דין משמעתי

כל גוף במדינת ישראל כפוף בצורה כזאת או אחרת לדין הפלילי, והם מחויבים לציית לכללים על מנת שלא למצוא את עצמם מסתבכים עם החוק. אך לכל אחד מהגופים הללו יש דין משמעתי ייחודי עבורו אשר מחייב את כל האזרחים הכפופים לאותו גוף לציית להם. ישנם אזרחים שיכולים למצוא את עצמם מסתבכים גם עם הדין הפלילי וגם עם הדין המשמעתי של הגוף אליו הם משתייכים. לכן חשוב מאוד לדעת מהם הדינים המשמעתיים במקומות שאליהם אתם משתייכים, על מנת שלא תמצאו את עצמכם בצרה כפולה.

עורך דין בתחום משפט פלילי יכול לייצג אתכם בצורה נאמנה גם בפני הגוף שאליו אתם משתייכים וגם בפני בית המשפט. כך שאם אתם הסתבכתם עם דין משמעתי או עם הדין הפלילי יש לכם אל מי לפנות. עורך דין פלילי מנוסה ידע בדיוק כיצד לחלץ אתכם ולהחזיר אתכם בחזרה לשגרה בתוך זמן קצר. במידה ותנסו לייצג את עצמכם באופן עצמאי תוכלו למצוא את עצמכם גם ללא מקום עבודה וגם יושבים בתוך הכלא על העבירה שאותה ביצעתם. לכן חשוב מאוד שלא לקחת סיכונים כאשר זה מגיע לעתיד שלכם. דין משמעתי הוא בדיוק כמו דין פלילי, ולכל אחד מהם יש השלכות שיכולות להיות בסופו של יום השלכות חמורות במיוחד אם לא מטפלים בהם בצורה הרלוונטית.

מהן ההשלכות של דין משמעתי

בשונה מהדין הפלילי שבהתאם לחוק במדינת ישראל כל נאשם יודע מה העונש הצפוי לו, כאשר מדברים על דין משמעתי העונש עשוי להשתנות בהתאם לגוף או למוסד שאליו כל נאשם משתייך. לדוגמא סטודנט אשר לומד במוסד אקדמי מסוים כפוף לדין המשמעתי שלו, וכל חריגה מהנורמה המקובלת עשוי להביא לסילוק הסטודנט מאותו מוסד לימודי. כך שהפגיעה במקרה הזה תהיה פגיעה בעתיד של הנאשם, שכן הוא כרגע צריך למצוא מוסד אקדמי אחר שהוא יוכל ללמוד בו. דוגמא נוספת יכולה לבוא מהכיוון של המשטרה או הצבא, של יש דין משמעתי חמור יותר מרוב הגופים האחרים במדינת ישראל. כל חריגה מהדין המשמעתי של הגופים הללו יכולה להוביל לסילוק מהגוף, וגם לישיבה בכלא הצבאי בהתאם לחומרת המעשה.

אך חשוב להבין כי גם כאשר מדובר על דין משמעתי לכל נאשם יש את הזכות להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי אשר ילווה אותו לאורך כל ההליך. ההשלכות של דין משמעתי יכולות להיות משמעותיות מאוד עבור חלק נכבד מהאנשים, ולכן זכותם להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה על מנת לקבל הכוונה ועצות של איש מקצוע. ברגע שאתם מבינים כי אינכם לבד זה יכול לסייע לכם לצעוד בבטחה ולעמוד בראש מורם מאחורי האמת שלכם. עורך דין פלילי מנוסה יוכל ברוב המקרים להוציא אתכם מהסיטואציה שאליה נקלעתם ללא כל פגע וללא כל עונש.

דין משמעתי
דין משמעתי

מהו היחס בין הדין הפלילי לבין הדין המשמעתי?

בלא מעט מצבים שבהם נאשם עובר על דין משמעתי של גוף מסוים, הוא גם עובר על הדין הפלילי שנקבע על ידי המדינה. אם ניקח לדוגמא עובד מדינה אשר קיבלת טובות הונאה מגורם שלישי, הוא עובר פה גם על הדין המשמעתי של המקום שבו הוא מועסק – אך גם על הדיו הפלילי שכן אסור לקבל טובות הנאה מאף אדם על פי החוק במדינת ישראל. כל נאשם צריך להבין כי עמידה לדין משמעתי אינה מחליפה את העמידה לדין פלילי, ולהפך. לכן יכול לקרות מצב שבו נאשם עומד גם לדין פלילי וגם לדין משמעתי על אותה העבירה בדיוק.

הדין המשמעתי יכול רק להוסיף לדין הפלילי, והוא לא יכול לגרוע או להוריד ממנו. מהסיבה הזאת כל נאשם אשר מוצא את עצמו מסתבך גם עם הדין הפלילי וגם עם הדין המשמעתי פונה לעורך דין פלילי מנוסה ומיומן. זוהי סיטואציה לא נעימה שבה אתם יכולים למצוא את עצמכם מותקפים מכל הכיוונים, וחשוב מאוד שתדעו מה עליכם לעשות על מנת להיחלץ מאותה סיטואציה לא נעימה. רק איש מקצוע שמכיר את הדין הפלילי ואת הדין המשמעתי לאורכם ולרוחבם יצליח להחזיר אתכם בחזרה לשגרה בתוך זמן קצר ועם נזק מינימאלי בכל אחד מהמוסדות הללו.

אילו גופים במדינת ישראל מחייבים לעמוד בדין משמעתי?

לא מעט גופים במדינת ישראל הבינו כי על מנת ליישר את האזרחים המשתייכים לאותו גוף הוא מחויבים לגרום להם לציית גם לדין משמעתי. ברוב המקרים מדובר בגופים רגישים אשר האזרחים המשתייכים אליהם נחשפים לכוח רב, ולכן על מנת שהם לא ישתמשו בו לרעה – הגוף מחייב אותם להיות כפופים הן לדין המשמעתי והן לדין הפלילי החל על כל אזרחי במדינת ישראל.

המקצועות השכיחים ביותר שבהם ישנו דין משמעתי מפורט מאוד אשר מחייב את כל המשתייכים אליו לציית לו הם: עובדי מדינה, עורכי דין, שוטרים, סוהרים, סטודנטים והיד כמובן עוד נטויה. כל מי שמשתייך לכל אחד מהגופים הללו חייב להכיר את הדין המשמעתי אשר קיים בכל ארגון. אי ידיעת הדין המשמעתי אינה פותרת מעונש, ולכן כל אזרח שמנסה לשחק אותה ראש קטן לא יצליח להתחמק מהעונש על אי עמידה באותו דין משמעתי.

אז אתם בטח שואלים את עצמכם מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד מול דין משמעתי? ראשית כל חשוב מאוד שתשתדלו שלא לחרוג מהגבולות שאותם הציב הארגון שאליו אתם משתייכים. כך תוכלו להיות עם ראש שקט ולדעת שאתם עומדים בכל הדרישות ובכל התנאים.

אך אם קרה מקרה שבו אתם נאלצים להתמודד עם דין משמעתי של ארגון מסוים, ואולי גם עם הדין הפלילי חשוב מאוד שלא תהיו לבד בתהליך. ברגע שתהיו לבד לאורך כל התהליך תוכלו למצוא את עצמכם מאבדים את הפוקוס ובעצם נשאבים לתוך ההליך שיכול להיות ארוך מעט ומייגע. ברוב המקרים אם לא תשכרו את שירותיו של עורך דין פלילי מנוסה תמצאו את עצמכם במלחמה אבודה מראש מול גופים משומנים אשר מכירים את אותו דין משמעתי בצורה טובה ורצינית.

לכן בכדי שתוכלו להתמודד מול אותם גופים בראש מורם ובביטחון מלא כל מה שאתם צריכים לעשות זה לפנות לעורך דין פלילי. אותו עורך דין פלילי ידע בדיוק כיצד תוכלו להעמיד את עצמכם בנקודת פתיחה טובה יותר, ואילו טיעונים יקדמו אתכם כל הדרך אל חפותכם דבר שיכול בתחילת הדרך להיראות רחוק מאוד.

דין משמעתי

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
דין משמעתי

מידע נוסף סביב הנושא

עורך דין מעצרים

מעצר משטרתי הינו חוויה לא נעימה ידועה לכל. כאשר נעצר אדם ישנם חוקים ברורים על התנהלות המעצר ואורכו. על מנת לוודא את שזכויותיו של הנעצר

עורך דין פלילי בתל אביב

לחוק העונשין במדינת ישראל ישנו תפקיד חשוב מאוד והוא שמירה על הזכויות והבטחון של כל אדם ואדם. כחלק מכך חוק העונשין מציג בתוכו עבירות של

עורך דין פלילי בבני ברק

במידה וראיתם את הסדרה המדריך לרוצח אתם יכולים להבין שכל אדם, אפילו המשכיל והנורמטיבי ביותר עשוי להיות מעורב בעבירה פלילית. כמובן שמדובר על סדרה המגזימה

עורך דין פלילי ברמת גן

עורך דין פלילי הינה אחת ההתמחויות המרתוק ביותר הקיימות בתחום המשפט ועריכת הדין. מדובר במקבץ חוקים רחב, הכולל בתוכו דקויות של נסיבות, מקרים וסיפורים אנושיים.

עורך דין פלילי בראשון לציון

הדין הפלילי הינה אחת ההתמחויות המרתקות ביותר הקיימות בעולם עריכת הדין. מדובר בתחום רחב מאוד הכולל בתוכו מספר רב של סעיפי חוק, מקרים מעניינים ואירועים