כמה זמן לוקח להגיש תביעה קטנה בבית משפט?

תביעות קטנות – הליך שהפך למוכר יותר בזמן האחרון, בייחוד כי הוא מתבצע באופן עצמאי ודרך האינטרנט וגוזל מאיתנו מאמץ מינימלי ופשוט למדי. התביעות הקטנות יכולות לצוץ בכל מיני מישורים בחיינו, וכל אזרח פרטי יכול להתמודד איתם בשלב כזה או אחר בחייו.

זה יכול להתבטא בתשלומים לעסק, פגיעה ברכב, פיצוי כספי על עגמת נפש, דייר המתנער מתשלומי דירה ועוד מגוון סיטואציות הדורשות התערבות מצד מערכת המשפט והופכות את התחום לפופולרי יותר ויותר במרוצת השנים. צריכים להגיש תביעה קטנה ולא מבינים איך זה עובד? שואלים את עצמכם כמה זמן לוקח להגיש תביעה כזו לבית המשפט? ומה בכלל נחשבת לתביעה קטנה?

 

תביעות קטנות למיניהן

אז מה בכלל מגדיר תביעה קטנה ואיך נדע כי המקרה שלנו באמת מאופיין בתור תביעה קטנה ולא דורש התערבות רחבה יותר ע"י עורך דין מומחה? ובכן, מדובר בתביעות קטנות – כשמן כן הן, תביעות שלא עולות על סכום כספי של 34,000 והאדם המגיש אותם צריך להיות אדם פרטי שלא מיוצג ע"י שום גורם.

סדרי הדין בתביעות הקטנות מתנהלים שונה מאשר תביעות גדולות ומאסיביות יתר ופרוצדורת ההגשה והליך התביעה קלה ונוחה הרבה יותר עבור האדם התובע. נושאי התביעה הם שונים ומשתנים ויכולים לגעת בנושאים רבים ולעיתים מתייחסים לפיצוי כספי של רק מאות שקלים.

 

הליך התביעה

אז איך בכלל מגישים תביעה קטנה לבית המשפט? אנשים רבים עושים זאת תוך כדי פנייה ישירה לבית המשפט באופן פיזי והגשת התביעה למזכירות בית המשפט. ישנה האופציה הקלה יותר, כמובן, המתבצעת דרך האינטרנט תוך כדי מילוי טופס פשוט ושליחתו דרך אתרים באונליין.

חשוב לציין שלא כל בית משפט מתמחה בתביעות קטנות ולכן יש למצוא אחד כזה בקרבת מקום מגוריכם ולברר האם תוכלו להגיש אליו את התביעה, בגלל שמדובר בסיטואציות יום יומיות מומלץ לנסות להגיע לגישור לפני הגשת התביעה, אך במידה וזה לא עובד יש להגיש את התביעה ולמלא את המסמכים הרצויים שיגדילו את הסיכויים שלכם לזכות בפסק הדין.

 

כמה זמן לוקח להגיש את התביעה?

אז כמו שכבר הבנו, תהליך הגשת התביעה לא אמור להיות מסובך. כמובן שאם מבצעים אותו באופן פיזי מדובר בתהליך ארוך יותר הדורש קצת יותר מאמץ וזמן, אך באמצעות הרשת, הגשת הטפסים תתבצע תוך מספר דק בודדות והתשובה לקבלת הטפסים והמסמכים הרלוונטיים תתקבל עד 6 חודשים מרגע הגשת הבקשה. זמן אכן לא מבוטל אך ההגשה עצמה לא תקח יותר מכמה דק של מילוי טפסים.

 

סיכום

כל אדם פרטי יכול למצוא את עצמו בסיטואציה לא נעימה בה הוא נפגע מאדם פרטי אחר או מחברה/ תאגיד כזה או אחר אשר גרמו לו עוול ועגמת נפש שדחפו אותו להגשת בקשה לפיצויים כספיים והגשת תביעה קטנה.

תביעה קטנה

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא