האם מכונת פוליגרף מספיקה על מנת להכריע גזר דין

אלו העוסקים בתחום המשפטים יודעים כי ממש בימים אלו ישנו שיח ער בכל הנוגע לשימוש במכונת פוליגרף כדי להוכיח חפות או אשמה של אדם. כבר תקופה שאנחנו שומעים שאלות שונות מצד תובעים ונתבעים שתוהים האם מכונת הפוליגרף מספיקה בשביל להכריע את גזר הדין במקרים מסוימים? כדי לבדוק את העניין לעומק, נפגשנו עם מומחים בתחום וחזרנו עם כל המידע בנושא.

 

קודם כל – מהי מכונת פוליגרף?

פוליגרף זוהי מכונה שמסייעת באבחון של שקרים. המשמעות של המילה פוליגרף מחולקת ל-2 חלקים:

  1. פולי – משמעות המילה היא הרבה
  2. גרף (כשמו כן הוא)

הנבדק נשאלה שאלות שונות שנוגעות לפסק הדין בזמן שהוא מחובר אל המכשיר. המכשיר מתרגם תגובות פיזיולוגיות שנקלטות בגוף של הנבדק שמחובר אל המכשיר. מומחה בתחום הפוליגרף יכול לתרגם את התגובות הנרשמות ומתוך כך, לאבחן תגובות  של הנבדק שמעידות בסופו של דבר, אם הוא היה דובר אמת או שקר בזמן שנשאל את אותה שאלה.

 

האם ניתן להשתמש בתוצאות המכונה כדי להכריע פסק דין?

מבירור מעמיק שערכנו בנושא, התברר לנו שהתשובה לשאלה שנשאלת על בסיס יומי במסדרונות בתי המשפט היא – לא. נפגשנו עם עורכי דין, שוחחנו עם משפטנים ועשינו את כל שביכולתנו כדי לבדוק את התשובה לשאלה שמטרידה לא מעט אנשים. הסיבה לכך שלא ניתן להסתמך במכונה כדי להכריע פסק דין נובעת מכך שלא ניתן להיות בטוחים ב-100% בתשובה של מכונת אמת פוליגרף אמינות משתנה.

 

מה זאת אומרת שהאמינות משתנה?

הכוונה היא בעצם, שמכונת פוליגרף, כידוע, יכולה להציג את המצב הפיזיולוגי של הנבדק במהלך התשאול. בהתאם למצבו הפיזיולוגי, היא מאבחנת אם האדם דובר אמת או שקר. ישנם מצבים שבהם אנשים חווים התקף חרדה או פשוט מגיבים באופן שאינו תואם לתשובתם. כלומר, אדם שדובר אמת יכול למצוא את עצמו חווה התקף פיזיולוגי כלשהו שיגרום למכונה לפרש אותו כתשובה שקרית. זו הסיבה שאי אפשר להסתמך על מכונת הפוליגרף כדי להכריע את גזר הדין.

 

מה אפשר לעשות כדי להוכיח את אמינות המכונה?

רבים בוחרים לעשות שימוש במכונת פוליגרף למרות העובדה שצוינה לעיל. הסיבה לכך היא, שיש מקרים שבהם ניתן להוכיח את אמינות המכונה בכך שמציגים את אחד או יותר מהראיות הבאות שיכולות להראות כי המכונה אכן הראתה תוצאות אמן:

  • עדויות
  • מסמכים
  • תמונות וכו'

 

לסיכום

מכונת פוליגרף כן יכולה לספר לנו הרבה דברים על המקרים ולעיתים גם משתמשים בה על מנת להכריע פסק דין. עם זאת, יש להסתמך על הוכחות נוספות על מנת לאמת את הסיפור שמספרת לנו בדיקת הפוליגרף שבוצעה על ידי רשויות החוק.

שופט

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא