ייבוא וייצוא סמים

אחת העבירות הפליליות הנפוצות ביותר בארץ ובעולם עוסקת בהחזקת סמים. כולנו מודעים היטב לעובדה כי אין להחזיק/ לקבל או לסחור בסמים באשר הם, למעט למטרות שימוש עצמי בכמות מדויקת שהחוק מגדיר במדויק לכל אחד מסוגי הסמים.

כל המבצע עבירת סמים חמורה של סחר וכפועל יוצא מכך גם ייבוא או ייצוא סמים – צפוי ל-20 שנות מאסר בפועל או קנס כספי של מיליוני שקלים, לרבות הטלת מעצר עד תום ההליכים (כלומר, מרגע תפיסת החשוד ועד מתן גזר הדין בעניינו כעבור מספר חודשים לפחות), חילוט רכוש וכספים, פסילת רישיון נהיגה, מאסר מותנה וביצוע עבודות שירות.

אדם החשוד בייבוא או ייצוא סמים למעשה צפוי להמשיך מרגע לכידתו לתחנת המשטרה לצורך חקירתו, מעמד מלחיץ כשלעצמו בו רבים נוטים להתבלבל ולהילחץ ובכך גם להודות באשמה (הפללה עצמית), אפילו מבלי להיות מחוללי האירוע הפלילי בעצמם.

מניפולציות המשטרה המופעלות גם על חשודים ללא עבר פלילי מצליחות בדרך כלל להביא להודאה באשמה ולספק כתב אישום מחמיר המחייב את השופטים להתחשב בהודאת הנאשם ובכך להטיל עליו את מלוא חומרת העונש.

מה החוק אומר?

פקודת הסמים אוסרת על שימוש בכל חומר המוגדר כ"סם מסוכן", ללא קשר אם הוא נחשב לסם "קל" (כמו קנאביס ומריחואנה למשל) או לסם "קשה" (כמו הירואין וקוקאין למשל), מהי מידת השפעתו ומהי נפיצותו. למעלה מ-500 סוגי סמים שונים מונה הפקודה, כאשר לכל אחד מהם פירוט הכמות המותרת לשימוש ולצריכה עצמית בלבד.

מי שנתפס עם סמים כאשר הוא חורג מהכמות המותרת לאותו סוג, ייחשב כמי שמחזיק בסם שאיננו למטרות שימוש עצמי אלא למטרות סחר בסמים, מכאן שעונשו הצפוי בחוק הינו 20 שנות מאסר בפועל. החוק מטיל איסור חמור על כל ייבוא או ייצוא סמים, כאשר גם כמות קטנה שמיועדת לשימושו העצמי של אדם שהזמין אותה מחו"ל או שלח אותה למדינה אחרת, איננה נחשבת כעבירה של שימוש עצמי.

 

יבואני הסמים מהדור החדש

בעבר הלא רחוק עבירת ייבוא הסמים אפיינה בעיקר את ארגוני הפשיעה ועבריינים כבדים, כאשר עבודת הייבוא התאפיינה בהעברת חבילות בשווי כספי יקר ערך על ידי בלדרים שהועסקו לטובת מלאכה זו ותוגמלו בכספים רבים.

המדינה שביקשה לגדוע לחלוטין את ההברחות לתוך תחומי המדינה משתמשת מאז ומעולם במערכות פיקוח קפדניות מאוד לרבות שימוש בכלבי המכס שמזהים היטב כל חבילה חשודה העוברת בנמל התעופה, במזוודות, ביניהן ובתוך תכולתן, במתנות דיוטי-פרי שנרכשו ובמחלקת איתור הכבודה. שורה ארוכה של מבחני אמינות לרבות פוליגרף עוברים גם העובדים בנתב"ג ועם הזמן נראה היה כי התופעה אכן פוחתת ועבירה זו הולכת וחולפת מעולם הפליליים.

ייבוא וייצוא סמים
ייבוא וייצוא סמים

אלא שדור הצרכנים הצעיר יותר, המעוניין להמשיך ולצרוך סמים מסוגים שונים, הבין כי כל אדם המקושר במידה כזו או אחרת לאנשים המנהלים אורח חיים עברייני עלול להסתכן בפלילים בעצמו ומבלי שבכלל התכוון לכך.

הוא מצא שהרבה יותר נכון ונוח עבורו להזמין חבילות סמים אסורים דרך הרשת ולקבל אותן בסניף הדואר הקרוב לביתו או במשלוח אקספרס עד הבית וכך לא רק לנתק כל מגע עם עולם הפשע – אלא גם לתווך בעצמו את הייבוא באופן פשוט וקל, אפילו דרך הנייד. אלה הם לרוב אנשים נורמטיביים מן השורה שאין להם כל רקע פלילי או נטייה לעולם הפשיעה, בעלי מסלול חיים תקין ושגרתי הכולל שירות צבאי והשכלה אקדמית, מעגל משפחתי וחברתי, אנשי עבודה ומוסר שמנהלים חיי אזרחות תקינים לחלוטין.

המדינה הבחינה בתופעה המתפשטת מאוחר יחסית וכשחשפה זאת, גילתה שלא רק סחר כבד מאוד בסמים מתבצע מתחת לאפה, אלא שתחום הייבוא צומח מחדש לרבות אתרים רבים מחו"ל הפונים לקהל ברחבי העולם ואף מספקים מדריכים וירטואליים המסבירים כיצד לבצע הזמנה. כיום חבילות רבות נתפסות בסניפי הדואר ואף בבתי המזמינים והתיקים הפליליים מצטברים בבית המשפט.

יש בכך סכנה לכל יבואן באשר הוא, שכן כאשר תופעה פלילית מסוימת מחריפה ומתרחבת, מבקשת המדינה למגר אותה על ידי החמרה רבה מאוד בענישה לשם הרתעה עתידית. החל משנת 2011 מבצעת המדינה אכיפה נרחבת בסוגיה זו ועוקבת בשלל דרכים אחרי פרטי המזמינים ויעדי המשלוחים.

 

כשהשליח מתגלה כשוטר – האם זה חוקי?

שירן, בחורה צעירה מאזור הצפון פתחה את דלת ביתה והופתעה לגלות שבמקום השליח שאמור למסור לה את החבילה ובה סם מסוכן מסוג אופיום, נכח שוטר. הוא הציג לה את תעודת השוטר שלו ונכנס יחד עם שוטר נוסף לביצוע חיפוש בביתה. בארון מסוים בחלקו האחורי של הבית מצאו השוטרים מספר חבילות סמים נוספות, בכמות כוללת של 1.5 ק"ג. היא נעצרה במקום והובלה לחקירה משטרתית בתחנה.

זוהי למעשה אחת משיטות האכיפה היעילות ביותר שמנהלת המשטרה נגד יבואני הסמים. השוטר שמבצע את התפיסה לבוש לעתים כשליח ומטרתו היא למסור את החבילה לביתו של המזמין, לעכב אותו ולבצע אצלו חיפוש. במקביל על השוטר לברר מהו ייעודו הסופי של המשלוח האסור ובכך להשלים את חקירתו הפלילית.

לא פעם נתקלים השוטרים גם במעבדה שלה שבה גידול ועל כן יהיה מורכב האישום ממספר עבירות סמים. לא רק מעבירה של ייבוא סמים, אלא גם מעבירות גידול סמים או ניסיון לגידול סמים והחזקת סמים, כאשר ריבוי הסעיפים שיתועד בכתב האישום, יהיה עלול לגרור הטלת עונש כבד במיוחד, לעתים עם סירוב התביעה לנהל בשלבים הראשונים כל הסדר טיעון.

 

האם באמת מותר לבצע הזמנת זרעי קנבוס מחו"ל?

למרות הדיון הציבורי הסוער לגבי התרת השימוש בקנאביס ומריחואנה כתרופה רפואית, הם עדיין מוגדרים כסמים מסוכנים ואסורים לשימוש, בשל הפרשת חומר פעיל "ממסטל" ומשכך אל המוח הקרוי THC. אלא שלצמח הקנבוס, גם הוא ממשפחת צמחי הקנאביס, ישנם זרעים (זרעי קנבוס) הקרויים זרעי המפ, בהם כמות ה-THC זניחה ביותר והם נחשבים למזון על, בריא ביותר, המשמש כמקור חלבון משמעותי ומומלץ בעל חומצות אמינו חיוניות, ויטמינים, סידן ועוד. זרעים אלה אכן ניתנים להזמנה ולשימוש עצמי, אך אין להשתמש בהם להנבטה וגידול בשום מקרה.

בכל מצב שבו החשוד השתמש בזרעים להנבטה וגידול יחייב החוק למצות עמו את הדין הפלילי והוא צפוי לעמוד לדין שבו תוטל עליו מלוא חומרת העונש. אמנם רשאית המשטרה לעצור כל אדם שנחשד בהזמנת זרעי הקנבוס על מנת לבדוק האם יועדה להם מטרת הנבטה, אך לא ניתן להוכיח לפי כמות הזרעים שהוזמנה במשלוח, את כמות הסם העתידית כל עוד פעולה זו לא בוצעה.

ייצוא סמים

החוק איננו מבדיל בין ייצוא בהיקף קטן לגדול, אם כי אלו שזוהי הפעם הראשונה עבורם יוכלו באמצעות עורך דין פלילי להשיג הקלה משמעותית בעונש, לרבות הגעה להסדרי טיעון ואף מחיקת האישום הפלילי בתמורה לביצוע עבודות שירות לציבור.

כאשר אדם שחשוד בייצוא טוען שמדובר בהענקת מתנה לחבר או מכר מחו"ל, יתחשב בכך בית המשפט, שכן חלה אמנם עבירה של ייצוא סמים אך לא הייתה בה כל עשיית רווח. זאת לעומת מצב שבו היצואן נוהג להתפרנס מהתוצרת שלו וכספי המכירה, אם ייתפסו, יוחרמו יחד עם כל חבילת סם שתימצא ברשותו.

ייבוא וייצוא סמים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות ייצור סמים

פקודת הסמים המסוכנים, מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים, פעולות כגון: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. הפקודה מפרטת גם מהם החומרים

סמים לצריכה עצמית

על פי פקודת הסמים בישראל, חל איסור על אספקת סמים לצריכה עצמית, ללא אישור מתאים (קרי: אישור לאחזקת קנאביס רפואי, למשל). אדם הנתפס עם סמים,

אי הפללה בקנאביס

משמעותה של אי הפללה היא התייחסות מקלה לעבירה מסוימת, ובהקשר של אי הפללה בקנאביס – הכוונה הינה למקרה של צריכה עצמית של קנאביס. הצעת החוק

תפיסת סמים שיובאו מחו"ל

בעיית הסמים היא בעיה מוכרת ביותר, ולצערנו היא רווחת במיוחד במדינת ישראל. משטרת ישראל פועלת רבות על מנת למגר את תופעת ייבוא הסמים והסחר בסמים,

חילוט רכוש בעבירות סמים

אחד האמצעים המשמעותיים ביותר שבית המשפט עשוי לעשות בו שימוש נגד מי שביצע עבירות סמים, הוא לחלט רכוש השייך לו לטובת אוצר המדינה. יש מקרים

עבירת תיווך בעסקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג 1973 עוסקת בכלל ההיבטים של העיסוק בסמים. הפקודה מגדירה במפורש את הענישה אשר מי שעוסק בתיווך בעסקת סמים עלול לספוג. מדובר