בדיקת שתן לגילוי סמים

השימוש בסמים הפך בעשורים האחרונים לנפוץ במיוחד. למרבה הצער, גם אנשים מהישוב התחילו לצרוך סמים בכמויות גבוהות יותר ממה שהיה נהוג בעבר. העלייה בתפוצה של הקנאביס רק הוסיפה לבעייתיות הכרוכה ממילא בנושא. אחת הדרכים לבדוק הימצאות סמים בגופם של הנבדקים, הינה ביצוע בדיקות שתן לגילוי סמים.

מהי בדיוק בדיקת שתן לגילוי סמים ואיך היא מבוצעת? באילו קבוצות אוכלוסייה מתבצעות או עשויות להתבצע בדיקות כאלה? מתי אין אפשרות לבצע את הבדיקות? כמה זמן אורכת הבדיקה ומתי מתקבלת תשובה? כמה זמן אחרי השימוש בסמים ניתן לגלות אותם בבדיקה? מתי מגיע הזמן לפנות לעורך דין בהקשר לביצוע בדיקת שתן? כדאי לקרוא – כל התשובות בהמשך המאמר.

בדיקת שתן לגילוי סמים – איך היא מתבצעת בעצם?

בדיקת שתן לגילוי סמים היא אחת הבדיקות שהתוצאות שלה בנושא של גילוי סמים בגוף הן מדויקות למדיי. בדיקת השתן מתבצעת כמו כל בדיקת שתן שכל אדם ביצע לפחות אי פעם בחייו: דוגמים את השתן לתוך מיכל ייעודי ושואבים ממנו את הכמות הרצויה לתוך מבחנה, שהיא זאת המשמשת לבדיקת הימצאותם של סמים.

למען הסר ספק – בדיקת שתן לגילוי סמים אפשר לבצע בכל שעה משעות היום, שלא כמו בדיקות שתן רפואיות שחייבות להתבצע בבוקר אחרי השינה.

 

מהם היתרונות של בדיקת שתן לגילוי סמים?

לבדיקות השתן יש שלושה יתרונות חשובים בתור אמצעי לגילוי סמים:

זמן הגילוי מרבית הסמים מותירים שאריות בגוף למשך תקופה מסוימת אחרי השימוש. לרוב, הסמים ניתנים לגילוי בשתן אחרי תקופה ארוכה יחסית. מדובר בטווח שבין יממה לשלוש יממות לסמים כמו LSD ואמפטמינים, ולטווח של עד שלושים יום ולא פחות משבוע עבוד קנאביס לסוגיו השונים.
בדיקה לא פולשנית בדיקת השתן היא קלה יחסית ולא דורשת החדרת מחטים לגוף.
חסכונית בזמן איך צורך להתכונן לבדיקה או להישאר במקום אחרי שהדגימה נמסרה ליעד.

 

בדיקת שתן לגילוי סמים
בדיקת שתן לגילוי סמים

באילו קבוצות אוכלוסייה עשויה להתבצע בדיקת שתן בהקשרים פליליים?

כל אחד עשוי לעבור בדיקה כזאת בשלב מסוים בחייו, לצורך אבחנה. עם זאת, אוכלוסיית היעד לביצוע בדיקת שתן היא לרוב אסירים וחיילים. יש מקרים שבהם הבדיקה מתבצעת באופן קבוע ובמקרים אחרים הבדיקה היא אקראית. לרוב, הבדיקה מתבצעת בקרב אסירים או חיילים שחזרו מחופשה, כדי לוודא שהם לא עשו שימוש בסמים במהלכה.

בקרב חיילים הבדיקה הזאת מתבצעת באופן אקראי, או אם מתעורר חשד בהקשר לקבוצת חיילים או לבסיס צבאי ספציפי. זה המקום לציין כי שימוש בסמים הוא עבירה פלילית, והיחס אליה בחוקי השיפוט הצבאי (חש"צ) הוא שלילי במיוחד. גילוי סמים עלול, לפיכך, להוביל לענישה חמורה.

 

מתי אין אפשרות לבצע בדיקת שתן לגילוי סמים?

יש מקרים שבהם בדיקת שתן לגילוי סמים אינה יכולה להשיג את המטרה שלה. לרוב, מדובר במקרים שבהם הנבדק משתמש בתרופות ספציפיות הגורמות לתוצאות של הבדיקה להיות לא מדויקות במקרה הטוב, ושגויות לחלוטין במקרה הפחות טוב. מדובר בנטילת תרופות חוקיות לחלוטין השייכות לאותה קבוצה שהסמים שהנבדק עשה בהם שימוש לכאורה שייכים אליה.

דוגמה טובה למצב כזה היא נטילת קודאין, שהשאריות שהוא משאיר דומות מאוד לשאריות שנותרות בגוף אחרי שימוש באופיאטים – שזה אומר הרואין או מורפיום. מדובר בדוגמה אחת, אבל יש רבות כמוה. לפיכך, חשוב לדעת גם אילו תרופות נוטל הנבדק באופן קבוע, כדי שתוצאת הבדיקה תהיה נכונה.

 

כמה זמן אורכת בדיקת שתן ומתי מתקבלת תשובה?

הבדיקה עצמה איננה אורכת זמן, מעבר להטלת שתן לתוך המיכל המיועד לכך, כפי שכבר הוזכר לעיל. עם זאת, התשובה יכולה להתעכב. אמנם אפשר לקבל אינדיקציות על התוצאות כבר זמן קצר אחרי הבדיקה, אבל התוצאה הסופית מתקבלת כעבור זמן שיכול להימשך גם כמה ימים.

לרוב, בדומה לתוצאות של בדיקות דם בקופת החולים, התוצאה מגיעה אחרי כמה שעות, בהתאם לרמת הדחיפות של הבדיקה. אורך ההמתנה לתוצאה הוא פונקציה של זמינות כוח האדם, ולא של תהליכים כימיים או אחרים שיש לבצע.

 

כמה זמן לאחר השימוש בסם ניתן לגלות אותו בבדיקת שתן?

כאמור לעיל, השאריות של הסמים בשתן יכולים להישאר עד שלושה ימים לכל הפחות ועד שבוע ואפילו מאוחר יותר לכל היותר. בדרך כלל, הבדיקות אצל אסירים או אצל חיילים מתבצעות עם החזרה שלהם מחופשת סוף השבוע, כך שהתוצאות משקפות בדרך כלל את אופי הפעילות של החייל במהלך החופשה שלו.

לפעמים, אם מתעורר חשד שבבסיס או ביחידה מסוימת השתרש הרגל של שימוש בסמים, הבדיקה מתבצעת בהפתעה בכל זמן שהוא במהלך הפעילות.

 

האם אפשר לסרב לביצוע בדיקת שתן?

התשובה לשאלה הזאת איננה חד משמעית. מצד אחד, חייל איננו חייב להסכים לביצוע בדיקת שתן, אם אין צו שיפוטי החתום בידי קצין שיפוט בכיר. לפיכך, אפשר לסרב לבדיקה יזומה של מצ"ח שהתקבלה ללא תיאום מראש. עם זאת, עצם הסירוב לביצוע בדיקה מחשיד באופן אוטומטי את הסרבן.

חשוב לומר בהקשר זה שאם חייל נוטל תרופות באופן קבוע, הוא צריך להזכיר את הדבר באזני הדוגמים. זאת, על מנת למנוע בעיות אם התרופה עלולה להשפיע על תוצאת הבדיקה.

 

בדיקת שתן – מתי כדאי לפנות לעורך דין

אם אדם נדרש להתמודד עם חשד לשימוש בסמים, מומלץ לפנות לעורך דין כבר בשלב מוקדם. עורך דין המכיר את הנושא יכול לטפל בבעיה עוד בשלבים המוקדמים שלה. חשוב לדעת שגם אם התוצאה של בדיקת שתן היא חיובית לכאורה, עדיין יש מה לעשות. עם זאת, חשוב לפנות לעורך דין פלילי מיומן, המכיר את הנושא ומתמחה הן בתיקי סמים והן בבדיקות פליליות והוראות החוק בעניינן.

 

התוכן המוצג במאמר שלהלן מובא לידע כללי בלבד, אינו בגדר מידע משפטי מחייב, ואין לפעול על פיו או להסתמך עליו בשום צורה שהיא. במידה ועולה הצורך בהכוונה משפטית, ליווי משפטי או ייצוג משפטי הנועד לסייע במקרה ספציפי, יש לפנות ישירות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מול עורך דין פלילי בעל רישיון.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

בדיקות סמים

מדינת ישראל מנסה בכל הכוח לשים סוף לתופעת הסחר בסמים בארץ. המשטרה מקבלת הנחיות מדי פעם לפעם לבצע בדיקות סמים אקראיות ומתוכננות, אצל אנשים שקיים

בדיקת פוליגרף

בדיקת פוליגרף היא מבדק המתבצע באמצעות מכשיר שביכולתו לקלוט ולפענח תגובות גופניות לא רצוניות של נבדקים, על מנת לזהות מתי אדם אומר דברי אמת ומתי