זימון לחקירה במשטרה

זימון לחקירה במשטרה הינו צעד שמאיים על רבים, עוד בטרם התחילה החקירה עצמה. החשש קיים תמיד, במיוחד עבור אותם אנשים, אשר לא היה להם ניסיון קודם עם שוטרים או חקירות. במצבי פחד וחשש, עלולים המזומנים, שהם עדיין בגדר חשודים, להגיד דברים, אשר לאחר מכן יתחרטו עליהם.

לכן, יש להתלוות, מיד עם זימון לחקירת משטרה בעורך דין פלילי, אשר יוכל לספק ליווי אישי ולהדריך את החשוד בכל שלבי ההליך. ליווי עורך דין במקרה של זימון לחקירה במשטרה, הינו חשוב – הן לשמירת הנחקר עצמו מהפללה עצמית והן לשם הרגעה ותמיכה אל מול שלטונות החוק.

איך עורך דין פלילי יכול לסייע בעת זימון לחקירת משטרה?

עורך דין פלילי יכול להאיר מספר נקודות בעת ולפני זימון לחקירת משטרה. כדאי לדעת כי חוקר המשטרה יכול לשקר במהלך החקירה, ובכך, למשל, להשפיע על הנחקר על ידי לחץ באומרו שהוא כבר יודע את כל פרטי המקרה. בדיוק לשם כך נועד הליווי והייעוץ עם עורך הדין, אשר יכול למנוע מצבי לחץ מבעוד מועד.

כמו כן, עורך הדין יכול לוודא כי כל מה שנאמר בחקירה לא ישמש, לאחר מכן, כהפללה עצמית. הניסיון לחזור, לאחר מכן, מהדברים שנאמרו בחקירה הראשונית, הוא הרבה יותר מסובך מלא לומר את הדברים הללו מלכתחילה. כדאי להכיר לפני החקירה את התרגילים אשר נעשים בדרך כלל בסוגי החקירות הללו, כדי להגיע באופן קל יותר לפשרה, סגירת התיק, או העמדה לדין.

את עורך הדין אפשר להזעיק לפני, או תוך כדי החקירה במשטרה, גם אין עידוד לכך מצד החוקרים. בדרך כלל, החוקרים לא ישמחו לדעת במהלך החקירה כי הוחלט לזמן עורך דין, אשר יקשה על עבודתם ויגזול מזמנם.

 

האם חלה חובה להגיע למשטרה כאשר מתקבל זימון, ומה כדאי לדעת לפני?

אין שום חובה להגיע לתחנה לאחר זימון לחקירה במשטרה, כאשר שוטר הוא זה המזמין. מן הסתם, כדאי להגיע, בכדי לא לעורר חשד מיותר או נקיטת צעדים נוספים מרשויות החוק. אולם, ההגעה לתחנת משטרה הופכת להיות חובה רק כאשר מוצא צו בית משפט.

כך או כך, כאשר מתקבלת שיחת הטלפון, כדאי לברר במה דברים אמורים ומהי מטרת הזימון, האם המדובר על חשד, אשמה או עדות. סביר להניח כי פרטים אלה לא יינתנו בטלפון, אולם שווה לנסות ולדלות כמה שיותר מידע לפני ההגעה לתחנה. במקרה הצורך, אפשר יהיה לדחות את תאריך החקירה, ואת הזמן הנותר כדאי לנצל להתייעץ עם עורך דין פלילי.

זימון לחקירה במשטרה
זימון לחקירה במשטרה

איך מתנהלת חקירת המשטרה?

בדרך כלל, חקירת המשטרה תתחיל מקריאת החשדות. החשד שיוקרא יהיה בדרך כלל מאוד כללי, ולפעמים אף יהיה עמום באופן מכוון. כמו כן, חייבים השוטרים להזהיר ולהגיד כי כל הדברים שייאמרו במהלך החקירה עלולים לשמש נגדכם, במהלך המשפט.

בשלב זה, ראוי לבקש להתייעץ עם עורך דין, אם הדבר לא נעשה עד כה. עד אז, יש לזכור לא להאמין לכל מהלכי החוקרים היושבים בחדר, שינסו לדובב, לעודד ולשכנע לספר את כל האמת, להפליל אחרים בתמורה לשחרור, או תרגילים אחרים אשר מטרתם היא לפתור את תיק החקירה העומד מולם. כמו כן, כדאי לזכור כי כל החקירה מצולמת או מוקלטת בצורות שונות, לכן כל דבר שנאמר- יישמר ויתויק לשימוש עתידי.

 

האם כדאי לשמור על זכות השתיקה בעת זימון לחקירה במשטרה?

באופן כללי, תמיד כדאי להגיד כמה שפחות במהלך חקירת המשטרה ולא להאריך בדברים. זכות השתיקה ניתנת לכל חשוד או נחקר, אשר לא מעוניין להפליל עצמו. עם זאת, יש לציין כי אדם אשר שומר על זכות השתיקה, ולא אומר דבר בחקירה הראשונית, נראה אשם יותר והחשדות מולו עלולות להחמיר.

גם אם הנחקר לא שומר על זכות השתיקה, עדיף שהתשובות יהיו קצרות, כאמור, וסגורות ויסתכמו בכן או לא. כמו כן, לא כדאי לשקר לחוקרים בפרטים טריוויאליים, בכדי לא לעורר חשדות נוספים.

 

על החשיבות של מתן מידע מלא לעורך הדין המייצג לפני זימון לחקירת משטרה

בשונה מפירוט מלא לחוקרי המשטרה בדבר העבירה החשודה או המיוחסת, לעורך הדין יש לתת תמונה מלאה על העבירה, הסיטואציה בה היא התרחשה, הצדדים שהיו מעורבים וכל פרט אחר, שנראה או לא נראה רלבנטי, אשר קשור למקרה. רק עם מידע מלא, גם אם הוא מביך לעיתים, יוכל עורך דין פלילי לייצג נאמנה, ולסייע להקלת חומרת העבירה והעונש שיקבע בגינה.

כמו כן, כדאי שעוד לפני מהלך החקירה הראשונית, יידע עורך הדין את כל פרטי המקרה, כדי שיוכל לכוון את דעת החוקרים למקום בו הוא רוצה היות, ואולי אף להסיר את החשדות כליל.

 

בשורה התחתונה

זימון לחקירה במשטרה מזמן עימות בין הנחקר לחוקרים. כדאי להכיר מבעוד מועד את כל אותם תרגילים, אשר פעמים רבות, מפילים בפח נחקרים רבים. החשש מלומר דברים, אשר ישמשו במועד מאוחר יותר להפללה עצמית, הוא משמעותי ויכול להיפתר על ידי התייעצות, מוקדמת ככל האפשר, עם עורך דין פלילי.

לעורך הדין ניתן לספר את כל האמת בדבר המקרה, כולל הפרטים הקטנים ביותר, על מנת שיוכל לנסות למחוק את החשדות, להקל בעונש או להגיע לפשרה זו או אחרת עם מי מהמעורבים. את ההתייעצות והליווי של עורך הדין כדאי לעשות מיד עם היוודע עובדת הזימון לחקירה, כך ששאר השלבים בהליך יוכלו להיות קלים ופשוטים יותר.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים