זיוף דרכון

מעת לעת אנו שומעים על מקרים שבהם אדם גילה כי תעודה מזהה שבבעלותו או מסמך אישי המכיל מידע רגיש, זויף על ידי גורמים זדוניים כגון גורמים עברייניים או ארגוני טרור. אחד מן המקרים הפרטיים של זיוף מסמכים הוא התופעה המוכרת של זיוף דרכונים. במאמר זה נסביר אודות הפעולות שיש לנקוט בהן במידה וגיליתם כי נפלתם גם אתם קורבן לזיוף דרכון.

המקרה הנפוץ של זיוף דרכון

זיוף דרכון הוא מקרה שחוזר על עצמו לאורך השנים בצורות שונות כלפי אזרחים רבים במדינת ישראל. מכיוון שזהו מקרה כה נפוץ ישנן תקנות שלפיהן רשויות האכיפה והחוק פועלות במקרה של זיוף דרכון ולפיכך צעדים אלו ידועים מראש. עורך דין פלילי יכול גם הוא לסייע לכם לפעול במידה ואתם סבורים כי נפלתם קורבן לזיוף דרכון.

 

מה ניתן לעשות במקרה שמגלים כי זיוף דרכון התבצע?

אם יש לכם סיבה לחשוד כי הדרכון שלכם זויף, עליכם להגיש תלונה במשטרה. משטרת ישראל פועלת על מנת שאנשים המבצעים עבירות זיוף והתחזות יטופלו במלוא חומרת הדין.

 

אילו מאמצי אכיפה ננקטים כנגד זיוף דרכונים?

לאחר תחילת מקרה זיוף הדרכון ותפיסת האדם אשר ביצע את המעשה, חשוב לדעת שרשויות האכיפה והחוק פועלות בצורה מסוימת על מנת שהאנשים שעוברים על החוק וזייפו את הדרכון למטרות זדוניות. זהו מעשה חמור ביותר וכך הצעדים הננקטים כנגד מעשים שכאלו יכולים להיות נוקשים גם כן.

 

על זיוף דרכונים ועבירות נוספות

ישנם פעמים בהם עבירת הזיוף קשורה לעבירה גדולה יותר. כך אדם המזייף דרכון יכול לקשור קשר למסגרות פשיעה אחרות. כאשר אדם זה נתפס הוא אינו נשפט אך ורק על עבירת זיוף הדרכון אלא על שאר העבירות שעזר לבצע בזכות עבירת הזיוף. עורך דין פלילי ידע לאתר את פעולות אלו ולגרום לכך שהעובר על החוק יקבל עונש בהתאם למעשיו.

זיוף דרכון
זיוף דרכון

על זיוף דרכונים ועבירות נוספות

ישנם פעמים בהם עבירת הזיוף קשורה לעבירה גדולה יותר. כך אדם המזייף דרכון יכול לקשור קשר למסגרות פשיעה אחרות. כאשר אדם זה נתפס הוא אינו נשפט אך ורק על עבירת זיוף הדרכון אלא על שאר העבירות שעזר לבצע בזכות עבירת הזיוף. עורך דין פלילי ידע לאתר את פעולות אלו ולגרום לכך שהעובר על החוק יקבל עונש בהתאם למעשיו.

 

זיוף דרכון – כיצד הוא מתבצע?

זיוף דרכון יכול להתבצע בשתי דרכים אפשריות. האחת, דרך פיזית כך שהדרכון מזויף על ידי תוכנות מחשב מתוחכמות ומתקדמות ולאחר מכן מתקבל הדפס אשר דומה להדפס של דרכון המקור. הדרך השנייה היא דרך דיגיטלית כאשר ישנן רכישות ומעשים שאפשר לעשות דרך האינטרנט מבלי שישנו צורך בדרכון עצמו. כך העבריין יכול לשנות צילום או סריקה קיימת של הדרכון שלכם.

 

האם יש דרך להוכיח כי הדרכון שלי שימש כבסיס ליצירת דרכון מזויף?

זיוף דרכון הוא בסופו של דבר מעשה שיש להוכיח. ברגע שקיים חשד לפיו אדם זייף דרכון יש להראות הוכחות חותכות לכך שהעבירה התבצעה על ידי אדם זה. מכיוון שזהו מקרה מורכב למדי אשר מצריך שימוש באמצעים טכנולוגיים מורכבים, משטרת ישראל תצטרך להפעיל את משאביה ובמקרה הצורך למצוא הוראות אשר יעזרו להפליל את העבריין.

 

זיוף דרכון הוא עבירה פלילית לכל דבר ועניין

עבירות רבות אשר נעשות אל בני אדם הן עבירות אזרחיות והיחס מצד רשויות האכיפה והחוק הוא שונה ומקל יותר כלפיהם. במקרה של זיוף דרכון טוב לדעת שזהו מעשה פלילי לכל דבר והרשויות רואות את מעשה זה כחמור ביותר ואף ככזה שיכול להביא למעשיים בעייתים בהמשך. עורך דין פלילי ידע להתייחס ברצינות במקרה ולפעול כדי שתקבלו פיצוי הולם.

 

ומה לגבי שימוש בדרכון מזויף?

לרוב המקום בו נתפסים העבריינים אשר זייפו דרכונים הוא שדה התעופה כאשר הם מבקשים לעבור בביקורת הגבולות. ביקורת זאת היא קשוחה למדי ולעיתים מספיק מבט קצר על המסמך בכי להבחין שהוא מזויף. ברגע שנתפס אדם עם דרכון מזויף, המידע מובא על רשויות האכיפה והחוק.

 

יש להיות ערניים לזיוף דרכונים

מכיוון שזה עבירה שיכולה לקרות לכל אחד בכל יום, יש להיות ערניים למקרים בו אחרים משתמשים בדרכון שלכם ואף מתחזים אליכם. בנוסף, יש לשמור על המסמכים שלכם במקומות מאובטחים ולבדוק כמה פעמים אל מי אתם שולחים מסמכים כדי שלא יעשה שימוש בדרכון שלכם למטרות זיוף.

 

כיצד עורך דין פלילי יכול לסייע במקרה של חשד לזיוף דרכון?

כעת כשאתם ידועים על האפשרויות השונות לענישה כנגד עבירת זיוף דרכון, דעו כי אתם בהחלט יכולים לפעול במידה והרשויות רואות בכם ככאלו שהפרו את החוק ופעלו על מנת לזייף דרכון. עורך דין איכותי יכול לפעול לטובת המקרה שלכם כדי שתוכלו לצאת ממנו בצורה נקייה.

 

על ההשלכות הבינלאומיות של שימוש בדרכון מזויף

כאמור, ניתן להשתמש בדרכון המזויף כאשר ישנו צורך לבצע רכישות כספיות כאלו ואחרות בארץ ובחוץ לארץ. מאחר שזהו עיסוק עם חברות ועסקים אשר נמצאים מחוץ לישראל , יש להן את מערך החוקים שלהם. כאשר חברות אלו יזהו כי נעשתה רכישה בעזרתו של דרכון מזויף ישנו מצב לתביעה שאינה קשורה אך ורק לישראל.

הדבר תקף במקרה בו אדם נתפס עם דרכון מזויף מחוץ לגבולות ישראל. במקרים מסוימים הוא אף יכול למצוא את עצמו נשפט בבתי משפט של ארצות אחרות ומקבל עונשים חמורים ביותר על פי החוקים הקיימים במדינה זאת. העונשים יכולים לנוע מאיסור כניסה לארץ זאת ועד לעונש מאסר.

 

בשורה התחתונה

עורך דין פלילי יודע לזהות את המקרים של זיוף הדרכון. עורך דין בעל ניסיון יגיע למקרה עם כלים ויוכל לפעול על מנת שהמקרה יסתיים לטובתכם.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

זיוף דרכון ירוק, תו ירוק ותעודת מתחסן

מגפת הקורונה שהתפשטה במהירות עצומה ברחבי העולם, גרמה לסגירה כמעט מוחלטת של המשק הישראלי. למעט עסקים ומקומות עבודה חיוניים, הוחלט כבר בשלב מוקדם של התפשטות

עורך דין עבירות זיוף והתחזות

עבירות זיוף והתחזות, הן עבירות פליליות הכרוכות בנטילת הזהות של אדם אחר והתחזות לו, המתבצעת על ידי זיוף של תעודות ואישורים שונים, מתוך כוונה לקבל

גניבת זהות והתחזות – עונש

גניבת זהות והתחזות הן עבירות לא פשוטות ובמקרים רבים קשה לפענח את ההתחזות ולפתור את הבעיה. מי שעלול לסבול הוא דווקא קורבן ההתחזות ולאו דווקא

זיוף מסמכים – העונשים הקבועים בחוק

זיוף מסמכים הוא קטגוריה נרחבת של עבירות פליליות המגלמת בחובה סוגים שונים של מעשי זיוף, ובכללם: זיוף של תעודות מזהות כמו תעודות זהות, רשיונות נהיגה

עבירות זיוף – סוגים ועונשים

אחת מן העבירות השכיחות יותר בעשורים האחרונים, הן עבירות זיוף. ישנם סוגים שונים של עבירות זיוף המנויות בחוק העונשין הישראלי ועונשים שונים בגין עבירות זיוף