האם ניתן להגיש תביעות קטנות על עבירה פלילית?

כל מה שרציתם לדעת על תביעות קטנות: בגין מה אפשר לתבוע, האם אפשר לשכור ייצוג של עורך דין, עד איזה סכום ניתן לתבוע, מה ההליך של תביעות קטנות, דחייה של דיונים ובקיצור במאמר הבא יש פירוט על כל מה שאתם צריכים לדעת אם אתם רוצים או בהליך של תביעה קטנה בבית משפט.

 

איפה נמצא בית משפט לתביעות קטנות?

בית המשפט לתביעות קטנות הוקם בעקבות הצורך להקל על הציבור בעשיית צדק אם נגרם לו עוול. אפשר להגיש תביעה על ידי טופס תביעות קטנות בדרך פשוטה וקלה, ללא עכבים מנהליים והדיון קצר ומהיר. ייחודו של בית המשפט לתביעות קטנות הוא שאין ייצוג של עורך דין לא של התובע ולא של הנתבע.

 

מי יכול להגיש תביעה קטנה?

כל אדם פרטי, שנעשה לו עוול כלשהו, יכול להגיש תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות, אם הסכום הוא עד 32,700 ₪. בית המשפט לתביעות קטנות אינו מתעסק בסמכויות שבין עובד ומעביר, כל זאת אפשר לדון בבית הדין לענייני עבודה.
לא ניתן להגיש יותר מ5 תביעות קטנות בשנה.

 

איפה צריך להגיש את התביעה?

את התביעה ניתן להגיש בבית המשפט הנמצא באזור של כל אחת מהאופציות הבאות:

  • מקום העסק של הנתבע
  • מקום המגורים של הנתבע
  • המקום שבו נחתם החוזה או בוצעה העסקה
  • המקום שבו הייתה אמורה להתבצע העסקה
  • המקום שבו היה אמור להימסר המוצר או השירות

 

האם חובה לשלם את אגרת בית המשפט?

התשובה היא כן. ביחד עם הגשת כתב התביעה למזכירות בית המשפט לתביעות קטנות יהיה עליכם לשלם אגרה לבית המשפט בשיעור של 1% מסכום התביעה, במינימום של 50ש"ח. (שימו לב הסכום מתעדכן ומשתנה ולכן כדאי לוודא עם מזכירות בית המשפט). ברגע מסירת כתב התביעה למזכירות יודע לתובע התאריך והשעה בהם יתקיים המשפט.

 

האם יש הגבלות בגין זהות התובע?

התשובה היא כן. צריך להקפיד שזהות הנתבע תהיה בעלת אופי משפטי (תאגיד או אדם( ולא כינוי, שם המותג או שמו המסחרי. מומלץ לצרף את מספר תעודת הזהות שלו אם אכן מדובר באדם פרטי, גם מספר העוסק המורשה ומספר החברה אם מדובר במקרה של חברה בע"מ.

 

מה קורה במידה ולא מתייצבים בבית המשפט ביום הדיון?

אם שני הצדדים לא מגיעים התביעה נמחקת וניתן להגישה מחדש. אם התובע מופיע אך הנתבע לו, בית המשפט ייתן את פסק דינו על סמך כתב התביעה בלבד. אם הנתבע מופיע והתובע נעדר התביעה תדחה ולא יהיה ניתן להגיש אותה מחדש.

בכל אחד משלושת המקרים שציינו מעלה, אפשר לפנות אל בית המשפט בבקשה לבטל את פסק הדין תוך 30 יום מקבלתו. או מאוחר יותר אם יש בקשה מנומקת להארכת המועד. תביעות הן לא דבר נעים, אך לפעמים אין ברירה והצדק חייב להיעשות. שיהיה בהצלחה!

עבירה פלילית

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא