העונש על האזנות סתר

אנו חיים בתקופה בה יכולה להתרחש פגיעה בזכות הבסיסית שלנו לפרטיות בכל רגע נתון. מעשים אלו נכנסים לקטגוריה של עבירות פרטיות. במאמר זה נדון במקרה של האזנות סתר והעונש שאדם המבצע את העבירה עשוי לקבל. עורך דין פלילי הוא האדם אליו אתם צריכים לפנות במקרה בו אתם נאשמים בביצוע האזנות סתר או אם אתם חושדים כי מעשה זה נעשה כנגדכם.

כיצד הדין הפלילי בישראל מתייחס לעבירת האזנות סתר?

לפי החוק לשמירה על הפרטיות של אזרחי המדינה, האזנת סתר היא פעולה שבמסגרתה אדם אחד מקשיב לשיחה של אדם אחר. המקרה רלוונטי הן לשיחה פרונטלית, בין אדם אחד לאחר והן לשיחה שבוצעה באמצעים אלקטרוניים או דיגיטליים כדוגמת מכשירי טלפון סלולריים או אמצעים ממוחשבים.

 

כיצד האזנות סתר מבוצעות?

שימוש במכשירי האזנת בסתר נעשה בשתי דרכים עיקריות: הראשונה היא שימוש במכשירי האזנה אלקטרוניים וסמויים אשר הפכו נגישים יותר בשנים האחרונות. הדרך השנייה היא שימוש בתוכנות ייעודיות להאזנות סתר אשר אותן אפשר להתקין על מכשירי הטלפון והמחשב הפרטיים של כל אדם. האזנות סתר הן בגדר עבירות פרטיות, שהן עבירות פליליות לכל דבר ועניין.

 

מהו העונש על האזנות סתר?

האזנת סתר בבסיסה היא מעשה בלתי חוקי אשר עשוי לגרור בצידו ענישה ברמות שונות. הענישה משתנה כתלות באופי השימוש שנעשה בחומרים שהוקלטו על ידי מבצע האזנת הסתר. ישנם מקרים בהם הקלטות של האזנת סתר מופצות ברבים, על מנת להכפיש את שמו של האדם שלשיחותיו האזינו. במקרים אחרים ההקלטות בהאזנות סתר משמשות ארגוני פשיעה מסוימים. בכל מקרה הענישה בגין האזנות סתר יכולה לכלול גם עונשי מאסר כפי שנסביר בהמשך.

 

ביצעתם האזנות סתר? כך תדעו אם עברתם על החוק

במקרה של האזנות סתר, התשובה לשאלה האם מדובר בפעולה חוקית היא פשוטה למדי. אם האזנתם לשיחה של אדם אחר, מבלי שהוא מודע לכך ומבלי שיאשר זאת, הרי שהעבירה התקיימה. עורך דין פלילי יכול להיות שם בשבילכם על מנת לייעץ ולאבחן האם אכן המעשה שביצעתם הוא בגדר עבירות פרטיות.

העונש על האזנות סתר
העונש על האזנות סתר

כיצד ניתן להרשיע חשוד בביצוע האזנות סתר?

נשאלת השאלה, כיצד אדם יכול להוכיח כי אכן בוצעה האזנת סתר לשיחה שלו? אין די בחשד כשלעצמו על מנת להפליל חשוד בביצוע האזנות סתר ולהבטיח כי ייענש בגין מעשיו. את אשמתו של החשוד יש לגבות בנתונים ראייתיים, בסיועם של גורמי החוק והאכיפה.

 

איזה עונש מאסר צפוי לאדם שהורשע בביצוע האזנות סתר?

הרשעה בביצועה של עבירת האזנות סתר יכולה להביא, במקרים מסוימים, לכך שהנאשם יישא בעונש מאסר. עונש מאסר על האזנות סתר נע בין חמש שנים לתקופות מאסר ממושכות יותר, על פי חומרת העבירה והיקפה. עם זאת, בכוחו של עורך דין פלילי מנוסה למנוע מקרים של הפללה מוטעית בביצוע האזנת סתר, ולהפחית בעונשו של אדם שנאשם בביצוע האזנות סתר על לא עוול בכפו.

 

האם חוקרים פרטיים מורשים לבצע האזנות סתר?

ישנה סברה רווחת לפיה האזנת סתר המתבצעת בידי בלש פרטי, מותרת מבחינת החוק, גם אם היא נעשית לטובת צרכים שאינם נוגעים לעולם הפלילים. אולם הלכה למעשה, ביצוע האזנת סתר על ידי בלש פרטי בהחלט יכולה להיחשב כעבירה על החוק ולגרור בצידה סנקציות פליליות שיחולו הן על הבלש והן על אדם שהזמין את האזנות הסתר דרכו.

 

האם ישנם מקרים בהם לא בהכרח ניתן עונש על ביצוע האזנות סתר?

אם עד כה דנו בנושא הענישה בגין האזנות סתר, חשוב לדעת שבמקרים מסוימים, ביצוע האזנת סתר נחשב חוקי. למשל, מקרה שבו גורמי אכיפה וחוק מבצעים האזנת סתר על מנת למנוע את התרחשותן של עבירות פליליות כאלו ואחרות, הוא דוגמא להאזנות סתר שהחוק עשוי להתיר בתנאים מסוימים.

 

כיצד האזנות סתר קשורות לעבירות סחיטה?

האזנת סתר עשויה להיות קשורה למעשה סחיטה, שהוא בפני עצמו אסור על פי חוק. בהקשר זה, במידה ויוכח כי עבירת סחיטה גובתה בביצוע האזנות סתר, ככל שהנאשם יורשע בביצוען, הוא צפוי לענישה מחמירה יותר מן העונשים הקבועים בחוק בגין האזנות סתר כלשעצמן.

 

מדוע חשוב להיות ערניים בכל הנוגע להאזנות סתר?

הרשעה בביצוע האזנות סתר מובילה כאמור לענישה מחמירה ובפרט כאשר מדובר בהאזנות סתר שבוצעו כאמצעי לביצוע עבירות פליליות מסוגים אחרים, כגון עבירת סחיטה באיומים. לכן, במידה ואתם חושדים כי נפלתם קורבן להאזנות סתר, יש לדווח על כך לרשויות החוק ולציין את מכלול הפרטים הידועים לכם. ככל שיתברר כי האזנות הסתר בוצעו בהקשר לעבירות פליליות נוספות, גדלים הסיכויים להבאת החשוד או החשודים בביצוען לדין והשגת הרשעה.

 

בשורה התחתונה

בעידן הדיגיטל, השמירה על הפרטיות הפכה מאתגרת מאי פעם. מחד – כל אדם מן היישוב עלול לגלות יום בהיר אחד שהוא נפל קורבן לביצוע האזנות סתר, הן ממניעים אישיים והן ממניעים פליליים. מנגד, גם אישומי שווא בביצוע עבירות פליליות והאזנות סתר בכללן – הן כבר מזמן לא תרחיש בלתי אפשרי.

העונש הקבוע בחוק בגין האזנות סתר הוא כאמור מחמיר, ולכן במידה ואתם מעורבים בפרשיית האזנות סתר – בין אם בתור חשודים בביצוען ובין אם בתור מי שנפגעו מביצוע האזנות סתר, מוטב לפנות בהקדם האפשרי להתייעצות עם עורך דין פלילי.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

האזנות סתר

בתור בני אדם, אנחנו מנהלים שיחות כאלו ואחרות עם גורמים שונים כגון האנשים הקרובים אלינו, חברים למקום העבודה, שיחות שבשגרה עם גורמי שירות ומכירות, וכן

מהו חוק הגנת הפרטיות?

בתקופה בה אנחנו חיים כיום, המרחב האישי שלנו משתלב עם המרחב הציבורי. לפיכך, אנו נדרשים להגדיר בצורה עצמאית מהם הפרטים האישיים שלנו ועל איזה מידע

איך יודעים שמצותתים לטלפון

אחד מנושאי השיחה העיקריים כיום כמעט בכל מקום זוהי רמת הביטחון והפרטיות האישית שנמצאת בצומת דרכים. לא פעם אנו מגלים כי כמעט כל מילה שאנו