מהו החוק מאחורי השם אנגלו-פלשתינה – למה לא הוסיפו את המילה בנק

אם שמעתם את השם "אנגלו פלשתינה" ודאי תהיתם מה ההבדל בין "בנק אנגלו-פלשתינה" ל- "בנק אנגלו פלשתינה".

אם גם אתם רוצים לשמוע את ההסבר המורחב והמובהק לכך – המשיכו לקרוא!

 

כיצד נוסד בנק אנגלו פלשתינה?

הכל למעשה התחיל מהרצל חוזה מדינת היהודים אשר קבע שהתנועה הציונית זקוקה למכשיר פיננסי שיגשים את מטרותיה. כתוצאה מכך, נרשמה בלונדון בשנת 1988 חברה הידועה בשמה "אוצר התיישבות היהודים" (לאתר הספר).

 

מה היה ההון הרשום בבנק אוצר התיישבות היהודים?

הונו הרשום של בנק אוצר התיישבות היהודים היה בשווי של 2 מיליון ליש"ט שנחשב באותה העת להון עתק. עם זאת, בפועל כמעט ולא הצליחו לגייס אפילו 250,000 ליש"ט.

 

כיצד התחיל השם בנק אנגלו פלשתינה?

הבנק התחיל את פעילותו בלונדון באופן מצומצם אך עקב יוזמתו של הרצל, הוחלט להקים בלונדון חברה בת של האוצר בשם "חברת אנגלו-פלשתינה". מטרת החברה הייתה לפעול בארץ כבנק רשמי לכל דבר ועניין. הון המניות של החברה עמד על 50,000 ליש"ט ומי שהוכרז כמנהל החברה היה לא אחר מאשר לבונטין שהיה חבר בתנועת "חובבי ציון" וממייסדי העיר ראשון לציון.

בפועל, כולם כינו את הבנק כאפ"ק כלומר ראשי תיבות של אנגלו אמריקן קומפני (חברת אנגולו-פלשתינה". זו בעיקר אחת הסיבות מדוע השתרש השם "אנגלו פלשתינה" יותר מאשר השם "בנק אנגלו פלשתינה".

 

כיצד החברה הפכה לבנק?

הבנק החל את חבלי לידתו בזמן השלטונות העות'מנים. מסיבה זו, היה קשה מאוד לבנק להפוך להיות בנק רשמי משום שהשלטונות ראו בו כביטוי וסממן לאומי יהודי. כמו כן, היישוב היהודי בזמנו היה רגיל להסתמך על נדבות ותמיכות ולא היה מורגל ברעיון של החזרת הלוואות.

לאט לאט, הבנק התחיל בסופו של דבר להתפתח כאשר בשנת 1903 הוא פתח את הסניף הראשון ביפו. הבנק התרחב ונפרס בסניפים לכל אורכה של הארץ בערים כמו חברון, חיפה, ירושלים, טבריה, צפת ועזה.

 

מתי שונה השם באופן רשמי ל"בנק אנגלו פלשתינה"?

ליבונטין היה אמון על הבנק במשך כעשרים ושתיים שנה. הוא ניהל אותו לאורך זמן רב עד שנת 1924. לאחר פרישתו מונה א"ז הופיין למנהל החדש עד שנת 1947. תחת תקופתו, הבנק פתח את הסניף הראשון בתל אביב כאשר בשנת 1931 הוחלט לשנות את השם באופן רשמי מ"חברת אנגלו פלשתינה" ל- "בנק אנגלו פלשתינה".

 

מה קרה לבנק אנגלו פלשתינה לאורך השנים?

הבנק גדל וצבר עצמאות לאורך השנים אך כיום נכסיו והתחייבויותיו מנוהלים על ידי חברת "אוצר התיישבות היהודים" שנחשבת לחברה פרטית. מטרתה לעסוק בהשקעות פיננסיות בניירות ערך הנסחרים בבורסה ופיתוח של מתקנים ופרוייקטים לייצור חשמל.

 

לסיכום

בנק אנגלו פלשתינה הוא למעשה קידום משמעותי של שרשרת היסטורית של נכסים שנוהלו לאורך השנים. כאשר המקור הראשון שלו מצוי בבנימין זאב הרצל – חוזה המדינה!

 

מאזניים

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא