מהם ההבדלים בין זכויות עובד שעתי לעובד עם שכר גלובלי?

שכר גלובלי ושכר שעתי הם מושגים מבלבלים עבור מי שלא מתמצה בתחום דיני העבודה. בהתאם לכך, רוב העובדים שמקבלים שכר גלובלי לא מודעים להסדרים החוקיים שנועדו להגן עליהם מפני ניצול. במאמר זה תוכלו למצוא מידע חשוב לגבי ההבדלים הקיימים בין עובדים שעתיים לעובדים עם שכר גלובלי, שיכול לעזור לכם לקבל את מה שמגיע לכם כעובדים.

 

מהו שכר שעתי?

שכר שעתי, בהתאם לשמו, הוא שכר שמשולם לעובד לפי כמות שעות העבודה בהן הוא עבד. עובד שמועסק בהסדר זה יכול להרוויח משכורת שתשתנה בין חודש לחודש בהתאם להיקף המשרה שעבד. אם אתם גרים בצפון והמשכורת שלכם לא תואמת את כמות השעות שעבדתם בפועל, כדאי לכם לחפש עורך דין דיני עבודה בחיפה

 

מהו שכר גלובלי?

שכר גלובלי הוא שכר שמשולם לעובד בהתאם להיקף משרתו, ללא חישוב כמות השעות בהן עבד בפועל בחודש שחלף. הסדר שכר זה נועד בכדי לאפשר תשלום מוסדר במשרות בכירות ומשרות שנחשבות כ"משרות אמון" בהן מורכב לחשב את כמות השעות בהן העובד עבד בפועל (דוגמת משרות בהן העובד עובד מן הבית, או בשעות לא סדירות שלא מאפשרות העברת כרטיס מסודרת).

 

האם עובד בשכר גלובלי זכאי לשעות נוספות?

דיני העבודה חשדניים כלפי משרות גלובליות בשל החשש המשמעותי לניצול עובדים שעובדים בשעות נוספות – מכיוון שהשכר הגלובלי נקבע מראש ואינו קשור באופן הדוק לשעות העבודה של העובדים, מעסיקים רבים ניצלו פרצה זו והעסיקו עובדים בהיקף משרה שעולה על משרה מלאה ללא תשלום על ההפרש.

בכדי להילחם בתופעה זה תוקן סעיף 24 לחוק הגנת השכר, ונקבע שאין אפשרות לכלול את השעות הנוספות בחישוב השכר הגלובלי למשרה מלאה – למעט מקרים בהם ניתן אישור מפורש משר העבודה והרווחה.

משמעות קביעה זו היא שהמעסיק יכול לכלול בשכר תוספת קבועה לשעות נוספות (אותה העובד יקבל גם אם הוא לא יעבוד את השעות הללו בפועל), אבל תשלום זה לא פוטר אותו מהחובה לספק תשלום נוסף עבור כל שעה שחורגת מהמכסה שנקבעה מראש.

 

הבדלים בזכאות לדמי חגים

כל עובד במדינת ישראל זכאי לתשעה ימי חג בשנה. ימי חג הם ימים בהם העובד נמצא בחופשה בתשלום מלא. ימים אלו נקבעים בהתאם לחגי ישראל ובהתאם למועדים אחרים הרלוונטיים לעובדים שאינם יהודים.

עובדים בשכר שעתי זכאים לתשלום עבור חגים שחלים במועדים בהם הם היו אמורים לעבוד. משמעות קביעה זו היא שעובד שעתי לא יקבל דמי חגים על חג שחל, למשל, בשבת. עובדים בשכר גלובלי זכאים לתשלום מלא עבור תשעה ימי חג בכל מקרה, גם אם החג חל ביום שאינו יום עבודה.

 

אין הבדלים בזכויות סוציאליות בין עובדים גלובליים לעובדים שעתיים

לכל העובדים בישראל מגיע תשלום זכויות סוציאליות מלאות בהתאם לחוקי המדינה.

 

לסיכום:

ההבדלים בין עובדים שעתיים לעובדים גלובליים הם ספציפיים ושוליים יחסית. עובדים רבים בשכר גלובלי לא מודעים לעובדה זו וחווים פגיעה בזכיותיהם.

עובד לפי שעה

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

4 טיפים לבחירת עו"ד פלילי תותח!

התמודדות עם בעיות משפטיות שנוגעות לתחום המשפטי זה לא עניין של מה בכך. מדובר בתרחיש שמחייב הסתייעות מצד עורך דין שנחשב לשם דבר בתחום. מדריך