נפצעת במהלך המילואים? כך תתכונן לוועדה הרפואית

בתקופה האחרונה, שירות המילואים נגע כמעט בכולם, ולצערנו הוא גם הביא לפציעות רבות בדרגות שונות. תהליך ההכרה בפציעה יכול להיות מורכב והועדה הרפואית היא שלב קריטי במסגרתו. בוועדה בוחנים את הפציעה ואת הקשר לשירות. יש להוכיח קשר ישיר לשירות וכן את חומרת הפציעה והשפעתה. לכן הוועדה היא לא רק אירוע רפואי אלא גם משפטי וכדאי לעשות הכנה מקיפה לקראתה.

 

הכנה מראש

ועדה רפואית היא אירוע בעל חשיבות רבה. הצלחה בוועדה תאפשר לכם להתחיל בתהליך החלמה עם אחוזי נכות, זמן ואפשרויות טיפול. אחוזי הנכות עצמם חשובים, וככל שיהיו גבוהים יותר כך הם יזמנו לכם יותר אפשרויות טיפול ממומנות.

בוועדה נקבעים הקשר של הפציעה לשירות ואחוזי הנכות שהיא גוררת, לכן חשוב מאוד לבצע הכנה מראש לוועדה. ועדה רפואית לא מתעסקת רק ברפואה, ויש חשיבות לשפה המשפטית בה משתמשים לתאר את המקרה ואת הקשר לשירות. לכן, רבים נעזרים בשירות של עורך דין בקיא ומנוסה בשביל שהתהליך יהיה קל, אפקטיבי ומהיר ככל האפשר.

 

סדר ורוגע

הועדה היא מעמד מלחיץ, הרבה תלוי בה, ולכן כדאי להגיע רבע שעה לפני הזמן שנקבע, לקחת את הזמן הזה לשבת שוב מול המסמכים שלכם, לחזור בראש על מה אתם רוצים להגיד, לשתות כוס מים ולהיכנס בלי לחץ לוועדה.

 

לדבר על המצב הרפואי, הגופני או הנפשי

את הוועדה מעניין המצב הרפואי, הגופני או הנפשי. לא מעניין את נציגיה לשמוע שהמפקד לא היה נחמד או שחברים מהיחידה לא באו לבקר. תיאור מדויק ואמין של המצב הרפואי, שיכול להיות גופני או נפשי, הוא קריטי. יש להתמקד בקשיים ובתלונות שיש לכם, איזה התמודדויות יש, מה נפגע ומה השתנה מאז הפציעה.

 

תיעוד מסודר

חשוב מאוד להגיע עם תיעוד מסודר של חוות הדעת הרפואיות שלכם ושל כל הבדיקות ודוחות הטיפול מאז הפציעה. צריך לזכור שהוועדה לפעמים מסתמכת על תיעוד ששלחתם כאשר הגשתם את התביעה, ולכן יתכן והוא לא הכי עדכני כשתעמדו בפני הוועדה.

 

מגבלת זמן

לוועדה יש זמן קצר לשמוע אתכם, לכן חשוב לבוא עם טיעונים מסודרים וברורים. כדאי להכין מראש בנקודות את מה שאתם רוצים להגיד, ושהטיעונים שלכם יהיו סדורים וענייניים.

 

הבדיקה הגופנית

יתכן ובמהלך הוועדה תידרשו לבדיקה גופנית ותתבקשו לבצע פעולות ותנועות שונות. חשוב מאוד לשתף פעולה עם נציגי הוועדה גם אם הדבר כרוך בכאבים, ובעיקר לציין את הכאב והמגבלה. אסור  לסרב לבדיקה בגלל כאב, נהפוך הוא – זו ההזדמנות להראות את המגבלה בזמן אמת.

 

סיכום

ועדה רפואית היא שלב חשוב בתהליך של טיפול והחלמה מאירוע קשה במהלך שירות הביטחון, שיש לו השלכות גופניות או נפשיות. הוועדה עצמה יכולה להיות אירוע לא נעים שבו אתם עלולים להרגיש כי לא מקשיבים או לא מבינים אתכם. לכן הכנה מראש, התייעצות עם מומחים ועם אחרים שעברו ועדה רפואית, היא צעד חשוב ביותר לקראת הוועדה שנקבעה לכם.

נפצע במהלך המילואים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

4 טיפים לבחירת עו"ד פלילי תותח!

התמודדות עם בעיות משפטיות שנוגעות לתחום המשפטי זה לא עניין של מה בכך. מדובר בתרחיש שמחייב הסתייעות מצד עורך דין שנחשב לשם דבר בתחום. מדריך