הליכים משפטיים

כל אזרח במדינת ישראל, עלול למצוא את עצמו מעורב בהליכים משפטיים בשלב כזה או אחר של חייו. ישנם שני סוגים של הליכים משפטיים, והם הליכים אזרחיים והליכים פליליים. במסגרת הסקירה שלפניכם נסביר מהם הליכים משפטיים, מה חלקן של רשויות החוק והאכיפה בהליכים אלו, מהם הליכים אזרחיים, מהם הליכים פליליים, וכיצד ניתן לקבל סיוע משפטי בכל אחד מסוגים ההליכים הללו. חשוב לקרוא ולהכיר.

מהם הליכים משפטיים?

בעת שאדם מבצע מעשה מסוים, רשויות האכיפה והחוק עלולות להחשיב את פעולותיו כחריגה מהחוק ולהחליט לפתוח בהליכים משפטיים כנגד אדם זה. החוק במדינת ישראל קובע כי כל אדם הוא חף מפשע עד שיוכח אחרת מצד אחד, ומצד שני, בידי מערכת המשפט חופש פעולה רב המאפשר לה לחתור לחקר האמת במסגרת ההליכים ולהטיל סנקציות פליליות או אזרחיות על אדם שימצא אשם במסגרתם.

מה חלקן של רשויות האכיפה והחוק בהליכים?

רשויות החוק והאכיפה הן הגופים הראשונים שעימם האזרח נדרש בדרך כלל להתמודד כאשר הוא נתפס בביצוע עבירה. אולם ישנם מקרים שבהם ההליכים אינם מתחילים מול גורם אכיפה כגון משטרת ישראל, אלא מגיעים ישירות לפתחו של בית המשפט. הדבר נכון בעיקר כאשר מדובר על הליכים אזרחיים. כך או כך, סיוע של עורך דין הוא רלוונטי ומועיל הן כשמדובר על הליכים פליליים והן כשמדובר על הליכים אזרחיים.

מהם הליכים אזרחיים?

הליכים אזרחיים הינם הליכים משפטיים שבמסגרתם אדם ניצב מול גוף אזרחי או אדם בודד, בהקשר של מחלוקת המגיעה לטיפול בבית דין אזרחי במסגרת תביעה. הליכים אזרחיים רבים מטופלים מול בית המשפט לתביעות קטנות, ולרוב הם נסובים סביב מחלוקות בין אזרחים בנושאים כספיים, או דיני נזיקין. אולם גם סכסוכי עבודה נחשבים כהליכים אזרחיים וגם תביעות גירושין המתנהלות מול בית הדין לענייני משפחה הן הליכים אזרחיים. הליכים אזרחיים, כאמור, לרוב אינם מערבים את גופי האכיפה והשיטור.

הליכים משפטיים
הליכים משפטיים

מהם הליכים פליליים?

הליכים פליליים הינם הליכי אכיפה, חקירה ומשפט, הננקטים כנגד אנשים הנאשמים בביצוע עבירות פליליות לסוגיהן, כהגדרתן בחוק העונשין הישראלי. הליכים פליליים מתחילים כבר מהמועד בו אדם נתפס בביצוע עבירה, נדרש להגיע לחקירה משטרתית או מובא למעצר, ונמשכים מול בית הדין הפלילי.

היה ונקלעתם להליכים פליליים, הפניה לשירותיו של עורך דין פלילי היא קריטית ויכולה להשפיע במידה ניכרת על הכיוון בו יתקדמו ההליכים והעונש שעשוי להגזר עליכם. לכן חשוב להקדים תרופה למכה ולפנות לייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי כבר משלב האינטראקציה הראשונית מול גורמי האכיפה.

הליכים פליליים לעומת הליכים אזרחיים – ההבדלים בסוג הענישה וחומרתה

הליך אזרחי לרוב מתחיל ונגמר בפסיקה שעניינה סכומי כסף אשר מועברים בין שני הצדדים בסכסוך, כאשר במקרים מסוימים סכומי כסף אלה יכולים להיות משולמים לאורך שנים ואף להביא את אחד הגורמים לפשיטת רגל. מצד שני הענישה על הליך פלילי יכולה להיות חמורה ביותר ולהתבטא גם בעונשי מאסר הנפסקים כלפי הנאשם, ופגיעה בשמו הטוב, שלשתיהן עלולות להיות גם השלכות מרחיקות לכת על מצבו הכלכלי בטווח הארוך.

כיצד פותחים בהליכים פליליים?

היה ואתם מרגישים כי נעשה לכם עוול, במישור האזרחי או הפלילי, תוכלו להחליט לפתוח בהליכים כנגד האדם או הגוף שפגע בכם לכאורה.

כאשר עסקינן בהליכים פליליים, תחילתם היא לרוב בפניה למשטרת ישראל והגשת תלונה.

בשלב הבא, המשטרה תדאג לבחון את התלונה שהגשתה, ואם מדובר על תלונה שמצדיקה חקירה משטרתית, האדם שכנגדו הוגשה התלונה יזומן לחקירה. בהמשך לחקירה, המשטרה תעביר את התיק של הנאשם לפרקליטות, והיא בתורה תידרש להחליט האם יש מקום להגשת כתב אישום כנגד החשוד, או שמוטב לסיים את ההליכים בהסדר מותנה, או בסגירת התיק. רק אם יוחלט להגיש כתב אישום, התיק יגיע לשלב ההליכים המשפטיים בבית המשפט.

בכל מקרה של פניה להליכים משפטיים חשוב להבין כי ההליכים עלולים לארוך זמן ולהסתבך, לכן יש להתאזר בסבלנות ולהצטייד בעורך דין מנוסה, בין אם מדובר על הליכים אזרחיים ואדרבא כשמדובר בהליכים פליליים, מהסיבות שנמנה להלן.

על מורכבותם של הליכים פליליים

ככלל, הליכים פליליים נחשבים מורכבים יותר מהליכים אזרחיים, מאחר והם כרוכים במעורבות של גורמי החוק והאכיפה, לצד סנקציות פליליות שעשויות להשפיע על חיי החשוד או הנאשם בטווח המאוד ארוך. בהליכים פליליים, איסוף הראיות וההוכחות כנגד החשוד מתבצע כבר בשלב החקירה המשטרתית ולעתים במסגרת פעולות מעקב המתבצעות גם בשלב מוקדם יותר.

מכאן נגזרות שתי תוצאות שחשוב לתת עליהן את הדעת: ראשית, הליכים פליליים בהתאם לאמור לעיל, עלולים להימשך זמן ארוך יותר מהליכים אזרחיים, וחלק מהסיבות לכך טמונות בעובדה שצעדים כאלו ואחרים של גורמי החוק והאכיפה חייבים להיות מאושרים על ידי בית המשפט.

יתר על כן, לאור מצבו הרגיש של החשוד בהליכים הפליליים, והיכולת שלו להפליל את עצמו מבלי שיהיה מודע לכך, ישנה חשיבות להתייעצות עם עורך דין פלילי מנוסה, כבר מתחילת ההליכים הפליליים ובכללם, שלב החקירה המשטרתית.

על חשיבות ההימנעות מביצוען של עבירות מול בית משפט בזמן ההליכים

סוג נוסף של עבירות שיכולות לבוא לידי ביטוי הן במקרה של הליכים פליליים והן במקרה של הליכים אזרחיים, הן עבירות הנוגעות לביזיון בית המשפט. עבירות שכאלו יכולות להתבצע בדרך של שיבוש הליכי משפט וניסיון לפגוע בתפקודן של רשויות האכיפה והחוק, וביצוען עלול לגרור סנקציות – לא רק כלפי הנאשם אלא גם כלפי תובע שחטא בביזיון בית המשפט במסגרת ההליכים.

לכן חשוב להקפיד להתנהל במתינות במסגרת הליכים משפטיים, וגם כשהעניינים בבית המשפט מתלהטים, לאפשר לעורך הדין לייצג את האינטרסים שלכם כדי להימנע מהסלמת המצב.

נקלעתם להליכים משפטיים? דעו את זכויותיכם

בתור אזרחי המדינה, אתם זכאים לפעול על מנת להגן על עצמכם במסגרת ההליכים המשפטיים השונים שיכולים להתקיים כנגדכם. הדבר נכון גם כשמדובר על הליכים משפטיים המתרחשים בין כותלי בית המשפט וגם כשמדובר על הליכים פליליים שתחילתם כבר בחקירה המשטרתית.

הדרך הנאותה והיעילה ביותר לעשות כן, היא כאמור, באמצעות פניה לייצוג משפטי הולם של עורך דין פלילי, באם עסקינן בהליכים פליליים, או של עורך דין בעל התמחות אזרחית בתחום בו מתמקדים ההליכים המשפטיים בהם אתם מעורבים.

האם ניתן לערער על הכרעת בית המשפט בתום ההליכים?

במידה וההליכים באו אל סיומם ואינכם שבעי רצון מן ההחלטה שנתקבלה בתיק בו הייתם מעורבים (בין אם מהצד התובע ובין אם מהצד הנתבע), דעו כי החוק מאפשר לכם לפתוח בהליך משפטי נוסף מול ערכאה גבוהה יותר, על מנת לערער על החלטתו של בית המשפט שפסק בעניינכם.

חשוב לדעת כי הליכים משפטיים נוספים, כרוכים מטבע הדברים, בהוצאות כספיות נוספות ובהשקעת זמן, אנרגיה ומשאבים רבים, ולכן אין להקל ראש בהחלטה לערער על החלטות שנתקבלו בבית המשפט בהליכים משפטיים. בכל מקרה, כל הליך ערעור, מוטב שיתבצע בליווי של עורך דין מוסמך שיסייע לכם להבין מהם סיכויי ההצלחה של הערעור ויסייע לכם במיצוי זכויותיכם בהליך הנוסף. בהצלחה.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

שאלות ותשובות בנושא

בהליכים אזרחיים הפרט מגיע בעקבות תביעה שלו אל מול גורם אזרחי או אל מול אדם בודד נוסף. לרוב מדובר במחלוקות הנפתרות על ידי בית דין אזרחי, או בית משפט לתביעות קטנות. המאפיין הבולט הוא שהליך זה לרוב לא מערב גורמים משטרתיים, ולרוב מסתכם בפיצוי כספי לטובת אחד הצדדים.
בהליכים פליליים מעורבים אנשים אשר ביצעו עבירות פליליות, כאשר לרוב הפרט נמצא במעצר לאחר חקירה משטרתית. מדובר בהליך אשר המחיר עליו הינו משמעותי במיוחד ביחס להליך האזרחי, שכן הליך פלילי עלול להיגמר בעונש מאסר, וכמו כן בפגיעה אנושה במוניטין של הפרט.
הליך פלילי מתחיל כתוצאה מהגשת תלונה במשטרת ישראל, ולאחר מכן בפתיחת חקירה משטרתית אשר כוללת את הזמנתו של הפרט שנגדו נפתחה התלונה לחקירה. בהמשך מועבר התיק לפרקליטות ובהינתן ויוחלט להגיש כתב אישום, יחל ההליך הפלילי. מדובר בהליך ארוך הכולל שלבים רבים עד להתגבשות וסיום התהליך.
מקרים של ביזיון בית המשפט הקורים במהלך קיום דיונים בהליך אזרחי, כוללים שיבוש הליכי חקירה, התנהגות שאינה הולמת, וניסיון לפגוע בתפקודם של רשויות החוק. כתוצאה מכך, מומלץ להיעזר בעורכי דין אשר ייצגו את הצדדים במהלך התנהלות המשפט, תוך שמירה על איפוק ומתינות לאורכו.

מידע נוסף בנושא

הליך השימוע לפני הגשת כתב אישום

אחד השלבים החשובים בהליך המשפטי הוא הליך השימוע לפני הגשת כתב אישום. ההליך הזה מעניק הזדמנות של ממש לנאשם לטעון את כל הטענות האפשריות בזכות

הליך פלילי

הליך פלילי הוא הליך משפטי המתנהל כנגד מי שעבר עבירה פלילית – שזה אומר ביצע עבירה המוגדרת בחוק הפלילי כעבירה שדינה עונש. החוק הפלילי קובע

הליכים משמעתיים במוסדות אקדמיים

מוסדות אקדמיים בישראל מעניקים ללומדים בהם חופש מחשבה וחירות שאינם מאפיינים מקומות אחרים. עם זאת, עבירת משמעת של סטודנט הלומד באחד מהמוסדות האקדמיים המוכרים, עלולה

עורך דין אייל שמולביץ - תמונת פרופיל
עו"ד פלילי - אייל שמולביץ

משרד עו"ד אייל שמולביץ עוסק אך ורק בתחום הפלילי ונחשב ותיק ומוביל בתחום. עו"ד שמולביץ הינו מומחה בעל מוניטין רב מזה למעלה מ 20 שנה, מאחוריו אלפי משפטים בתחום הפלילי ואינספור סיפורי הצלחה.

צריכים סיוע וליווי משפטי?