מהי צוואה הדדית ומתי צריך לפתוח אותה

צוואה הדדית היא צוואה הנכתבת על ידי ובתיאום שני בני הזוג.

ישנם תנאים בסיסיים לקיומה של צוואה כזו, וחשוב להבין כי נסיבות החיים השונות עלולות להעמיד את עקרונותיה ותוכנה של צוואה זו לסבוכה ומורכבת.

ננסה להבין מהי ומתי נכון לפתוח אותה.

 

הגדרת צוואה הדדית

צוואה הדדית ידועה גם בשם צוואה זוגית. היא מורכבת משני שלבים חשובים שהופכים אות לכזאת. השלב הראשון כולל את החלטת בני הזוג על ניסוחה והוראותיה של הצוואה ההדדית מה שהופך אותה לצוואה משותפת. השלב השני הוא הפיכת הצוואה מצוואה משותפת לצוואה הדדית. הדבר מתבצע כאשר בני הזוג הופכים את הסדרי הצוואה ההדדית לתלויים אחד בשני. למשל, בני הזוג מחליטים ביחד, כי כל אחד מוריש לשני את כל רכושו אם הלך לעולמו ראשון, ובנוסף, מחליטים בני הזוג כי במידה וילכו לעולמם באותו הזמן, בנסיבות כאלו ואחרות, יתחלק הרכוש באופן שווה בין כל ילדיהם. ללא קיום שני השלבים שתוארו, לא תוגדר הצוואה כצוואה הדדית. לקבלת פרטים נוספים וייעוץ מקצועי מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין צוואה המתמחה בתחום.

 

תהליך כתיבת צוואה הדדית

תהליך הכתיבה של צוואה הדדית לא שונה בצורה משמעותית מכתיבת צוואה שאינה הדדית: כותבי הצוואה מגיעים למשרד עורכי דין ומחליטים במסמך רשמי כיצד יחולק העזבון לאחר מותם לצאצאיהם או למי מיורשיהם. לבסוף, נחתמת הצוואה בתוספת סעיף המעניק לבן הזוג שנותר בחיים את כל הרכוש, או חלק ממנו אשר סוכם ביניהם, לאחר שבן הזוג הראשון הולך לעולמו.

 

תנאים לפתיחת צוואה הדדית

מתוקף היותה של צוואה הדדית, היא משותפת ונובעת מהחלטה של שני בני הזוג, לכן ניתן ואף חובה לערוך את הצוואה במשותף יחד עם עורך הדין שניסח את מסמך הצוואה. כאמור, ניתן לערוך צוואה הדדית על גבי מסמך אחד, עליו חתומים שני בני הזוג. כך הצוואה נראית ככתב הוראות של שני בני הזוג יחדיו. חשוב להבין כי פתיחת צוואה הדדית חייבת להיעשות בהסכמה משותפת, ועל כן הופך את פתיחתה למורכבת, במידה ועלה חשד להטעיה, תחבולה, טעויות עובדתיות וכן הלאה.

 

חסרונות הצוואה

חשוב לזכור שצוואה הדדית עשויה להיות בעייתית וישנם תרחישים עליהם קשה לתת מענה. אם אחד מבני הזוג נפטר, כל הרכוש יעבור לבן הזוג הנותר, מה שמאפשר לו לעשות כראות עיניו ועלול להוות בעיה כלפי היורשים, ולנהל את העיזבון בניגוד למה שסוכם בצוואה. חיסרון נוסף בא לידי ביטוי במקרה שאחד מבני הזוג אינו כשיר בדעתו להסכים לצוואה אך בא למעמד זה בשל רצונו של בן הזוג השני, וקיימת מורכבות משפטית באם לפסול צוואה שכזו או לא.

לסיכום, צוואה היא כנראה החוזה הרגיש ביותר המוכר כיום, והשלכותיה של צוואה משפיעות על חייהם של כלל המשפחה ועלולים להוביל לסיטואציות קשות ביותר. צוואה הדדית היא סוגייה מורכבת ביותר ולכן אין להתעסק בנושאים אלו בלא ליווי צמוד של עורך דין מנוסה בתחום זה.

משקל

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מהי כתובה והאם היא מחייבת?

הכתובה היא אבן יסוד בטקס הנישואין היהודי, ומהווה את ההסכם המשפטי-הלכתי המסדיר את מערכת היחסים בין החתן לכלה. שורשיה של הכתובה נעוצים עמוק במשפט העברי