חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי

תחום המשפט הפלילי הוא אחד התחומים הענפים ביותר בעולם המשפטים, ואינספור תיקים נפתחים בגין עבירות פליליות מדי שנה בישראל ובעולם. תחת תחום המשפט הפלילי ניתן למצוא עבירות רבות, כמו אונס, סחר בסמים, איומים, רצח, גניבה, הריגה ועוד.

העבירות הפליליות הן רבות, ולא אחת מעורבים בהן אלמנטים כמו שימוש בכלי נשק, אשר מקנים נופך אחר לחלוטין לעבירה ועשויים להפוך את עבירת המקור לעבירה בנסיבות מחמירות, בראי החוק והמשפט.
אדם שמורשע בעבירות נשק בישראל, מסכן עצמו בעונש מאסר בפועל, תשלום קנסות, עונשי עבודות שירות ועוד, בהתאם לנסיבות המקרה.

לכן בחרנו להתעמק במסגרת הסקירה שלהלן, בנושא חומרתן של עבירות נשק במשפט הפלילי. בשורות הבאות תמצאו את כל הפרטים שחשוב להכיר בהקשר לעבירות נשק במשפט הפלילי, העונשים הקבועים בצידן בחוק העונשין, והמקרים בהם עורך דין פלילי עשוי לסייע.

עבירות נשק במשפט הפלילי הן עבירות אשר מעורבים בהן כלי נשק מסוגים שונים, שיכולים לשמש או ששימשו בפועל את הנאשם בביצוע העבירה.

לצערנו, מדינת ישראל לא חפה כלל מעבירות נשק במשפט הפלילי בשל מגוון נסיבות שונות, וביניהן הנגישות לנשקים מסוגים שונים (בין אם מדובר על נשק חם או נשק קר) של חיילים בצבא ההגנה לישראל, פריצות לבסיסי צבא על ידי אוכלוסיות מסוימות, וכן עסקאות נשק שמתבצעות בתחומי ישראל וכרוכות בייצוא וייבוא כלי נשק אל השטחים, מדינות ערב ומחוץ להן.

כמובן שכל אחד מן הסוגים של עבירות נשק במשפט הפלילי מטופל באמצעות עונשים שונים בדין הפלילי, על פי חומרת העבירה והשלכותיה, כפי שיוסבר בהמשך.

 

חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי כתלות בסוג עבירת הנשק שבוצעה

המשפט הפלילי מבדיל בין עבירות נשק שונות, בהתאם לדרגת החומרה שלהן, בהתאם לאופיין, בהתאם לעברו הפלילי של המבצע אותן, ובהתאם לרמת הסיכון שביצוע העבירה גרם לסביבתו של המואשם. בהתאם, נקבעת חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי, ויכולים להיקבע העונשים עבור כל אחת ואחת מהן.

המשפט הפלילי מבחין היום בין שמונה סוגים של עבירות נשק במשפט הפלילי, אולם בהחלט ניתן להגיד בפה מלא שעל אף ההבחנה הקיימת, קיימים מקרים שההכרעה בעניינם לא תוכל להיות חד משמעית. אם כן, מטרת ההבחנה הזו היא לסייע לבית המשפט לקבל החלטות, להצליח לסווג כל מקרה על פי ההבחנה המתאימה לו, וכמובן להתאים עונש הולם לכל מקרה ומקרה.

חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי
חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי

חומרת עבירות נשק במשפט הפלילי – שמונה ההבחנות

כדי להבין בצורה מפורטת יותר על מה מדובר כאן, חשוב להכיר את שמונה ההבחנות בצורה קצת יותר מפורטת, והנה הן: החזקת נשק שמהווה סכנה לביטחון המדינה, החזקת נשק שמשמש לכדי ביצוע עבירות פליליות בפועל, החזקת נשק לשם תכנון פלילי במועד עתידי, החזקת נשק ארגוני, החזקת נשק לשם צרכי הגנה עצמית, החזקת נשק לשם פעילויות ספורט או פנאי, החזקת נשק שהוא פריט שמצטרף לאוסף קיים, החזקת נשק עם רישיון שאינו בר תוקף.

 

על עבירות נשק במשפט הפלילי ומידרג הענישה

במבט חטוף, נדמה אולי שחלק מעבירות נשק במשפט הפלילי שפירטנו כאן למעלה הן חמורות יותר ואילו חלק מהן חמורות פחות. חשוב להבין שאמנם הן שונות אחת מהשניה בתכלית, כאשר חלק מהן העמידו בסיכון קבוצה גדולה יותר של אנשים, חלק מהן בוצעו בפועל ועוד, אולם בסופו של דבר הן כולן עבירות חמורות שהעמידו בסיכון את הסביבה, בין אם היא מונה אדם אחד בלבד ובין אם היא מונה מיליוני אנשים.

כמובן שהעונשים עבור כל אחת מהן הולמים ומידתיים ביחס לעבירה עצמה, אולם הן כולן מצריכות עונש כזה או אחר. מערכת המשפט רשאית לעשות שימוש בעונשי מאסר ארוכים במיוחד כלפי כל אחת מהעבירות.

 

על חשיבות הסיוע המשפטי בעבירות נשק במשפט הפלילי

ניתן לומר בפה מלא כי מערכת המשפט בישראל אינה מקלה ראש בנושא הענישה בגין עבירות נשק במשפט הפלילי. משום שכך, ייעוץ וליווי מטעם עורך דין פלילי הוא לא פחות מחובה עבור עבריינים שנמצאים לקראת או בעיצומו של הליך פלילי הנוגע לעבירות נשק.

עורך דין פלילי יודע להשתמש במיטב הכלים על מנת לנסות ולהפחית את העונש שאותו יקבל עבריין נשק שיורשע, עד כמה שניתן כמובן, להוכיח את הנסיבות שגרמו לו לבצע את העבירה שביצע, ולהצטייד בראיות שיוכלו להעיד לטובתו ולהגנתו.

 

מדוע אסור לוותר על שירותיו של עורך דין פלילי בהקשר לעבירות נשק

לא מעט אנשים סבורים ובטוחים שההתמודדות עם המשפט הפלילית היא בהחלט אפשרית עבורם גם ללא סיוע משפטי, אך בפועל המצב הוא שונה לחלוטין. רק עורך דין פלילי שהתמודד בעבר עם מצבים דומים, מכיר את החוק על בוריו, ויודע על אילו נקודות הכי כדאי ללחוץ לאורך ההליך המשפטי, ידע כיצד לחלץ את העבריין מהמצב אליו הוא נקלע. לכן, פסיחה על שימוש בשירותיו של עורך דין פלילי היא רעיון לא מאוד מוצלח, שלא כדאי אפילו לשקול.

 

עבירות נשק במשפט הפלילי – ללא עורך דין פלילי זה עלול להיגמר לא טוב

אף אדם אינו מעוניין לבלות שנים ארוכות בכלא, גם אם הוא חשוד או נאשם בביצוע עבירות נשק. מהסיבה הזו בדיוק, סיוע מעורך דין פלילי בתיקי נשק, הוא קריטי ואף הכרחי. בכוחו של עורך דין עבירות נשק לקצר את העונש הצפוי לנאשם ואף לבטל כליל את התיק במקרים מסוימים.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

ביטול רישיון נשק

לא מעט אנשים בארץ מחזיקים ברישיון נשק. רישיון נשק מיועד גם לאנשים שהם חלק ממערכת הביטחון, אך גם לאנשים פרטיים שמעוניינים לספק לעצמם הגנה. להבדיל

על החזקת אקדח שלא כדין ונשיאת נשק

כלי נשק הוא אמצעי שהסיכון הכרוך בעצם ההחזקה שלו הוא עצום. במדינת ישראל, העונשים הקבועים בחוק בגין החזקה ונשיאה של נשק הם חמורים מאד. הרבה

החזקת נשק שלא כדין

החזקת נשק שלא כדין נחשבת לעבירה חמורה ביותר. העונש הניתן בגינה הוא מאסר בפועל, ועד שבע שנות מאסר, גם אם זו נחשבת העבירה הראשונה של

החזקת נשק חם – רישוי לנשק

קיימות מדינות מסוימות בעולם שבהן כל אדם שחש צורך ורצון להחזיק באמתחתו נשק – יכול לעשות כן. אך במדינת ישראל, החזקת נשק חם כחוק מצריכה

עבירות בנשק קר – עונש

עבירות בנשק קר הן עבירות פליליות שכיחות יחסית במדינת ישראל. גורמי החוק והאכיפה בארץ נתקלים על בסיס קבוע במקרים בהם שימוש בכלי נשק קרים מתבצע

עורך דין סחר בנשק

בחוק בישראל מוגדרות מגבלות ברורות למדי שנועדו להסדיר את השימוש בכלי נשק בארץ. סחר בנשק הוא עסקה שבמסגרתה מבוצעת קניה ומכירה של כלי נשק חמים