויש כאלה ברשותו.

 

בטיחות בעבודה

במידה ונפצעתם במקום עבודתכם, וודאו היטב כי המעסיק שלכם לא התרשל בשמירה על ביטחונכם. בדקו כי אכן כל נהלי העבודה עמדו כמו שצריך וכל העובדים מסביבכם הקפידו עליהם. במידה ולא כך היה הדבר, תוכלו לתבוע את המעסיק שלכם על כך שהתרשל בעבודתו ליצור סביבת עבודה בטוחה עבור העובדים.

 

אל תפחדו לדרוש

למעסיקים שלכם יש חובות כלפיכם גם לאחר שנפצעתם במקום העבודה. אם זו הייתה תאונה שאינה כרוכה ברשלנות מצד המעסיק זה בעיקר יהיה מילוי טפסים שונים כך שאין לכם מה לחשוש מלדרוש מהמעסיק את המגיע לכם.

מעסיק

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

4 טיפים לבחירת עו"ד פלילי תותח!

התמודדות עם בעיות משפטיות שנוגעות לתחום המשפטי זה לא עניין של מה בכך. מדובר בתרחיש שמחייב הסתייעות מצד עורך דין שנחשב לשם דבר בתחום. מדריך