חלופת מעצר

במדינת ישראל המעצר איננו נחשב בתור עונש, והמטרה העיקרית שלו זה לאפשר למשטרה לפעול ולאסוף ראיות ללא שיבושים. כמובן שעבור הנאשם, שלב המעצר הינו שלב משמעותי מאוד ולעיתים אף טראומתי שיכול להשפיע רבות על עתידו.

אך כאשר בית המשפט מורה על מעצר של החשוד, הוא חייב לשקול את כל עילות המעצר השונות – וכמובן לבדוק גם אופציה של חלופת מעצר. הדבר המשמעותי ביותר שעומד לנגד עיניו של בית המשפט זה לפגוע כמה שפחות בחירותו של הנאשם, עד אשר המשטרה תסיים את פעולותיה בשטח. באמצעות חלופת מעצר המשטרה תוכל ברוב המקרים לפעול ללא פגע, ואילו הנאשם יוכל להישאר בסביבה המוכרת לו ולא תחת סורג ובריח.

מתי ישנו צורך באופציה של חלופת מעצר?

ברוב המקרים חלופת מעצר תהיה האופציה הראשונה שעומדת בפתחו של בית המשפט. כמו שכבר ציינו, המעצר הוא איננו חלק מהעונש – וכל אדם אשר נמצא במעצר הוא עדיין בגדר של חף מפשע עד אשר יוכח אחרת.

לכן סיבת המעצר נועדה מעילות מעצר שונות אשר גורמות לכך שהחשוד חייב להיות מבודד מהסביבה הקרובה. עילות המעצר השכיחות ביותר הן: הימלטות מגזר הדין, מסוכנות לציבור ושיבוש הליכי חקירה.

מיד כאשר בית המשפט קובע כי על האדם הנאשם להישאר במעצר הוא חייב לנמק מהי סיבת המעצר מבין עילות המעצר הללו. לכן בחלק נכבד מהמקרים כאשר בית המשפט פוסק על עילת מעצר, הוא יכול גם לאפשר זאת תחת חלופת מעצר.

כמעט לכל עילת מעצר ישנה חלופת מעצר רלוונטית אשר תוכל לפגוע בצורה פחותה בחירותו של הנאשם, אך תשרת באותה מידה את אופן ההתנהלות של המשטרה. לדוגמא כאשר עילת המעצר תהיה הימלטות מגזר הדין, בית המשפט יכול להורות על החשוד להתייצב באופן קבוע בתחנת המשטרה הסמוכה למקום מגוריו. בנוסף יכול להורות בית המשפט להצמיד לחשוד אזיק אלקטרוני אשר יסייע באיתורו במידה והוא נמלט. כך חירותו של הנאשם לא תיפגע, אך באותה מידה המשטרה תוכל להתנהל באותה המידה שהייתה מתנהלת אילולא היה הנאשם תחת סורג ובריח.

זוהי הסיבה שכאשר מדובר על הנושא של חלופת מעצר, נאשם מן השורה איננו יודע מהם התנאים המגיעים לו וכיצד יוכל לקבל אותם. עורך דין פלילי אשר מכיר את כל נושא הדין הפלילי על בוריו יסייע לכם בכל צעד ושלב, כך שתוכלו להמשיך בחייכם באופן האידיאלי ביותר. 

כמובן שכל החלטה עשויה להשתנות בהתאם לשלב שבו מצויה החקירה, וכמובן לאישומים שבהם מואשם החשוד. אך בכל שלב ניתן לבדוק את האופציה של חלופת מעצר על פני מעצר בפועל בתחנת המשטרה או באחד מבתי הכלא בישראל. בסופו של יום מדובר בהבדל משמעותי מאוד שאסור להקל בו ראש וחשוב מאוד לחתור על מנת להשיג אותו.

חלופת מעצר
חלופת מעצר

האם מעצר בית מוגדר בתור חלופת מעצר?

בהחלט כן, אחת מחלופות המעצר השכיחות ביותר במדינת ישראל זהו מעצר בית. כאשר החשוד משוחרר לביתו, אך איננו יכול לצאת ממנו במהלך שעות מסוימות ביממה. בחלק מהמקרים איסור היציאה יהיה איסור גורף על כל שעות היממה, ובחלק מהמקרים האיסור יהיה רק על שעות מסוימות במהלך היום. ההחלטה כיצד יתנהל מעצר הבית תקבע על ידי בית המשפט, שלרוב הסיבה שבגינה נעצר החשוד תהיה הסיבה המכרעת לאופן שבו מעצר הבית יתנהל.

חלופת מעצר בדמות מעצר בית תתאפשר על ידי הבאת ערב אשר מחויב לדאוג לכך שהחשוד פועל על פי תנאי המעצר עליהם חתם טרם היציאה למעצר הבית. בנוסף לכך ברוב המקרים לאותם עצורים מוצמד אזיק אלקטרוני אשר מאפשר לאתר את החשוד במידה והוא בורח או איננו מקיים את תנאי המעצר. בנוסף לכל אלה על מנת להבטיח את הליך החקירה התקין, החשוד אמור להתחייב שלא יצור קשר עם נאשמים אחרים אשר גם הם מואשמים באותה העבירה. כך מבטיחה המשטרה את טוהר החקירה, ותמנע מצב שבו הנאשמים עלולים לשבש את הליכי החקירה.

כמובן שבעזרתו של עורך דין פלילי תוכלו לקבל חלופת מעצר טובה ואידיאלית עבורכם, אשר תבטיח כי תוכלו לחזור לשגרה במהירות האפשרית. בחלק נכבד מהמקרים, למשטרה לוקח זמן רב עד אשר היא מגיעה לתוצאות הרלוונטיות ולכן המטרה העיקרית היא לפגוע במידה הפחותה ביותר בחייו של הנאשם עד אשר תתקבל החלטה מצידה של המשטרה. בחלק מהמקרים באמצעות חלופת מעצר תוכלו להמשיך להגיע לעבודה שלכם, ולנהל את שגרת החיים שלכם כפי שנהגתם עד כה.

כמה זמן יכולה להימשך חלופת מעצר?

ברוב המקרים המטרה המרכזית של המשטרה היא להמשיך את חלופת המעצר כמה שפחות, כך היא תוכל למנוע סיכונים או מצבים לא נעימים שעלולים להתרחש.

בחלק נכבד מהמקרים חלופת המעצר נמשכת מספר שבועות ועד מספר חודשים, כאשר הזמן עשוי להתארך בהתאם לזמן שבו לוקח למשטרה להגיע אל כל הממצאים הדרושים לה.

כמובן שבעזרתו של עורך דין פלילי תוכלו לקצר בצורה ניכרת את משך הזמן של חלופת המעצר, ולדחוק במשטרה להגיע להחלטה על מנת שתוכלו לחזור לשגרה הרגילה של חייכם. חלופת מעצר אומנם היא שלב חשוב מאוד בחירותו של כל נאשם, אך בסופו של יום – זוהי אינה השגרה שאליה כל נאשם רגיל לה.

רק עורך דין פלילי ידע בדיוק אילו תנאים טובים עבורכם, ומהם הגורמים שיכולים להפוך את ההחלטה על פיה ולהאיץ במשטרה להגיע להחלטה בעניינכם. כל אדם הוא בגדר חף מפשע עד אשר יוכח אחרת, ולכן חשוב מאוד שתשתמשו בעובדה הזאת על מנת שהאופן שבו אתם חיים לא יפגע. חלופת מעצר היא דרך מצוינת להחליף את המעצר שיכול להיות טראומתי עבור נאשמים רבים.

 

לסיכום

כל הנושא של חלופת מעצר הוא נושא משמעותי מאוד אשר יכול לעשות הבדלים משמעותיים עבור נאשמים רבים. זוהי הסיבה שהחל משלב החקירה ועד לסיום המשפט, כל נאשם במשפט פלילי חייב להסתייע בעורך דין פלילי שינווט אותו בצורה נכונה וחכמה.

כך תדעו בדיוק מהן הזכויות המגיעות לכם, וכמובן כיצד תוכלו לממש אותם במהירות האפשרית. לא הרבה מהנאשמים מודעים לעובדה כי מעצר זוהי האופציה האחרונה שעומדת לרשותו של בית המשפט, והאופציה של חלופת מעצר יכולה להיות הרבה יותר רלוונטית בחלק מהמקרים. לכן עורך דין פלילי יסייע לכם להשיג את התנאים הטובים ביותר כך שהחירות של הנאשם תיפגע במידה המועטה ביותר.

חלופת מעצר

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
חלופת מעצר

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים