חופשת אסירים

אסירים במדינת ישראל הם אזרחים לכל דבר ועניין אך מטבע הדברים, יש להם זכויות מוגבלות יותר משל האזרח הממוצע וחופש פעולה מצומצם יותר. אחת הזכויות הבסיסיות של רבים מהאסירים, היא חופשת אסירים. במאמר זה נסביר מהי חופשת אסירים בעצם, ועל הצעדים שיש לנקוט כדי שזכות זאת תתממש בצורה הטובה ביותר.

חופשת אסירים – מהי?

ישנם אסירים אשר נמצאים בכלא, לפי דרגת ענישה מסוימת אשר נותנת להם את היכולת לצאת לחופשה מסוימת מהכלא לזמן מסוים אשר נקבע על ידי בית המשפט. יש להבין כי לא כל האסירים זכאים לחופשה כאשר כל אסיר מקבל חופשה בתנאים שונים על פי חומרת הענישה שניתנה לו.

 

חופשת אסירים – תנאים שונים לאסירים שונים

כמו שאמרנו, חופשת אסירים היא בהחלט זכות שיש לכבד אך לפני שאתם מנסים לממש אותה, יש להבין מהרשויות באיזו מסגרת הדבר יכול להתבצע. האם זוהי חופשה המוגבלת במרחק מסוים? האם האסיר יכול להגיע למסגרת משפחתית או קרוב מסוים, לכמה זמן החופשה קיימת? עורך דין פלילי יכול לעזור בבירור הפרטים האלו.

 

חופשת אסירים היא זכות

זכות חופשת האסירים היא אינה זכות רגילה כלל וכלל. לרוב דבר זה ניתן כמעין פרס על התנהגות טובה או כמין הסכם בין האסיר לרשויות. בכל מקרה, מהרגע בה החופשה ניתנה, על הרשויות להעניק לאסיר את המסגרת שהובטחה לו ועל האסיר לא לעבור על התנאים שהוקצו לו.

 

מה בין חופשת אסירים לבין תקופת המאסר שנקצבה לאסיר?

לרוב, חופשת אסירים ניתנת לאדם אשר עבר את רבע מכמות המאסר שלו. ישנם מקרים חריגים אחרים אשר נותנים לאסירים שונים לצאת לחופשה לפני תקופת רבע המאסר. על כל פנים יש להבין שהחלטה זאת קשורה לחוק מסוים ולכן יש לבדוק מדי פעם אם החוק שונה. עורך דין פלילי יכול להגיד לכם האם הדבר שונה.

חופשת אסירים
חופשת אסירים

על הזכאות לחופשת אסירים כתלות בחומרת העבירה

סוג העבירה הוא גורם חשוב ומכריע יותר בקביעה האם האדם שביצע אותה יכול לצאת לחופשת אסירים. עבירה חמורה יכולה למצד אחד שהאסיר לא יצא לחופשה כלל וכלל בעוד שעבירה פחות חמורה יכולה לגרום לכך שהאסיר יצא לחופשה לעיתים תדירות יותר.

 

חופשת אסירים – מסגרות החופשה

לרוב חופשה תיעשה במסגרת מאוד מסוימת אשר מצד אחד תוכל לשמור את האסיר במקום זה ומצד שני  תוכל לתת לאסיר קרבה לאנשים מסוימים בתוך מקומות שנקבעו מראש. המטרה של חופשה זאת היא כפולה, האסיר צריך לא לעבור על החוק אך הוא אמור להשתמש בחופשה למטרות הנאה לצד בני המשפחה או הקרובים.

 

על חובת הזהירות בזמן חופשת אסירים

על האסיר לנהוג בצורה זהירה יותר בזמן החופשה שלו, פעולה לא נכונה יכולה לגרום לשינוי דרסטי בתנאי המאסר שלו כאשר הדבר נראה על ידי הרשויות כעבירה על החוק. האסיר צריך להיות עירני למסגרת חופשת המאסר שלו ולתנאים שניתנו לו על ידי הרשויות. אם יסטה מתנאים אלו הרי שזאת אשמתו.

 

חופשת אסירים – דעו את זכויותיכם וחובותיכם

לפני היציאה לחופשת מאסר, יש להיעזר בעורך דין פלילי על מנת לראות כי האסיר מבין בצורה מלאה את התנאים שניתנו לו. מיקום החופשה או המרחב בו האסיר יכול להסתובב, הזמן הקצוב של חופשת האסיר. אין לצאת לחופשה לפני שתפגשו עם עורך דין פלילי.

 

מה לגבי חופשת אסירים למטרת אירוע מיוחד?

אסירים יכולים לצאת לחופשה למען השתתפות באירועים מיוחדים של בני המשפחה שלהם. אירועים לדוגמא הנכללים בקטגוריה זאת הם- חתונה של בן או בת, ברית או פידיון, בר או בת מצווה, הלוויה ועוד. על כל פנים, כל אירוע נלקח בחשבון על ידי הרשויות ויש לבדוק אם הדבר אכן מעניק לכם חופשה.

גם אם ניתנה לאסיר את היכולת לצאת לחופשת מאסר כזאת או אחרת ולהגיע לאירוע משפחתי מסוים, הרי שגם בתוך האירוע הוא לא יכול להתנהג כאוות נפשו. למשל, עליו להימנע מצריכת אלכוהול אלא אם כן הרשויות הרשו לו. יש לבדוק כיצד האסיר יכול להתנהג במהלך החופשה שלו.

 

מקרים חריגים בחופשת אסירים – מהם?

אכן ישנם מקרים חריגים אשר יכולים להקנות לאסיר חופשה במסגרת נוחה ושונה משאר החופשות שניתנו לאורך השנה לאסירים. יש להבין כי מקרים אלו הם מאוד ספציפיים וניתנים לרוב לאסירים בעלי תנאי מאסר פחות חמורים, כאשר האסיר הוא אדם אשר הראה התנהגות טובה לאורך זמן.

 

כיצד תדעו אם אתם חריגים לעניין חופשת אסירים?

למעשה התשובה לכך היא פשוטה מאוד. אסיר אשר התנהג בצורה מכובדת ולא נקלע למקרים בעייתיים בתוך בית הכלא, הרי שהמקרה שלו הוא מיוחד. מצד שני יש תמיד לזכור כי נתינת החופשה צמודה למעשה שביצע האסיר שגבינו הוא נכנס לכלא.

 

אי מתן חופשת אסירים

למרות היכולת של אסיר אשר הראה התנהגות טובה לקבל חופשת אסירים במסגרת מסוימת, יש להבין כי ישנם אסירים אשר לעולם לא יוכלו לקבל חופשת אסירים כלל וכלל לכל אורך תקופת המאסר שלהם, כאשר הדבר עלול לא להשתנות לכל אורך תקופת המאסר.

 

בשורה התחתונה

חופשת אסירים היא בהחלט דבר אשר אותו ניתן לקבל מסגרת מסוימת ובתנאים ידועים מראש אשר ניתנים על ידי הרשויות. חופשות אסירים הפכו לדבר נפוץ למדי בשנים האחרונות, לכן אפשר בהחלט לנסות לברר האם האסיר זכאי לחופשה זאת ובאילו תנאים הוא יכול לקבל אותה. עורך דין פלילי הוא האדם שיכול לעזור לכם.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים