האזנות סתר

בתור בני אדם, אנחנו מנהלים שיחות כאלו ואחרות עם גורמים שונים כגון האנשים הקרובים אלינו, חברים למקום העבודה, שיחות שבשגרה עם גורמי שירות ומכירות, וכן הלאה. אף שכל שיחה ושיחה שאנו מקיימים, מתבצעת למטרות האישיות שלנו, חשוב לדעת כי גורמים שונים עשויים לבצע האזנות סתר על מנת לפגוע בפרטיות שלנו ולנצל את המידע האישי שלנו למטרותיהם.

האזנות סתר נחשבות כעבירה פלילית לכל דבר ועניין המסווגות בקטגוריה של עבירות פרטיות. מי חשוף לביצוע האזנות סתר? כיצד מתייחס הדין הפלילי בישראל לנושא של האזנות סתר ומה ניתן לעשות בפן המשפטי כדי להגן על עצמנו מפני האזנות סתר ופגיעה בפרטיותנו? על כך במדריך שלפניכם.

האזנות סתר – זה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו

כיוון שאנו חיים בעידן בו לכל אחד ואחת מאיתנו יש מכשיר טלפון סלולרי צמוד, חשוב לדעת כי באופן עקרוני, כולנו חשופים לביצוע האזנות סתר. כיוון שעבירה שכזאת יכולה להתקיים בכל רגע, חשוד להבין כיצד היא מתאפשרת, והיכן בדיוק עובר הקו הדק שבין נקיטת משנה זהירות לגיטימי לשם השמירה על המרחב הפרטי שלנו, לבין פרנויה.

 

כיצד מתייחס הדין הפלילי בישראל לביצוע האזנות סתר?

חשוב לדעת כי כל שיחה אישית המתבצעת הן במכשירי טלפון והן באופן פרונטלי בין אדם לחברו, מהווה פתח לביצוע האזנות סתר. למותר לציין כי גם שיחות המתבצעות בעזרת כלים טכנולוגיים ודרך תוכנות או אפליקציות כאלו ואחרות, עדיין נחשבות כשיחה פרטית. לעניין זה, חשוב להכיר שחוק הגנת הפרטיות קובע כי ביצוע האזנה לשיחות אלו מהווה עבירה פלילית שאדם שיורשע בה צפוי לעונשים הקבועים בחוק העונשין בגין עבירות פרטיות.

 

היי, מישהו שומע אותי? על האזנות סתר בשיחות פרונטליות

לרוב אין אנחנו חושבים על האפשרות שאנשים מאזינים לנו שיחות אישיות שאנו מקיימים עם אנשים אחרים, בין אם מדובר על שיחות אקראיות שמתבצעות במרחב הציבורי, במקומות העבודה או בבתים הפרטיים שלנו. עם זאת, מטבע הדברים הרצון הבסיסי של כל אדם הוא לשמור על המידע המועבר בינו לבין זולתו במסגרת שיחה אישית, בפורום הרלוונטי ולא להופכו לנחלת הכלל.

במקרים מסוימים שיחות המתנהלות בין אדם לזולתו כוללות מידע סודי שאין רצון שיגיע לאוזניים נוספות. לכן האזנה של אדם אחד לשיחתו של אדם אחר ללא הסכמתו ואישורו המפורש, בהחלט עלולה להיחשב כעבירת פרטיות.

האזנות סתר
האזנות סתר

על האזנות סתר לשיחות טלפון – הסוג השכיח יותר של האזנת סתר

בשנים האחרונות, מבלי ששמנו לב לכך, רוב השיחות שלנו עברו מפורמט פרונטלי, למרחב הדיגיטלי. רוב התקשורת היומיומית שלנו עם זולתנו מתבצעת כיום באמצעות מכשירי הסמארטפון והמחשבים שלנו, כאשר אפילו השיחות הכמוסות ביותר מתקיימות באמצעים אלו. לכן טוב להיות מודעים לעובדה שבראי החוק, השיחות הללו עדיין מוגנות במסגרת חוק הגנת הפרטיות, ומכאן שזוהי זכותנו הבלעדית להחליט האם יש לעשות במידע הנמסר במסגרתן שימוש למטרות שונות.

למעט מקרים חריגים בהם מעורבות רשויות החוק והאכיפה, האזנות סתר לשיחות טלפון נחשבות לבלתי חוקיות כאשר הן מתבצעות על ידי גורם פרטי או עסקי. למרבה המזל, עורך דין פלילי יכול לעזור במצב בו ישנו חשד לביצוע האזנות סתר למכשיר הסלולארי שלכם.

 

מהן האזנות סתר באמצעים דיגיטליים?

תוכנות ואפליקציות העברת המסרים השונות הנמצאות על מכשיר הטלפון החכם ועל המחשבים שלנו, הן כלי נפוץ ביותר לניהול שיחות ביננו לבין גורמים שונים – החל מהאנשים הקרובים אלינו, דרך הקולגות שלנו בעבודה וכלה בנותני שירות שונים. הבעיה המרכזית הידועה בשימוש בכלים אלו, טמונה בכך שהם חשופים לביצוע האזנות סתר המתבצעות באמצעים דיגיטליים כמו תוכנות רוגלה ואמצעי פישינג והקלטה שונים.

 

האזנות סתר – מתי מותר לבצען?

בראש ובראשונה חשוב לחדד ולהזכיר כי ביצוע האזנות סתר מהווה עבירה על החוק. עם זאת, ישנם מקרים יחודיים שבהם ניתנת לגורמי החוק והאכיפה סמכות לביצוע האזנת סתר ככלי להגנה על חיי אדם ומניעת ביצוען של עבירות פליליות שונות המסכנות את הציבור. במקרים אלו האזנות סתר משמשות את המשטרה ככלי המאפשר לתפוס עבריינים "על חם" ולתעד ראיות למעורבותם בפלילים.

 

האם הקלטת שיחות בידי חברות מסחריות נחשבת כהאזנת סתר?

פעמים רבות כאשר אנו מתקשרים למוקדי שירות של חברות שונות או מוסדות ממשלתיים אנו שומעים את המשפט הבא: "שיחה זאת מוקלטת למטרות שיפור השירות שלנו". כאשר נשמע משפט זה אתם בעצם נעשים מודעים לכך שהשיחה שלכם מוקלטת ושצפוי להיעשות בה שימוש, ובעצם כך שאתם בוחרים להמשיך בשיחה, אתם למעשה מעניקים רשות לגופים אלו להקליט את השיחה.

מכאן שבמקרים הללו אין מדובר על האזנות סתר פסולות על פי חוק. עם זאת, במידה ואתם מרגישים כי האזנות סתר בוצעו על ידי גורם מסחרי או ציבורי שמולו הייתם בקשר, מבלי שהדבר הובא לידיעתכם כמתחייב בחוק, אתם רשאים להיוועץ בעורך דין פלילי בנושא.

 

בשורה התחתונה

האזנות סתר הן כאמור עבירה פלילית מסוג עבירת פרטיות, שבצידה ענישה הכוללת אף עונשי מאסר בפועל. בעידן המודרני, כולנו חשופים להאזנות סתר המתבצעים באמצעים שונים, ולכן חשוב לדעת כיצד לפעול אם אתם חושדים שפרטיותכם נפגעה.

עורך דין פלילי, אם כן, הוא הגורם המקצועי שאליו כדאי לפנות אם נפגעתם מביצוע האזנות סתר. עורך דין פלילי מיומן ידע לבחון את המקרה הפרטי שלכם ביחס לחוק ולהלכה הפסוקה בתיקים דומים על מנת לסייע לכם במיצוי זכויותיכם.

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מהו חוק הגנת הפרטיות?

בתקופה בה אנחנו חיים כיום, המרחב האישי שלנו משתלב עם המרחב הציבורי. לפיכך, אנו נדרשים להגדיר בצורה עצמאית מהם הפרטים האישיים שלנו ועל איזה מידע

העונש על האזנות סתר

אנו חיים בתקופה בה יכולה להתרחש פגיעה בזכות הבסיסית שלנו לפרטיות בכל רגע נתון. מעשים אלו נכנסים לקטגוריה של עבירות פרטיות. במאמר זה נדון במקרה

איך יודעים שמצותתים לטלפון

אחד מנושאי השיחה העיקריים כיום כמעט בכל מקום זוהי רמת הביטחון והפרטיות האישית שנמצאת בצומת דרכים. לא פעם אנו מגלים כי כמעט כל מילה שאנו