מהו משפט בדלתיים סגורות?

הליכים משפטיים במדינת ישראל מתנהלים במגוון מתכונות. אחת הדרכים לשמירה על הליך משפטי תקין בתחום הפלילי, נקראת "משפט בדלתיים סגורות". מטרתו של משפט בדלתיים סגורות הינה להפוך את המשפט להליך סטרילי עד כמה שניתן, ולמנוע מעורבות של גורמים בלתי רצויים בו. במסגרת הסקירה הבאה נסביר מהו משפט בדלתיים סגורות וכיצד ההליך מתנהל על פי חוק.

משפט בדלתיים סגורות – במה מדובר, בעצם?

משפט בדלתיים סגורות נערך ללא נוכחות של קהל באולם הדיונים מלבד הצדדים המעורבים במשפט באופן ישיר, מייצגיהם וסגל הערכאה השופטת. האנשים אשר בדרך כלל נוכחים במשפט בדלתיים סגורות הם גם אנשי החוק, הצד הנאשם ובאי כוחו, הצד המאשים ובאי כוחו, וגורמים נוספים אשר הרשויות איפשרו להם אישור להיות נוכחים במשפט זה. עורך דין פלילי הוא האדם שיש להיעזר בו במקרה של משפט בדלתיים סגורות.

 

אז מהו משפט בדלתיים פתוחות?

למעשה רוב ההליכים המשפטיים במדינת ישראל נערכים בדלתיים פתוחות. דבר זה נעשה מתוך הבנה כי הציבור זכאי לצפות במשפט על מנת שיוכל להיות מודע להליך התקין אשר דרכו נעשה צדק במדינת ישראל. ישנה צורך בסיבה מיוחדת לפיה יבקשו הרשויות לערוך את המשפט בדלתיים סגורות ולמנוע מהציבור לצפות בו.

 

על חשיבותם של הליכים משפטיים הנערכים בדלתיים סגורות

משפט בדלתיים סגורות מתבצע תחת תנאים מוגדרים שהחוק קבע, ואם ההליך המשפטי לא יערך במתכונת שנקבעה מראש עבור הליכי משפט בדלתיים סגורות, הרי שהדבר יכול להוביל לכך שאנשים חפים מפשע יואשמו על לא עוול בכם או לחלופין, לכך שאלו האשמים בביצוע העבירה לא יקבלו את העונש במגיע להם, ולו מפאת מעורבותם של גורמים שאינם קשורים במישרין להליך הפלילי.

משפט בדלתיים סגורות, אם כן, הוא הליך משפטי שאופן התנהלותו חיוני לעשיית צדק ולשמירת ההליך ההוגן בתיקים פליליים מסוימים.

 

מי יכול להיות נוכח במסגרת משפט בדלתיים סגורות?

למעשה אם אינכם אנשים אשר עובדים ברשויות החוק והאכיפה וקשורים בצורה ישירה אל המקרה הפלילי, ישנו סיכוי גבוה כי לא תוכלו להגיע אל משפט בדלתיים סגורות. תוכלו להגיע רק אם תקבלו זימון מסוים מין הרשויות . עורך דין פלילי יוכל לעזור לכם להבין האם תוכלו להגיע אל המשפט.

מהו משפט בדלתיים סגורות?
מהו משפט בדלתיים סגורות?

משפט בדלתיים סגורות סוגר את הדלת בפני התקשורת

אחד מן הסיבות היותר נפוצות שבגללן המשפט שלכם יכול להיערך בדלתיים סגורות, היא הצורך להימנע מחשיפה של המקרה אל התקשורת כדי שלא תביא את פרטי המשפט אל הציבור. משפט בדלתיים סגורות נעשה מסיבה  מסוימת ויש לכבד את הסיבה.

 

משפט לא תקין בדלתיים סגורות

לפני תחילת המשפט בדלתיים סגורות, יש לנסות להבין את התנאים שלו כדי שתדעו אם הוא התנהל בצורה תקינה והאנשים אשר יכלו להיכנס אליו להיחשף להליך משפטי זה אכן נכנסו אל בית המשפט לאורך הדיון במקרה הפלילי. עורך דין פלילי הוא האדם אשר יעזור לכם באבחנה זאת.

 

 משפט בדלתיים סגורות כאמצעי להגנה על עדים

משפט בדלתיים סגורות נועד להגן על עדים מפני הציבור. ישנם עדים אשר יבקשו לא להגיע אל בית המשפט על מנת שלא תתקיים סכנה על החיים שלהם. כדי שיוכלו להגיע אל המשפט וכדי שהרשויות יוכלו להבטיח הגנה מלאה על חייהם של העדים ישנו צורך לבצע את המשפט בדלתיים סגורות.

 

משפט בדלתיים סגורות כדרך להגן על השקט הציבורי

ישנם מקרים משפטיים אשר הפרטים שלהם הם קשים מדי בשביל לחשוף אותם אל כלל הציבור. לרוב מקרים שכאלו הם כאלו המתייחסים למקרה אכזרי אשר נעשה על ידי אדם אחד או קבוצת אנשים. הרשויות אינן יודעות כיצד הציבור יגיב לדיון במקרה שכזה ולכן ישנו צורך למנוע מהציבור להגיע אל בית המשפט.

 

משפט בדלתיים סגורות כאמצעי לקיום הליך הוגן

ישנם מקרים בהם חשיפה של פרטי המשפט בתקשורת יכולה להקשות על אחד הצדדים בהליך ולהגביל את יכולתו להגן על עצמו. כדי שהמשפט יתקיים בצורה הטובה והיעילה ביותר ישנו צורך לעתים לקיים את המשפט בדלתיים סגורות כדי שכל צד יכול לממש את קו ההגנה שלו באופן מיטבי.

 

האם משפט בדלתיים סגורות יכול להפוך למשפט בדלתיים פתוחות?

יש להבין כי הזכות לקיים משפט פומבי היא זכות חשובה ביותר כאשר לרוב רשויות האכיפה והחוק חותרות ככל האפשר לממש את הזכות הזאת. כך, לצד הצורך לבצע משפט בדלתיים סגורות, הרשויות מנסות לפתוח את המשפט למעורבות של חלק מהציבור. עורך דין פלילי יכול לעזור על מנת שמשפט בדלתיים סגורות יהפוך למשפט בדלתיים פתוחות וההיפך.

 

היפוך מסגרת המשפט

תאני החשיפה של המשפט אל הציבור יכולים להשתנות מדי פעם, על מנת שהפגיעה במשפט לא תתקיים. ההחלטה אם המשפט התקיים בדלתיים סגורות או פתוחות, יכולה בהחלט להשתנות לאורך קיום המשפט. עורך דין פלילי הוא האדם אליו תצטרכו לפנות כדי שתוכלו לשנות את מסגרת המשפט.

 

אי כיבוד התנאים של משפט בדלתיים סגורות

חשוב לדעת כי ניסיון להגיע לבית המשפט כאשר נערך בו הליך משפט בדלתיים סגורות, הוא פגיעה לכל דבר בהליך הפלילי, כאשר במקרים מסוימים התפרצות למשפט בדלתיים סגורות עשויה לגרום אף לכך שהאנשים שהגיעו אל בית המשפט ללא קבלת היתר מתאים יואשמו בניסיון לשבש את ההליך המשפטי התקין וישאו בסנקציות הקבועות בחוק.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים