העלמת מס

העלמת מס הינה עבירה פלילית, אשר בצידה קיימים עונשי מאסר בפועל. משמעותה של העלמת מס היא להתחמק, בדרכים שונות, מתשלום המס, אשר כל אזרח בישראל חייב בתשלומו על פי חוק.

העלמת מס עלולה להתבצע בקרב בעלי עסקים עצמאיים, החל מבעל העסק הקטן, אשר מעוניין בעשיית "כסף שחור" ללא הוצאת קבלות כחוק, עבור דרך אנשי עסקים אשר פותחים "חברות קש" וכלה ברואי חשבון, אשר מאפשרים את מנגנון העלמות המסים.

במדריך זה נסביר מהן האסטרטגיות בהן נוקטים מעלימי מיסים בישראל, אילו מאמצי אכיפה והרתעה ננקטים כנגד העלמת מס, מהם העונשים בצידן של עבירות העלמת מס, וכיצד עורך דין פלילי יכול לסייע למי שנחשד או נאשם בהעלמת מס.

האסטרטגיות בהן נוקטים מעלימי מיסים

העלמת מס יכולה להיעשות במגוון דרכים, כיד הדמיון הטובה של העבריינים. אחת הדרכים הנפוצות להעלמת מסים היא בקשת החזר מס, למרות שאין זכאות לכך, שיטה זו יכולה להיעשות על ידי העלמת חלק מההכנסות, באמצעות קבלת "כסף שחור", ללא הוצאת קבלות, או לחילופין על ידי הוצאת קבלות ודיווח על הוצאות פיקטיביות, אשר מצהירות על עסקה שלא נעשתה.

בנוסף, יכול מעלים המס להציג מצגי שווא שונים כדי לקבל החזר הוצאות, כמו רישום הוצאות פרטיות כחלק מהעסק, רישום כוזב של עיר מגוריו כך שיוכל לקבל הטבות גיאוגרפיות הניתנות בישראל, ואף רישום כוזב של מצבו האישי. כמו כן נעשית העלמת מס באמצעות מגוון מטבעות קריפטוגרפיים ווירטואליים, אשר הינה דרך טכנולוגית מתוחכמת יותר.

 

האם כל האסטרטגיות להקטנת מס הינן פליליות?

כל אדם, בעל עסק, רוצה להוריד ולהפחית את נטל המס המוטל עליו. רצון ותקווה זו עדיין אינה הופכת אדם לעבריין, אשר יידרש לסיוע של עורך דין פלילי. כאשר אדם מצהיר הצהרות אמיתיות, ללא הסתרת עובדות מהותיות, אך נוקט באמצעים של תכנון המס, אותו עליו לשלם, הוא לא ייחשב כפורע חוק.

ההבדל בין העלמת מס חוקית לתכנון מס לגיטימי הוא בעצם בחירת האמצעים העומדים לרשות האדם. פעמים רבות, מגלים האנשים כי הגבול בין השניים הינו דק. רואה חשבון ועורך דין פלילי יוכלו להבדיל ולהפריד, מבעוד מועד, בין שני הסוגים.

 

אכיפה והרתעה כנגד העלמת מס

רשויות המס בישראל עושות רבות כדי לנסות לאכוף ולהרתיע אזרחים מפני העלמת מס, באמצעות מגוון כלים. הקדמה הטכנולוגית, מאפשרת כיום לרשויות המס לגלות יותר ויותר מעלימי מס, באמצעות תקשורת עם רשויות בין לאומיות, מעקב אחר חשבונות רחוקים, מעקב אחר הרשתות החברתיות בהם מעורב אותו נישום, תישאול לקוחות ועוד.

העלמת מס
העלמת מס

השלכות חברתיות וכלכליות של העלמת מס

רבים לא נוטים לחשוב על כך, אולם העלמת מס לא נעשית רק כנגד הממסד או השלטון, אלא למעשה היא פוגעת בכל אזרח, שכיר, אשר משלם מסים כחוק. מכיוון שתקציב המדינה תלוי במיסי התושבים, כאשר ישנו חסר גדול בגבייה מעסקים עצמאיים, ייעשה התשלום מכיסי השכירים.

מעבר למשמעויות הכלכליות והחברתיות שיש בהעלמת מסים, ישנן גם השלכות מוסריות. הפרט, אשר אינו משתתף בתשלום מיסים כשאר חבריו, נהנה מזכויות דומות להם, בלי לשאת בעול אותו הם נושאים לבדם.

 

כיצד נתפסת העלמת מס בראי המשפט בישראל?

הרשות השופטת מנסה להחמיר עם עבירות של העלמת מס, ולו רק משום החשש שעבירה זו עלולה להיות "מכת מדינה" ולמוטט את הכנסות המדינה, התלויות בכך. מספיק שאדם יתלונן על אדם אחר בחשד לאי קבלת קבלות, או לביצוע עבירות של העלמת מס, ורשות המסים יכולה להסתייע בחקירות סמויות על בעל העסק.

במקרה הצורך, היא עלולה להחרים את כל ספריו ולהעמיד אותו למשפט פלילי. העונשים אשר יינתנו על ידי בית המשפט, עלולים להיות חמורים מהרגיל, מבחינת עונשים הרתעתיים. עם זאת, במהלך המשפט, ייבחן עד דק, עברו של הנאשם, גילו, מצבו הבריאותי, הרשעות קודמות, היקף העלמת המס שהוא ביצע מבחינת ההון הנעלם, ומשך התקופה שבוצעה העבירה.

 

אילו עונשים מוטלים על פי חוק על העלמת מס?

העלמת מס יכולה להיות מסווגת כעבירה טכנית או כעבירת מס מהותית. משמעותה של עבירה טכנית היא כאשר אין מאחוריה עבירה פלילית, אולם היא מוגדרת כך משום שיש בה עבירה על הנהלים הפיננסים המקובלים. עבירת מס זו, כאשר היא מגיעה לבית משפט, היא עלולה לגרור עונש של שנה עד שנתיים מאסר בפועל, או לחילופין קנס אשר גובהו מוחלט על ידי בית המשפט.

עבירת מס מהותית היא העבירה הגוררת עונשים כבדים, משום שיש מאחוריה כוונה פלילית באופן מכוון. העונש שיינתן באשמת עבירת מס עלול להיות 5 עד 7 שנים. בנוסף למאסר בפועל בית המשפט יכול גם לפסוק על קנס כספי.

 

מהו היקפן של עבירות העלמת מס בישראל?

קשה לאמוד במספרים מדויקים את היקף העוברים על עבירה זו, מעצם מהותה. למרות, שפעמים רבות, מופנית אצבע מאשימה לבעלי עסקים קטנים, כמו שיפוצניקים או בעלי חנויות קטנות, אשר עושים חלק מהונם על ידי העלמת מס, הסכומים הגבוהים והמשמעותיים יותר, מועלמים על ידי בעלי עסקים גדולים.

ההערכה היא כי שוק זה מגלגל מיליארדי שקלים בכל שנה, אך רק מקצת העבריינים נתפס. הבעיה המשמעותית בישראל, לדברי מומחים רבים, היא הדעה החברתית הגורסת כי עבירה זו הינה לגיטימית. כדי לפעול כנגד העבירה ולנסות למנוע אותה באופן כליל, צריכה להשתרש בחברה ההבנה כי העלמת מס היא עבירה פלילית, אשר גוררת סנקציות כבדות.

 

בשורה התחתונה

העלמת מס הינה עבירה פלילית, אשר עלולה גם להיחשב כחמורה ביותר ולגרור עונש של עד 7 שנות מאסר. כאשר ישנו חשש לפתיחת חקירה בנושא העלמת מס, יש לפנות באופן מיידי לעורך דין פלילי המנוסה בתחום של עבירות מס, כדי לנסות להימנע, ככל האפשר, מעונשים חמורים.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

עבירות מס כעבירות מקור

תחום המשפט הפלילי מאגד תחתיו מגוון רחב של עבירות שונות ובכללן, עבירות סמים, עבירות אלימות, עבירות רצח, עבירות מין, עבירות הריגה, עבירות רכוש, עבירות הלבנת

חשבוניות מס פיקטיביות

כל אחד ואחת מאיתנו מחזיקים בערכים שונים של מוסר ואתיקה, שבהם אנחנו משתמשים לא פעם בחיי היום יום שלנו, בחיים המקצועיים שלנו, בחיים הזוגיים שלנו