למה בכל תהליכי הגירושין בארץ יש צורך בגישור

גישור גירושין זוהי שיטה נפוצה לניהול משא ומתן על מנת לקבוע הסכם גירושין המוסכם על שני הצדדים, במאמר הבא נסביר לכם למה התהליך נדרש בכל תהליכי הגירושין, מהי מטרתו העיקרית, איך מתבצע התהליך ועוד.

 

למה צריך גישור בכל תהליך גירושין

ביולי 2016 נכנס חוק חדש בשם "חוק להסדר התדיינויות במשפחה (הוראת שעה) התשע"ה – 2014", אשר קובע שכל זוג המבקש להתגרש יצטרך לעבור תהליך גישור, גישור לפני גירושין הוא חובה על מנת שתביעת הגירושין תגיע אל בית המשפט או בית הדין. החוק חל גם על תביעות בגין סכסוכים משפחתיים, למשל הורים וילדים, גם הם צריכים להגיע לגישור ולנסות להסדיר את הסכסוך בדרכים חלופיות ורק אם ז לא התאפשר בגישור, להגיע למשפט.

 

מטרתו של החוק

החוק נוצר על מנת לאפשר לזוגות להתגרש בצורה מיטיבה, מבלי להיאבק ולהתנצח אחד נגד השני במשך שנים ארוכות ומתישות, אשר יעלו הרבה כסף לעורכי הדין, הדיונים בבית המשפט ועוד,  אלא בדרך שבה כל אחד הולך צעד אחד לכיוון השני. הגישור מתמקד בלפתור את הסכסוך, במקום צד מנצח וצד מפסיד. ולעזור לבני הזוג לפתור את הסכסוך בדרך של הבנה עד להגעה אל פשרה ולהסכם הסופי.

 

איך התהליך מתבצע

כאשר הזוג רוצה  להגיש לבית המשפט תביעת גירושין, לפני הגשת הבקשה, הזוג יצטרך להגיש בקשה לישוב הסכסוך בינם, אל בית המשפט לענייני משפחה או אל בית הדין הרבני. לאחר הגשת הבקשה, בני הזוג יקבלו הזמנה, לפיה יצטרכו להגיע אל יחידת הסיוע, הנמצאת בקרבת בית המשפט למשפחה. על בני הזוג יש חובת הגעה ל-4 פגישות. במהלך הפגישות, יומגו כל המחלוקות, וכל צד יציג את טענותיו ודרישותיו.

המפגשים מתבצעים בנוכחות בני הזוג, ללא ייצוג משפטי וללא עורכי דין. הם יוכלו להתייעץ עם עורך דין מחוץ לפגישות על מנת להגיע אלהן מוכנים ככל האפשר. בפגישות ינכחו עובדת סוציאלית ועורך דין מטעם יחידת הסיוע. בנוסף, במהלך הפגישות בני הזוג יקבלו מידע על השלכות משפטיות וכלכליות על המחלוקת שלהם ועל ההשפעות על הילדים. אם יתאפשר הדבר, יתבצע מתווה זמני אשר יוסכם על הצדדים בנוגע למזונות והסדרי ראייה.

 

זמנים

לאחר שהוגשה בקשה לבית המשפט, ההזמנה אל הפגישות תגיע עד 45 ימי עסקים. בזמן הפגישות יוקפאו כל ההליכים המשפטיים, ואף צד לא יוכל להגיש תביעה נגד השני. לאחר הפגישות, בני הזוג יקבלו המלצה לפנות למגשר. לאחר מכן, לבני הזוג יש 10 ימים להודיע אם הם מעוניינים להמשיך בתהליך הגישור או לא. אם בני הזוג לא ימשיכו בגישור, הקפאת ההליכים המשפטיים ימשכו למשך 15 יום נוספים.

 

סעד זמני

בזמן שמתקיימות הפגישת, כל התהליכים המשפטיים מוקפאים אך יכול להתעורר צורך בבקשות סעד זמני, ניתן לבקש צוי עיכוב יציאה מהארץ\ עיקול זמני ומזונות זמניים.

גירושין

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מהי כתובה והאם היא מחייבת?

הכתובה היא אבן יסוד בטקס הנישואין היהודי, ומהווה את ההסכם המשפטי-הלכתי המסדיר את מערכת היחסים בין החתן לכלה. שורשיה של הכתובה נעוצים עמוק במשפט העברי