חשבוניות מס פיקטיביות

כל אחד ואחת מאיתנו מחזיקים בערכים שונים של מוסר ואתיקה, שבהם אנחנו משתמשים לא פעם בחיי היום יום שלנו, בחיים המקצועיים שלנו, בחיים הזוגיים שלנו ועוד. לצערנו, קודי המוסר והאתיקה אינם משותפים לכולם, ולכן לא פעם מתרחשות עבירות המנוגדות לכללי המוסר והאתיקה המקובלים, ועלולות לגרום לנזקים רבים – הן לאדם שביצע את העבירה והן לסביבתו.

עם העבירות הבולטות ביותר בהקשר זה, ניתן למנות עבירות פליליות של הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות בידי בעלי עסקים בישראל. הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות מתבצעת לשם הקטנת חבות המס שאותו בעל עסק נדרש לשלם לרשויות המיסים.

היות ומדובר על עבירה שכיחה למדי שבצידה סנקציות פליליות, החלטנו להיכנס קצת לעובי הקורה ולספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על חשבוניות מס פיקטיביות: מדוע מדובר על עבירה חמורה כל כך, איזה עונש צפוי למי שיורשע בביצועה, וכמובן – איך ניתן להתמודד עם חשד או אישומים בהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות, ולנסות לצמצמם את חומרת העונש בעזרת עורך דין פלילי.

חשבוניות מס פיקטיביות היא עבירה על החוק

רשויות המס ידועות בתור רשויות שמקבלות דיווחים שוטפים מבעלי העסקים השונים. בין אם מדובר על עסק קטן שנמצא בתחילת דרכו, על עסק בינוני שהולך וצועד אל עבר צמיחה, או על עסק גדול מימדים שמנהל תזרים גדול ביותר – בסופו של דבר כל אחד מבעלי העסקים האלו צריך לשלם מיסים עבור ההכנסות שלו.

לעיתים יהיה מדובר על מיסים של כמה מאות או אלפי שקלים בשנה, ובמקרים אחרים יהיה מדובר על מיסים שיגיעו לגובה של עשרות אלפי ומאות אלפי שקלים בשנה. גם במקרים כאלו וגם במקרים אחרים, כולנו נעדיף שגובה המיסים יהיה כמה שיותר נמוך, על מנת שישאר לנו כמה שיותר בכיס.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות היא אינה הדרך לעשות זאת, ולכן יש לדווח אך ורק על הוצאות והכנסות אמיתיות, שאכן מתרחשות בפועל.

 

הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות – איך היא באה לידי ביטוי?

קיימות כל מיני דרכים להנפיק חשבוניות מס פיקטיביות, דרכים שגורמות לכך שההוצאות של העסק יגדלו באופן משמעותי, כך שלא יוותרו פערים גדולים בין גובה ההוצאות לגובה ההכנסות, ובהתאם ניכוי המס ירד גם הוא. הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות, אם כן, יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה וכמה דרכים.

הדרך הראשונה היא הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות עם סכומים מומצאים, חשבוניות ללא תיעוד של הספק, של אופי השירות שהתקבל ועוד. דרך נוספת היא הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות עם סכומים גבוהים יותר מהסכום שיצא בפועל, ועוד דרך עושה שימוש בעסקאות אמיתיות, אך באמצעות ספק אחר.

חשבוניות מס פיקטיביות
חשבוניות מס פיקטיביות

הסיכון בהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות

כאשר בעל עסק מנפיק חשבוניות מס פיקטיביות, הוא נוטל על עצמו סיכון שעצם ביצוע העבירה יתגלה, והוא יתמודד עם הליך משפטי מורכב שבסופו הוא עלול למצוא את עצמו מרצה שנות מאסר בפועל, ומשלם קנסות גבוהים מאוד שמגיעים לסכומים הרבה יותר גבוהים מאלו שאותם הוא היה אמור לשלם בתור מיסים.

מדובר על סיכון מיותר, שמעלה את בעל העסק על דרך העבריינות, ומסיט אותו מדרך הישר שאמורה לאפיין אותו. לפיכך, רצוי כמובן להימנע מהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות, ללא תלות בגודל העסק שלכם, בכמות ההכנסות ובכמות ההוצאות שלו.

 

הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות כבר נעשתה – מה עושים עכשיו?

מה שחשוב לזכור הוא שגם הדרך המשפטית אליה מובלים העבריינים שהנפיקו חשבוניות מס פיקטיביות, היא דרך שיש ממנה מוצא. ראשית, בגין חשבוניות מס פיקטיביות יכולים להינתן עונשים רבים, שאת חלקם גם ניתן להמיר בתשלום כספים. לכן, סיוע מעורך דין פלילי הוא קריטי לעניין הזה, על מנת שהוא יוכל לייצג את בעל העסק בצורה טובה שתוכל להפחית כמה שיותר מהעונש שלו.

שנית, לעיתים ניתן יהיה להוכיח שהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות לא נעשתה באישורו, בהוראתו או בידיעתו של בעל העסק, ובמצבים כאלו עורך דין פלילי יוכל לנצל את הפרצה על מנת להימנע מקבלת עונשים. כמובן שכל אלו תלויים בטיבו של עורך דין פלילי, ולכן צריך לבחור אותו בתבונה.

 

כיצד עורך דין פלילי מסייע לחשודים ונאשמים בהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות

בין אם אכן ביצעתם עבירה של הנפקת חשבוניות מס פיקטיביות, ובוודאי אם נאשמתם בהנפקת חשבוניות מס פיקטיביות על לא עוול בכפכם – פנייה לעורך דין פלילי היא בגדר חובה עבורכם. עורך דין פלילי מחזיק בכל הידע, הכלים, הניסיון והמקצועיות על מנת ללוות אתכם בדרך אל טיהור השם שלכם, או בדרך לצמצום העונש הפוטנציאלי שאותו אתם עלולים לקבל.

ברגע שאתם פונים לעורך דין פלילי, כדאי שתוודאו כי הוא אכן מכיר את הנושא מקרוב, צבר ידע וניסיון בו, ויודע לסלול עבורכם את הדרך הטובה ביותר בהליך המשפטי.

 

נקלעתם להליך פלילי הנוגע להנפקת חשבוניות מס פיקטיביות? פנו לעורך דין פלילי

אנחנו יכולים רק להניח שאתם נתקלים לראשונה בסיטואציה שבה אתם עומדים לקראת הליך משפטי, ולכן אין ספק שהידע שדרוש לכם על מנת לצלוח אותו הוא אינו ידע שאתם מחזיקים בו באופן עצמאי. סיוע וליווי מטעם עורך דין פלילי יכול לגשר על הפער בין הידע שלו אתם זקוקים לבין הידע שבו אתם מחזיקים, והוא יוכל להדריך אתכם לאורך כל הדרך בצורה מקצועית ובטוחה.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

העלמת מס

העלמת מס הינה עבירה פלילית, אשר בצידה קיימים עונשי מאסר בפועל. משמעותה של העלמת מס היא להתחמק, בדרכים שונות, מתשלום המס, אשר כל אזרח בישראל

עבירות מס כעבירות מקור

תחום המשפט הפלילי מאגד תחתיו מגוון רחב של עבירות שונות ובכללן, עבירות סמים, עבירות אלימות, עבירות רצח, עבירות מין, עבירות הריגה, עבירות רכוש, עבירות הלבנת