חילוט רכוש בעבירות סמים

אחד האמצעים המשמעותיים ביותר שבית המשפט עשוי לעשות בו שימוש נגד מי שביצע עבירות סמים, הוא לחלט רכוש השייך לו לטובת אוצר המדינה. יש מקרים שבהם חילוט רכוש השייך לעבריין הוא בגדר חובה. במקרים אחרים, החילוט הוא בגדר רשות ובית המשפט יכול לנקוט את הצעד הזה או לחילופין להימנע ממנו, לפי נסיבות המקרה ועל פי שיקול הדעת של בית המשפט.

מהן עבירות סמים ומי עלול להיות האשם בהן? מהו בעצם חילוט רכוש בעבירות סמים? מתי חילוט רכוש הוא חובה ומתי הוא רק בגדר רשות? מתי כדאי לפנות לעורך דין פלילי ואיך הוא יכול לסייע? בשורות הבאות נתמקד באחד מהאמצעים היעילים המאפשרים לייצר הרתעה בקרב עברייני סמים.

מהן עבירות סמים ומי עשוי להיחשד בביצוען?

עבירות סמים הן כלל העבירות הקשורות בסמים המוגדרים בחוק כסמים מסוכנים. עם זאת, גם בעבירות הסמים יש דרגות שונות של חומרה. חומרת העבירה עולה ככל שההשפעה של העבירה היא גדולה יותר ומזיקה יותר לא רק למשתמש אלא גם לסביבה הקרובה והרחוקה שלו. באופן מעשי, היחס לעבירת סמים נגזר מהאופי ומהחומרה שלה.

 

באילו סוגים של עבירות סמים חוק העונשין מטפל ומהו העונש בצידם?

להלן סוגי עבירות הסמים המנויות בחוק העונשין הישראלי והעונשים הקבועים בצידן:

 

  1. החזקה ושימוש סמים: העבירה הראשונה היא החזקה של סמים ושימוש בהם. מדובר בהחזקה של סמים לשימוש עצמי ולא למטרת סחר בסמים, שהיא עבירה חמורה יותר החזקת סמים לשימוש עצמי, נושאת מאסר של שלוש שנים.
  2. סחר בסמים: סחר בסמים הוא למעשה מכירה של סמים או החזקת כמות שאפשר לעשות בה שימוש לצרכי סחר בסמים.
  3. ייבוא סמים: הקטגוריה הבאה בעבירות סמים היא יבוא סמים, שללא ספק נועד למטרות מסחר.
  4. הדחת קטינים לשימוש בסם: מדובר בעבירה משמעותית מאד, שהעונש המרבי עליה עלול להגיע לכדי עשרים וחמש שנות מאסר.

 

כל אחת מהעבירות הללו היא עבירה פלילית לכל דבר ועניין. משמעות הדבר היא רישום פלילי שבעקבותיו עלול העבריין לחוות הגבלות שונות ומשונות, כולל מניעת הזכות שלו להיכנס למדינות מסוימות בעולם. בנוסף, וזה למעשה נושא המאמר, הרשעה בעבירת סמים עלולה לגרור בעקבותיה גם חילוט רכוש של העבריין.

חילוט רכוש בעבירות סמים
חילוט רכוש בעבירות סמים

מה זה חילוט רכוש בעבירות סמים

חילוט רכוש בעבירות סמים הוא שם אחר, מכובס ומכובד יותר, להחרמת רכוש ששייך לעבריין הסמים. אמנם לא בכל מקרה מחלט בית המשפט רכוש השייך לעבריין סמים. אבל כשזה קורה, וכשהענישה מצליחה לעבור את כל המשוכות בדרך ליישום שלה, מדובר בפגיעה כספית ומורלית קשה בעבריין.

חילוט הרכוש הוא סוג של משקל נגד המקזז את הרווחים לכאורה של העבריין מעסקאות הסמים שלו. יש מקרים שבהם חילוט הרכוש של העבריין הוא בגדר חובה, וקשור באופן ישיר לביצוע העבירה. במקרים אחרים החילוט הוא, כפי שכבר הוזכר, בגדר ענישה שאמורה להרתיע עבריינים פוטנציאליים.

 

חילוט רכוש שהוא חובה וחילוט שאין חובה להטיל

כשבית המשפט עוסק בעבירות סמים, עולה לעיתים קרובות שאלת חילוט רכוש השייך לעבריין. לכאורה יש לגיטימציה לחלט רכוש כזה, שכן הוא הושג באמצעים לא חוקיים תוך עושק של הקורבנות. לעיתים קרובות, שימוש בסמים הרס משפחות וגרם לאובדן משמעותי של נכסים. לפיכך, חילוט הרכוש הוא לכאורה סוג של פיצוי. זאת, למרות שהרכוש מחולט לטובת המדינה.

 

מהו חילוט רכוש שהוא חובה?

כאשר אדם מורשע בעבירת סמים, ובעיקר אם העבירה היא חמורה ונוגעת לסחר בסמים ייצור או ייבוא סמים, יש חובה לחלט את הרכוש ואת הכספים הקשורים לכאורה לסחר בסמים. כך למשל יחולטו סכומי כסף גבוהים הנמצאים ברשותו של סוחר הסמים. יחולטו גם מכשירים המשמשים לכאורה לייצור הסמים, ובוודאי יחולטו סמים, אם נמצאו ברשות החשוד.

 

מהו חילוט רכוש שאינו בגדר חובה?

מעבר לאמור בסעיף הקודם, יכול בית המשפט לחלט רכוש של עבריין סמים, שאיננו קשור בהכרח לסחר בסמים. אפשר לחלט כסף מזומן, חשבונות בנק, נכסי דלא ניידי, חשבונות בנק ונכסים אחרים השייכים לעבריין. המטרה העיקרית של חילוט רכוש מהסוג הזה היא הרתעתית. אם עבריינים ידעו שעם ההרשעה שלהם ירד חלק גדול מהעמל שלהן לטמיון, ייתכן מאד שהם ימנעו מלכתחילה מלעסוק בסחר בסמים.

 

האם אפשר להתגונן מפני חילוט רכוש בעבירות סמים?

התשובה לשאלה הזאת איננה חד משמעית. אם הרכוש שחולט קשור ישירות בעבירת הסמים, אי אפשר למנוע את החילוט. עם זאת, אם מדובר ברכוש אחר, יש מקום לפעול נחרצות למניעת החילוט או לכל הפחות להקטנה משמעותית של ההשפעה שלו. אי אפשר לחלט רכוש ששייך לאדם אחר, אם נעשה בו שימוש לצורך סחר בסמים.

זאת, אם האדם שהרכוש שייך לו יוכל להוכיח שלא היה מודע לשימוש שנעשה ברכוש שלו. פנייה לעורן דין עשויה למנוע את החילוט או לכל הפחות להקטין, כאמור, את היקפי הכספים המחולטים.

 

הדרכים למניעה או הקטנה בהיקפו של חילוט רכוש בעבירות סמים

עורך דין פלילי מיומן יכול למנוע את החילוט בטענות שונות. אחת הטענות החשובות היא שאחרי החילוט, לבני המשפחה של העבריין אין אמצעי מחיה או מקום מגורים סביר. במקרה בו הרכוש אינו רכושו של העבריין, הרכוש יעבור חילוט רק אם הוכח שהעלים שלו שיתף פעולה עם העבריין לצורך סחר בסמים.

 

בשורה התחתונה

חילוט רכוש בעבירות סמים, מוצדק ככל שהוא עשוי להיות, אינו עניין של מה בכך. טיפול לא נכון בבעיה עלול להביא לאובדן רכוש הרבה מעבר למה שנכון ומוצדק. לפיכך חשוב לפנות לעורך דין בהקדם, על מנת להתגונן מפני הפעולה הצפויה.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות ייצור סמים

פקודת הסמים המסוכנים, מגדירה אילו פעולות מהוות עבירות סמים, פעולות כגון: ייצור, הכנה, הפקה, החזקה, סחר, ייבוא וייצוא של סמים. הפקודה מפרטת גם מהם החומרים

סמים לצריכה עצמית

על פי פקודת הסמים בישראל, חל איסור על אספקת סמים לצריכה עצמית, ללא אישור מתאים (קרי: אישור לאחזקת קנאביס רפואי, למשל). אדם הנתפס עם סמים,

אי הפללה בקנאביס

משמעותה של אי הפללה היא התייחסות מקלה לעבירה מסוימת, ובהקשר של אי הפללה בקנאביס – הכוונה הינה למקרה של צריכה עצמית של קנאביס. הצעת החוק

תפיסת סמים שיובאו מחו"ל

בעיית הסמים היא בעיה מוכרת ביותר, ולצערנו היא רווחת במיוחד במדינת ישראל. משטרת ישראל פועלת רבות על מנת למגר את תופעת ייבוא הסמים והסחר בסמים,

עבירת תיווך בעסקת סמים

פקודת הסמים המסוכנים התשל"ג 1973 עוסקת בכלל ההיבטים של העיסוק בסמים. הפקודה מגדירה במפורש את הענישה אשר מי שעוסק בתיווך בעסקת סמים עלול לספוג. מדובר

עבירות סמים נוער

עם העבירות השכיחות יותר שבני נוער במדינת ישראל נוטים להסתבך בהן, ניתן למנות עבירות סמים נוער. מדובר בבעיה מטרידה במיוחד, לאור העובדה שעבירות סמים בבני