האם ניתן לדחות משפט פלילי עקב כאבי גב עזים של עו"ד

דחיית משפט פלילי הינה תופעה המתרחשת לעיתים. ישנן עילות רבות לדחייה: סיבות הקשורות לתובע, לנתבע או לנוגעים אחרים בדבר. המאמר שלפנינו ידון בדחיית משפט עקב בעיה רפואית של העורך דין ובמקרה זה בכאבי גב עזים.

 

מהם כאבי גב?

ניתן לחלק לשני סוגי כאבי גב עיקריים: כאבים בגב העליון או התחתון.

להלן תסמיני הכאב והשפעתם על רמת התפקוד. עוצמת התסמינים וכמותם משתנה מאדם לאדם ומשפיעה באופן שונה על רמת התפקוד.

האזור המיקום התסמינים משך הזמן ההשפעה על רמת התפקוד
גב עליון אזור בו ישנן 12 חוליות שנמצאות בין חוליות הצוואר לבין החוליות המותניות. ·       כאבים חדים המקרינים לעיתים לבטן או לידיים.

·       תחושת נימול

·       אובדן תחושה

·       חולשה וחוסר נוחות כללי

לעיתים הכאב הוא זמני בלבד ולעיתים הוא מתמשך לאורך זמן. כאב נפוץ פחות. עלול להביא למצבי חולשה וחוסר תפקוד
גב תחתון כאב המופיע בחלק של הגב המשתרע מתחת לקו הצלעות ומעל לקו העכוז, ולעיתים עם הקרנה לעכוז ו/או לאזור האגן והירך.

 

שריפה, כאב או דקירה. כאב חד או עמום בעוצמה קלה עד קשה. הם מופיעים בתורה פתאומית או מתפתחים בהדרגה ולעיתים משולבים בנפיחות מקומית. הכאב מתמשך בין 6 שבועות (כאב חריף) ועד למעלה מ-3 חודשים (כאב כרוני)

 

מגוון מצבים. לעיתים יכול לגרום לפגיעה קשה באיכות החיים ובתפקוד תקין.

 

 

השפעת כאבי הגב

לאור נתונים אלו ניתן להסיק כי כאבי גב הינם משתנים מעת לעת ומאדם לאדם. לעיתים יגרמו לקושי שנותן אפשרות להמשיך בתפקוד אך במקרי כאבי גב עזים נראה שהם מחלה לכל דבר ועלולים לחבל קשות בסדר היום ובתפקוד התקין בעבודה. (עו"ד בייצוג משפט במקרה זה).

 

נהלי דחיית משפט פלילי

ב-1/3/2010 נכנסו לתוקפן הוראות נוהל של נשיאת בית המשפט העליון בעניין טיפול בבקשות לדחיית מועדי דיון. הוראות הנוהל קבעו כי ככלל, אין לדחות מועדי דיון שקבע בית המשפט, אלא במקרים חריגים.

ההוראות נכתבו בחוזר: 'הוראות נוהל של נשיא בית המשפט העליון'.

בסעיף מספר 6 – 'העקרונות המרכזיים לטיפול בבקשות לשינוי מועדי דיון' מופיעים כללים רבים למקרי דחייה וביניהם הכללים הבאים:

  • הכלל הוא כי דיונים יש לקיים במועדם. שינוי מועד דיון, ובפרט דחייה של מועד דיון, הם החריג לכלל. לפיכך, קבלת בקשה לשינוי מועד דיון תישמר למקרים מיוחדים בלבד. בהתאם, גם שינוי מטעמי בית המשפט ייעשה במקרים חריגים, וככל הניתן תוך קביעת מועד דיון חדש שיהא סמוך למועד הדיון המקורי.
  • בכל בקשה לשינוי מועד דיון שביסודה נסיבות אישיות של בעל דין או בא- כוחו, יבחן בית המשפט האם ניתן היה להיערך מראש, ואם ניתן היה למצוא פתרון סביר שיאפשר את קיום הדיון במלואו או בחלקו. כך למשל, על ידי מילוי מקומו של בא-כוח בעל הדין על ידי עורך דין אחר. מטבע הדברים, נסיבות אישיות חריגות, שאינן צפויות מראש, עשויות להוות נימוק מוצדק לשינוי מועד הדיון.

 

אז האם כאבי גב של עו"ד הם עילה לדחיית משפט?

לסיכום, ניתן לראות כי במקרים מסוימים כאבי גב יכולים להביא לחוסר תפקוד של ממש. כשמודבר בעו"ד ייתכן וכאבי הגב ימנעו ממנו להגיע למשפט. במצבים אלו ייבחן כל מקרה לגופו. האם כאבי הגב הינם עזים עד שהם נחשבים למקרים מיוחדים המאפשרים דחייה? האם ייתכן שעו"ד אחר ייצג את המשפט? או שתיתכנה אפשרויות נוספות לדחייה או אי דחייה של המשפט.

מאזניים

 

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא